FinExpert.e15.cz

Byznys se správou pohledávek? Připravte se na tvrdou konkurenci

Byznys se správou, obchodováním a inkasem pohledávek patří bezesporu k těm, kde konkurence tlačí na dokonalou efektivitu všech dílčích procesů nejsilněji.
Byznys se správou pohledávek? Připravte se na tvrdou konkurenci

Je mnoho odvětví, ve kterých panuje tvrdá konkurence. Jen ve finančním sektoru jich najdeme hned několik. Byznys se správou pohledávek patří mezi ně. A protože tam, kde je dlužník, existuje zákonitě i věřitel, který se chce svých peněz domoci, bylo období finanční nestability prezentováno jako zlaté časy společností zabývajících se inkasem a správou pohledávek.

Jenže to není tak jednostranné, jak nám potvrdil Petr Tecl, ředitel inovací M.B.A. Group, tedy společnosti, která se touto problematikou zabývá. „Skutečně jde o hodně zjednodušený pohled. S poklesem finanční síly dlužníků současně také došlo k horší vymahatelnosti pohledávek, což znamená, že k inkasu každé jednotlivé pohledávky musíme vynaložit více nákladů.“

Aby firmy toto období přežily, bylo nutné zacílit nejen na boj o klienty, ale i do vlastních řad a optimalizovat fungování všech oddělení v podniku. „Pro nás to bylo období extrémního tlaku na zvyšování efektivity vlastních procesů a hledání nových efektivnějších modelů řízení a správy pohledávek,“ potvrzuje Tecl.

Díky tlaku posun v kvalitě

S postupem času běh skutečností hodnotí pozitivně, neboť se ukázalo, že tlak měl pozitivní odezvu. A z té může firma profitovat dlouhodobě. „Pod tlakem jsme se díky vlastním inovacím dokázali posunout v kvalitě i efektivitě našich služeb,“ vysvětluje Tecl.

O něco podobného se však během krize snažili všichni, což hráči v odvětví pocítili na vlastní kůži, a M.B.A. Finance nebyla výjimkou. Řada potenciálních klientů, především bank, se rozhodla investovat do vlastních oddělení, která se problematikou pohledávek začala zabývat. Matkou těchto rozhodnutí byly především odhady, že krize bude v roce 2011 stále doznívat a počet problematických pohledávek tak přibývat. Zdá se vám to jako racionální rozhodnutí? Pak s vámi Petr Tecl tento názor nesdílí.

„Jsem přesvědčen, že je jenom otázka času, kdy se prokáže, že takováto investice není pro banku výhodná, externí subjekty budou v této oblasti vždy efektivnější. A to jak z pohledu úspěšnosti inkasa, tak z pohledu reálných nákladů.“

Jak bylo řečeno, v odvětví panuje maximální konkurence. „Právě díky tomu víme, že chceme-li uspět, musíme být minimálně o krok před ostatními,“ hledá souvislosti Tecl. Se svými klienty se přitom v M.B.A. ovlivňují navzájem. „U klientů se potkáváme se spoustou zkušených a schopných manažerů, my konsolidujeme to nejlepší z jejich praxe, tak vytváříme naši službu,“ říká Petr Tecl.

A co v odvětví očekávat v roce 2011?

„Očekáváme, že počet pohledávek i nadále poroste. Dojde ke zvýšení dlužných částek, hodně se hovoří o hypotékách. Inkasní proces bude komplexnější a zároveň flexibilnější reálným možnostem jednotlivých dlužníků,“ předpokládá Tecl a dodává, že outsourcing služeb kolem pohledávek bude hrát i nadále prim.

„Tlak na efektivitu povede k individuálnímu rozhodování o strategii každé pohledávky dle reálných možností jejího inkasa.“

Rozhovor s Petrem Teclem si přečtěte na www.bankovnipoplatky.com

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o nezávazné vyplněn...
Maty
8. 7. 2013, 10:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená