FinExpert.e15.cz

Bydlíme: Panelák nebo raději cihla?

Jedním z rozhodujících faktorů při koupi nemovitosti je její cena.
Bydlíme: Panelák nebo raději cihla?

Asi každý, kdo hledá nové bydlení, ať už se jedná o pronájem nebo koupi bytu, se rozhoduje, zda je lepší zvolit bydlení v paneláku nebo v domě cihlovém. Jak asi tušíte, obě varianty mají svá pro i proti. Pomineme-li, že banky nyní lidem nabízí nízké úrokové sazby na hypotéky, u většiny obyvatel stále hraje hlavní roli množství peněžních prostředků, které si mohou dovolit na koupi bydlení vynaložit. To je důvod, proč někteří nemají na výběr a volí pro své bydlení tu levnější variantu – bydlení v panelovém domě. Je to ale opravdu tak hrozné, bydlet v paneláku?

Ceny bytů v paneláku a v cihlovém domě se mohou výrazně lišit

Jak už bylo zmíněno výše, jedním z rozhodujících faktorů při koupi nemovitosti je její cena. A ceny bytů v panelových domech se od cen bytů v domech cihlových mohou lišit opravdu výrazně. Nechť jsou příkladem 2 velmi podobné byty v Praze 6:

Stavební materiál domu Panel Cihla
Cena za nemovitost (Kč) 2 390 000 Kč 3 150 000 Kč
Cena za m2 45 094 kč 56 250 kč
Podlahová plocha (m2) 53 56
Podlaží 7 2
Vlastnictví OV OV
Dispozice 2+1 2+1
Stav dobrý dobrý

Na příkladu vidíme, že cena bytu (vycházíme z ceny za metr čtvereční) umístěného v cihlovém domě je skoro o 25 % vyšší nežli cena bytu v paneláku. Při zcela stejné velikosti obou bytů by byl jejich cenový rozdíl neuvěřitelných 591 250 Kč. Takto markantní rozdíly mezi cenami bytů v panelácích a cihlových domech ve všech lokalitách nutně najít nemusíme. Konkrétní příklad je však ukázkou toho, že ušetřit na bydlení se dá, a někdy i výrazně.

V paneláku slyšíte i to, co nechcete

Asi nejčastěji zmiňovanou nevýhodou bydlení v paneláku je, že slyšíte i to, co nechcete. Můžete slyšet sousedovu zapnutou televizi, splachování WC i samotnou chůzi v bytě nad vámi či na chodbě, a navíc samotné panely zvuk velmi dobře nesou. Také platí, že čím starší panelový dům je, tím více hluku v bytě uslyšíte. U novějších panelových domů, například z 80. let, je situace lepší. Soukromí v panelovém domě ale určitě očekávat nemůžete. Cihlový dům nabízí lepší zvukovou izolaci. Ne však vždy. Jak už to tak bývá, existují i výjimky potvrzující pravidlo. Na druhou stranu však plné soukromí nebudete mít ani tam. Určitou jistotu vám poskytnou jen velmi silné zdi či bydlení v rodinném domě.

Proč nespořit přes životní pojištění?

Proč nespořit přes životní pojištění?

Pojištění by mělo sloužit k zajištění pro případ vážné nemoci a úrazu.

Panelák jako sociální bydlení? 

Lidé, kteří nikdy v panelovém domě nebydleli, si ho ve většině případů ani nedokáží představit. Jenže statistiky ukazují, že skoro všichni obyvatelé v nich žijících jsou s jejich bydlením spokojeni. Jak je to možné? Pokud pomineme samotnou konstrukci domů, nejvíce má na spokojenost obyvatel vliv právě skladba obyvatel žijících v sousedství. Pokud tedy narazíte na špatného souseda, který dělá jen samé problémy, nebudete spokojeni s bydlením ani v cihlovém, ani v panelovém domě. Bydlení v paneláku lze proto za sociální bydlení považovat jen tehdy, pokud tam opravdu taková skladba obyvatel žije a ta se liší sídliště od sídliště.

Panelák nemusí být vždy kolos

Deseti a vícepatrové panelové kolosy od bydlení v nich logicky odrazují, ale existují i takové paneláky, které by laik od cihlového domu ani nerozeznal. Není totiž panelák jako panelák. Vždyť panelové domy se v tehdejším Československu začaly stavět již v 50. letech minulého století a ten zcela první měl pouze 5 podlaží. A podobné najdeme v ČR i dnes. Dá se tedy najít i takové bydlení v paneláku, kde člověk nemusí sdílet jeden vchod s dalšími třemi sty lidmi. Takových je ale méně.

Další často diskutovanou otázkou je životnost panelových domů. Dá se říci, že paneláky již přesluhují – jejich životnost byla naplánována cca na 30 let. Životnost jednotlivých domů lze ale ovlivnit a stav paneláků dnes bohužel odpovídá tomu, jak o ně v minulosti bylo, potažmo nebylo, postaráno. Ve stejné situaci jsou ale i cihlové domy. Oba typy domů v dnešní době vyžadují minimálně zateplení a výměnu starých, špatně tepelně izolujících oken za nová. U panelových domů je tato potřeba ještě větší. Pokud tedy vybíráte byt, lze doporučit kupovat takový, který se nachází v domě po rekonstrukci. 

Pozor na výši nákladů na provoz bytu

S tím souvisí i náklady na provoz bytu – tepelné ztráty vás mohou přijít opravdu draho jak v panelovém, tak cihlovém domě. Cihlový byt je ale často složitější v zimě vytopit na příjemnou teplotu. Jedním z důvodů bývají vysoké stropy, které jsou pro byty v cihlových domech tak typické. Jenže vysoké stropy nemusí být nutně nevýhodou. Nabízí totiž několikero využití, jako je například patro na spaní či úložný prostor, kterého v malometrážních bytech člověk nemá nikdy dost. 

Ostatní náklady na provoz bytu, jako jsou příspěvky do fondu oprav, však většinou bývají nižší v paneláku. Aby vás nezaskočila výše příspěvků do fondu oprav a výše nákladů na energie a ostatní poplatky, je dobré si tyto informace zjistit od společenství vlastníků a od majitele bytu předem. 

Rekonstrukce nemusí být vždy zcela podle vašich představ

Pakliže plánujete kupovat byt, který chcete zrekonstruovat podle svých představ, nezapomeňte si předem zjistit, jaké stavební úpravy jsou v bytě možné. Nejen v paneláku vás čekají jistá omezení, která jsou dána například velikostí betonových panelů. Jejich bourání či rekonstrukce umakartového jádra nebude patřit mezi ty stavební práce, u kterých by si člověk odpočinul, a ani tak zdánlivě jednoduchý počin jako pověšení obrazu na stěnu díky tvrdosti betonových panelů nebude snadný úkon. Hřebíček do stěny jen tak nezatlučete.  

Kdo si potrpí na volný prostor, v cihlovém domě bude pravděpodobně šťastnější

Pokud si nepotrpíte na dostatek vzdušného prostoru v bytě, pravděpodobně vám nebude bydlení v panelovém domě vadit. Jestliže vám ale stísněný prostor vadí, určitě budete šťastnější v bytě v domě z cihel. Ten totiž většinou nabízí se stejným počtem místností větší podlahovou plochu. Za každý další metr čtvereční si ale připlatíte. Malý prostor lze ale vydařenou rekonstrukcí či uspořádáním využít efektivně a nutně nemusí vždy větší podlahová plocha znamenat příjemnější bydlení.

Stále více si půjčujeme, zejména na bydlení

Stále více si půjčujeme, zejména na bydlení

V paneláku počítejte s výtahem, v cihlovém domě raději ne

Zatímco všechny panelové domy jsou vybaveny jedním nebo i více výtahy, pokud nejde o novostavbu, v cihlovém domě s výtahem raději nepočítejte. V dnešní době jsou sice výtahy u cihlových domů hojně přistavovány, většinou však do 3. patra budete muset dojít po schodech, což pro maminky s malými dětmi či naopak skupinu lidí v důchodovém věku není nejsnazší úkol. 

Lokalita jako rozhodující faktor

Možná po zhodnocení jednotlivých výhod a nevýhod stále nebudete plně rozhodnuti, jakou variantu bydlení zvolit. To ale nevadí. Nejdůležitější roli při rozhodování o tom, jaký byt koupit, by totiž měla hrát lokalita, ve které je daná nemovitost umístěna.

Pokud preferujete centrum města, paneláky tam budete hledat jen těžko. Naproti tomu periferie jsou panelových sídlišť plná. Ta jsou dnes ale právě díky velkému počtu obyvatelstva koncentrujícím se na jednom místě často plně občansky vybavena. Také dopravní dostupnost bývá na dobré úrovni, především pokud uvažujeme dostupnost do centra pomocí metra, jako je tomu v Praze. Proto pokud byste raději zvolili lokalitu v blízkosti přírody s možností rychlého úniku z velkoměsta, možná právě byt v panelovém domě bude tou nejvhodnější volbou. Pakliže máte naopak rádi ruch města, divadlo či kavárny na dosah ruky, budete s největší pravděpodobností volit byt v cihlové zástavbě v centru.

Ještě jste se nerozhodli, kterou variantu bydlení zvolit? Uvažujte především to, jak daleko to budete mít z vybrané lokality do práce, kam budou chodit děti do školy a na kroužky, kde si budou hrát nebo kde budete nakupovat. Zjistěte, jací sousedé by bydleli vedle vás a jak vysoké náklady na užívání bytu či na rekonstrukci budete mít. Odpovědi na tyto otázky by vás už měly nasměrovat ke správnému rozhodnutí.

Další článek


 

celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Výtahy rozhodně nejsou u všech paneláků. Na sídlišti...
Mi.Chal
7. 6. 2016, 20:31
Zde měla být zachována regulace, od-do. Na naše fina...
Vladimír Novák
28. 5. 2016, 11:49
Pokud máte v domě pakáž, vždy bude problém. Jsem v p...
Honza z Boudova
28. 5. 2016, 09:38
Nevim, jak je to statisticky cetne, ale i u cihlovyc...
Noxik
27. 5. 2016, 15:20
Panelák nebo cihla je to jedno pokud máte pech na so...
Radovan99
27. 5. 2016, 14:49

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená