FinExpert.e15.cz

Byt družstevní nebo v osobním vlastnictví?

Proč dát přednost jednomu druhu bydlení před tím druhým? Porovnáme obě formy bydlení a usnadníme vám vaše rozhodnutí.
Byt družstevní nebo v osobním vlastnictví?
Při nákupu družstevního bytu nebo bytu v osobním vlastnictví vezměte v úvahu zvláště následující body:

1.    Cena bytu

Současná situace na realitní trhu nahrává tzv. družstevním bytům, protože jsou ve většině případů o 10 - 20 % levnější oproti bytu v osobním vlastnictví. Tato skutečnost obecně platí pro všechny byty na trhu.

2.    Způsob nabytí bytu a jeho financování

Vlastnictví družstevního bytu je spjato s převodem členských práv a povinností k danému bytu ve vlastnictví konkrétního bytového družstva, a to okamžitě po získání příslušného potvrzení od družstva. Jedná se o rychlý, administrativně jednoduchý proces. Koupi bytu můžete financovat jednak ze stavebního spoření, ale třeba i americkou hypotékou. Nedávnou změnou zákona o dluhopisech bylo umožněno bankám poskytovat hypotéky i na koupi družstevního bytu.

Vlastníkem bytu v osobním vlastnictví se stanete ke dni podání návrhu na vklad práva vlastnického na danou bytovou jednotku do katastru nemovitostí. Převod je uskutečněn na základě kupní smlouvy. Samotný zápis do katastru nemovitostí by měl příslušný katastrální úřad provést do 30 dnů (v ojedinělých případech 60 dnů). Koupi bytu lze rovněž financovat za pomoci stavebního spoření, klasické hypotéky či americké hypotéky.

3.    Bydlení

Vlastníkem domu je družstvo a tedy i veškeré rozhodování o chodu domu provádí družstvo. Při koupi družstevního bytu si uvědomte, že statutárním orgánem (jedná za družstvo navenek) je představenstvo družstva volené na členské schůzi. Rozhodování na schůzi probíhá s ohledem na skutečnost, že jeden člen družstva = jeden hlas.

Existuje určité omezení v nakládání s družstevním bytě - pokud chcete dát byt jinému do podnájmu, je nutný souhlas bytového družstva. K chodu a správě bytového domu slouží fond oprav, do kterého členové družstva přispívají dohodnutou částku obvykle podle velikosti bytu.

V bytových domech v osobním vlastnictví je statutárním orgánem výbor společenství. O způsobu nakládání s bytem si výlučně rozhoduje pouze a jen vlastník bytu. Rozhodování o společných částech domu jde na vrub shromáždění společenství vlastníků, a to v závislosti na velikosti spoluvlastnických podílů (plochy bytu), stejně tak jako přispívání do fondu oprav a rozhodování na schůzi společenství.

4.    Daně

U převodu družstevních bytů se neplatí 3% daň z převodu nemovitosti. Daň z příjmu fyzických osob se neplatí, je-li doba mezi nabytím a převodem členství v družstvu delší než 5 let.

Při převodu bytu v osobním vlastnictví se ze zákona o dani z převodu nemovitostí platí 3% daň. Daň se vypočítá z ceny uvedené v kupní smlouvě, je-li tato částka nižší než cena zjištěná znaleckým posudkem, jinak se zaplatí daň z částky uvedené ve znaleckém posudku. Daň z příjmu fyzických osob se neplatí, pokud měl prodávající bydliště v bytě nejméně po dobu 2 let bezprostředně před jeho prodejem nebo přesáhne-li doba mezi nabytím a prodejem bytu pět let.
Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Družstevní byt
Petra
23. 5. 2007, 17:51
Re:jedine OV
karel
1. 10. 2006, 12:22
jak je to stim družsetvnim?
karel
1. 10. 2006, 12:20
Re:Jak se bere doba pobytu?
Pavel
28. 5. 2006, 16:01
Re:Pro a proti
Pavel
28. 5. 2006, 15:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená