FinExpert.e15.cz

Bytovou výstavbu by podpořily delší hypotéky

 Rozjet výstavbu levných bytů by podle předsedy Svazu českých a moravských bytových družstev Ivana Přikryla byla družstva schopna pomocí hypotéčních úvěrů s dobou splatnosti zhruba 25 let.

 "V současné době ale banky družstvům hypotéční úvěr neposkytují. Vypracovali jsme proto koncepci družstevního bydlení, kterou do června příštího roku předložíme vládě," řekl dnes novinářům Přikryl. Družstva jsou podle Přikryla schopna stavět byty za 15 až 18 tisíc korun za metr čtvereční. "V Praze se nové byty prodávají většinou kolem 30 tisíc korun za čtvereční metr," uvedl Přikryl s tím, že skutečné stavební náklady jsou zhruba poloviční. Družstva by však nestavěla nadstandardní bydlení, ale spíše levné byty pro mladé lidi.

 Byt o rozloze 60 metrů čtverečních se tak dá podle Přikryla postavit za zhruba 900.000 korun. "Pokud by zájemce hotově zaplatil například deset procent, tedy 90.000 korun, zbytek by mohl platit pomocí hypotéky. To u 25letého úvěru vychází na 3000 korun měsíčně," uvedl Přikryl. Splátky úvěru by tak byly dostupné i pro lidi se středními příjmy.

 Rada pražských členských družstev například magistrátu hlavního města nabídla projekt výstavby několika tisíc bytů. Od magistrátu očekává poskytnutí pozemků a přípravu technické infrastruktury. Ročně jsou pražská družstva schopna postavit až 4000 nových bytů, uvedl předseda představenstva Stavebního bytového družstva Praha Martin Kroh.

 Počet bytů, jejichž výstavbu firmy zahájily do konce září, vzrostl proti stejnému období loňského roku o téměř 15 procent. Za tři čtvrtletí tak začala výstavba zhruba 25.000 bytů, což představuje meziroční nárůst o více než 3000 bytů.

 Nových bytů se podle odborníků staví stále málo. "Na obnovu a rozšíření bytového fondu je třeba stavět zhruba 50.000 bytů ročně," řekl již dříve generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek.

 V České republice stále scházejí Přikryla pravidla, jimiž by se vlastníci bytů řídili při správě společných prostor domu. "Nedá-li například jeden vlastník souhlas s opravou střechy, není možné ji opravovat," řekl Přikryl na dnešním setkání s novináři. Svaz proto hodlá vládě do června příštího roku předložit vlastní koncepci řešení.

 Nevyřešená zůstává i definice vzniku společenství vlastníků jako právnické osoby, míní. Zákon o vlastnictví bytů, který toto upravuje, je podle Přikryla nejasný. "Společenství má přitom povinnost se registrovat u finančního úřadu a vést účetnictví. Pokud to neudělá, hrozí mu až miliónové pokuty," upozornil s tím, že na rozdíl od družstva zde lidé ručí neomezeně celým majetkem.

 Význam družstev podle Přikryla spočívá nejen ve správě domu, ale zejména ve stavbě nových bytů. Svaz chce proto vládě předložit i koncepci výstavby levnějších bytů. Rozjet výstavbu družstevních bytů by podle Přikryla umožnily hypoteční úvěry s dobou splatnosti kolem 25 let.

 V České republice je podle Českého statistického úřadu trvale obydlených zhruba 3,83 miliónu bytů. Družstevních bytů je více než 650 tisíc, tedy asi 17 procent fondu.

 (Zdroj: HN)

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená