FinExpert.e15.cz

Byrokrati s máslem na hlavě [Komenář o EU]

Lidé už nechtějí „více Evropy“, Brusel se ale nevzdává.
Byrokrati s máslem na hlavě [Komenář o EU]

Evropská unie se nachází v hluboké krizi. Lidé, pro které se to údajně celé dělá, totiž přestávají věřit ve smysl evropské integrace, nevěří tradičním politikům a nechtějí „více Evropy“ ani „ever closer union“, což je bruselský termín pro okrádání národů o zbytky demokracie a přesun pravomocí k nikým nevoleným úředníkům do Bruselu. A čím víc se lidé brání, tím víc je evropští mocipáni ignorují, zastrašují, zpochybňují či bagatelizují jejich vůli.

Pro příklad nemusíme chodit daleko: holandské referendum ze 6. dubna 2016, ve kterém lidé hlasovali proti přidružení Ukrajiny k EU. Jen v této jediné zemi dostali její občané šanci vyjádřit se v referendu a 61 % hlasujících řeklo NE. Organizátoři sesbírali dost podpisů, aby se všelidové hlasování konalo. Bohužel nebylo právně závazné, takže výsledek nikoho z evropských mocipánů nezajímá a jede se dál v letité praxi referenda ignorovat (druhá možnost je nechat opakovat).

Jednak Bruselští politici přidružení už Kyjevu slíbili (tomu se říká argument) a za druhé očividně chtějí stůj co stůj prosadit bezvízové cestování Ukrajinců do EU. Asi aby zavařili státům V4 s náporem imigrantů z Ukrajiny, když Arabové a Afričané berou jen německá velkoměsta. Ale to úplně nejhorší je z pohledu Holanďanů zrada jejich vlastního premiéra Marka Rutteho, který nejdřív slíbil, že bude hlas lidu respektovat a pak se na něj vykašlal. Holanďané dali jasně znát, že mají EU plné zuby a nechtějí být nadále součástí tohoto disfunkčního spolku. Pomatení eurohujeři to ovšem vidět nechtějí, raději vše svedou na Vladimira Putina.

Učebnicový příklad eurošílenství z tábora Evropské lidové strany:

Pro připomenutí: rekapitulace konečných výsledků holandského referenda: 61,1 % hlasovalo proti asociační dohodě EU s Ukrajinou, 38,1 % naopak pro. Účast: 32,2 %. Kvórum, aby referendum platilo: 30 %. Konečné oficiální výsledky referenda najdete zde.

A pozor! Rebbeca Harms, šéfová frakce Zelených v Evropském parlamentu, se domnívá, že po neúspěchu referenda v Holandsku, je třeba národní referenda zakázat úplně. Jistě by se našlo i pár českých europoslanců, kteří by byli pro. Třeba Luděk Niedermayer, který se před časem nechal slyšet, že všechny problémy vyřeší „více Evropy“ a spolu s kolegou Jaromírem Štětinou hlasovali nedávno rovněž pro trvalé kvóty na přerozdělování imigrantů.

Předseda Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP) Nigel Farage prosazující „Brexit“ mluví o praxi Bruselu v ignorování referend v jednotlivých státech:

Další referendum, které už ale nepůjde ignorovat ani zařídit jeho opakování, čeká EU, respektive Velkou Británii 23. června. Důležitost tohoto rozhodnutí bude extrémní. Pokud Britové řeknou, že chtějí z EU pryč, věřím, že celá EU se začne pod šílenými socialistickými a sociálními experimenty Francie a Německa rozpadat na kusy, respektive na jednotlivé národní státy.

V opačném případě dostanou bruselští mocipáni extra čas navíc, aby pokračovali ve vytvoření jednoho superstátu s jedním národem naředěným imigranty z Blízkého východu, Afričany a Turky, jednou měnou, fiskální unií, sociálními dávkami, azylovou politikou a vůbec jednotným vším.

Národům se to ale přestává líbit, což dokázalo minulou neděli Rakousko v prvním kole prezidentské volby. Nepomohly ani všechny ty nálepky populisty, extremisty, xenofoba, atd., kandidát svobodných Norbert Hofer vyhrál s velkým náskokem na druhého postoupivšího kandidáta.

Brexit looks much more likely

Za kanálem La Manche odstartovala ostrá fáze kampaně za vystoupení/setrvání v EU. Britský ministerský předseda a šéf konzervativní strany v jedné osobě, David Cameron, spojil s referendem svoji politickou budoucnost.

Přitom nemá podporu ani svých vlastních lidí a najdou se i tací, kteří nechápou, proč prosazuje setrvání v unii. Ale hlavně smlouva, kterou před časem vyjednal v Bruselu a předložil doma není nic víc, než cár papíru, jen jakási nezávazný příslib, nic konkrétního. Za to ovšem za peníze daňových poplatníků objednal kampaň za setrvání v EU.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker mu očividně poradil moudro, díky kterému zvládá každou krizi: „Když jde do tuhého, musíte lhát.“ To mu takhle jednou ujelo při záchraně Řecka, která se bude brzy zase opakovat, protože Řekové jsou zase švorc a nemají na splátky dluhu. Ale co, dalších 100 mld. euro ze stabilizačního mechanismu (ESM) to spraví (zase na chvíli).

Tohle není vtip. Lež je standardní nástroj Bruselu při vytváření superstátu:

Podpořit zastánce setrvání v EU přiletěl na britské ostrovy dokonce i prezident Barack Obama. Jeho úsměvy pořádně naštvaly opačný tábor podporující „Brexit“. Oblíbený londýnský starosta Boris Johnson z konzervativní strany označil Obamu za pokrytce, jelikož podle něj přijel do Evropy kázat, co by USA nikdy neakceptovaly: otevřené hranice a rozhodování o nás bez nás.

Brusel a odposlouchávaná Angela Merkel mu zobou z ruky a prospěch Evropy rozhodně není v zájmu USA. Nejde tady totiž o nic menšího, než o TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství). Supertajná smlouva, kterou nemá nikdo znát, alespoň dokud ji Brusel neschválí. Mnozí se obávají, že je šitá na míru velkým americkým korporacím a bankám, ale je tak tajná, že nikdo neví, co v ní doopravdy je.

Obama přiletěl Brity uchlácholit, že se není potřeba obávat a až bude smlouva platit, bude to skvělé. „Brexit“ by se tak Američanům tuze nehodil do jejich plánů na oslabování Evropy skrz TTIP, které tajně osnují s bruselskými mocipány za zády půl miliardy Evropanů.

Američané prosazují své národní zájmy, naivní Evropa bohužel nikoli:

Nacionální nálady se šíří napříč Evropou. Otázka je, který národ ještě chce být součástí spolku, který už není jen těžce byrokratický a neprodukuje hloupá nařízení typu zákaz žárovek, ale čím dál víc ohrožuje suverenitu jednotlivých národů, které jinak jistě stojí o spolupráci. Ale nestojí o jeden unifikovaný superstát, do kterého nás Brusel vtahuje.

Angela Merkel a François Hollande nepochybně stále chtějí „více Evropy“, ale kdo jiný? Finsko není spokojeno s eurem, Holanďané nechtějí EU vůbec, Poláci, Slováci, Maďaři a Rakušané to vidí stále víc nacionálně. Španělsko, Portugalsko a Irsko mají svých starostí dost. Stejně jako taková Belgie, která si „užívá“ tu pravou multi-kulturní společnost, která se v Bruselu roky nerušeně vyvíjela. A pak to začalo bouchat...

Bruselská svěrací kazajka Komentář o euru

Bruselská svěrací kazajka Komentář o euru

Krizovou štafetu převzali imigranti, ale není všem bankrotům konec.

A konečně Italové a Řekové. Státy na vnější hranici schengenu, které jsou vstupní branou ilegálních imigrantů do Evropy a černá díra na peníze. Rozdíl je jen v tom, že Řecko už špatně skončilo a Itálii to teprve čeká. Tamější banky mají velké problémy se špatnými úvěry, celá země je po uši zadlužená a odvrátit neodvratitelné by mohl snad jen nějaký zázrak. Ale žádný strach, vše je naprogramováno tak, že eurozóna to lidově řečeno „zatáhne“.

Uvidíme, komu dojde dřív trpělivost, zda obyčejným Italům a Řekům, kteří budou mít nebo už mají za úkol provádět reformy (čti škrty), nebo lidem ve státech, kteří budou vyzváni, aby dluhy těchto zemí zaplatili.

Žádná suma se ale nevyrovná bianco šeku EU pro sultána Erdogana, který bude nyní stupňovat požadavky. Samozvaná vůdkyně Evropy v sukních Angela Merkel jistě opět ustoupí, aby si zachovala tvář a dohodu o řešení migrační krize a začnou se nám do Evropy stěhovat Turci. Ještě budeme s nostalgií vzpomínat, jak nám bylo dobře, když nám EU zakazovala pomazánkové máslo a žárovky a přikazovala ten správný tvar okurek.

Jak to vidíte vy? Chcete šanci říct Bruselu NE?

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Už aby se EU rozpadla. Pro volný obchod nám stačí be...
Phalanx
3. 5. 2016, 00:07
Po přečtení vašeho článku, pane Pospíšile, a po zběž...
Vojtěch Vít
27. 4. 2016, 19:28
k tomu se ze vyjadrit jednoduse. Proste se mylite.
27. 4. 2016, 17:41
Přesně tak. Mimochodem, fascinuje mě kolik lidí nadá...
L.
27. 4. 2016, 16:10
jako vždy p.Pospíšil skvělě a opět objektivně nebojt...
bob
27. 4. 2016, 13:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená