FinExpert.e15.cz

Bydlení: Výhody plovoucích podlah

Podlaha je základem vnitřního vybavení domu nebo bytu. Máme ji stále na očích a jsme s ní ve stálém kontaktu. Připravili jsme pro vás několik praktických rad o podlahách a jejich správné volbě.
Bydlení: Výhody plovoucích podlah

Plovoucí podlaha - dřevo nebo laminát?

Díky své jednoduchosti a rychlosti pokládky i díky efektnímu vzhledu je plovoucí podlaha současnou jedničkou. Je tvořena lamelami, které se lepí pouze v drážkách, nikoli k podlaze. Jako materiál se používá přírodní dřevo nebo laminát.

Hlavní výhodou laminátové plovoucí podlahy je její vysoká odolnost, pro kterou ji můžeme bez obav položit i do místností s náročným provozem, jako je například kuchyně, hala či předsíň. Speciální tvrdou ochrannou horní vrstvu laminátových lamel nepoškodí ani hrubý písek přinesený zvenčí na botách, ani ostré drápy domácích mazlíčků. Laminátové podlaze dokonce nevadí ani upuštěný oharek cigarety, špičaté podpatky nebo nožičky těžkého nábytku. Jednotlivé lamely se totiž dokáží podělit jak o teplo, tak o váhu. Navíc jsou odolné proti slunečnímu záření, a tak je možné poškozenou lamelu nahradit novou, aniž by byl narušen celkový vzhled podlahy.

Druhy plovoucích podlah

U plvoucích podlah známe dva používané materiály. Co se týče laminátových podlah, jsou na trhu k dostání dva druhy laminátu - vysokotlaký HPL a nízkotlaký DPL.

  • Vysokotlaký laminát, který přijde asi na 900 – 1 500 Kč za metr čtvereční, je tvořen ze šesti až sedmi vrstev s výškou kolem 0,7 mm.
  • Nízkotlaký laminát (cena okolo 800 Kč za metr čtvereční) tvoří pouze slabší lamely s melaminovou fólií.

Dřevěná plovoucí podlaha působí vzhledově sice lépe než laminátová, není však tak odolná, je citlivější na vlhko nebo sucho a vyžaduje pravidelnou péči. Doporučuje se proto spíše do místností s méně náročným provozem, například do obývacího pokoje. Běžné dřevěné podlahy mají tloušťku okolo 15 mm a jejich hlavní výhodou je, že je můžeme i několikrát znovu zbrousit a zrenovovat. Také by se nemělo stát, aby se vytvářely škvíry a podlaha začala vrzat, jak je to typické pro dřevěné parkety. Dřevěnou plovoucí podlahu totiž tvoří trojvrstvé palubky, jejichž jednotlivé vrstvy jsou kladeny napříč. Nemůže tedy dojít k tomu, aby se dřevo rozpínalo a smršťovalo.

Rozdíl mezi dřevem a laminátem je samozřejmě také v ceně. Za metr čtvereční dřevěné podlahy zaplatíme od 1 600 korun.

Plovoucí zámková podlaha 

Posledním trendem na trhu je plovoucí zámková podlaha. Jednotlivé lamely se navzájem nelepí, ale zapadají do sebe. Lamely se zasouvají principem pero - drážka a díky jistícímu mechanickému zámku do sebe navíc zaklapnou. Podlaha pak lépe sedí. Velkou výhodou je také to, že zámkovou podlahu můžeme rozebrat jako stavebnici a opět ji složit tam, kde se nám právě nejlépe hodí.

Pokládka

Než začneme pokládat plovoucí podlahu, musíme nejprve upravit podkladový povrch tak, aby byl dostatečně rovný a pevný. K vyrovnání použijeme stěrku. Povoleny jsou nerovnosti do dvou milimetrů na dvoumetrové lati. Důležité je také, aby byl podklad dostatečně suchý. To si můžeme jednoduše ověřit například tak, že zapálíme kus novin a necháme jej vyhořet na podlaze. Pokud se vyrosí, je podlaha vlhká, pokud shoří na prach, můžeme začít s pokládkou. Zakoupené podlahové lamely bychom měli ponechat 48 hodin v místnosti, kde se budou pokládat. Přizpůsobí se tak její teplotě a vlhkosti.

Při samotném pokládání má být teplota v místnosti okolo 18 ° C a relativní vlhkost 55 %. Musíme také dbát na dodržení dilatační spáry u zdi, která je nutná k tomu, aby se mohl materiál v případě vlhkosti roztáhnout.

Svěřte pokládku odborníkům

I když pokládka plovoucí podlahy není složitá, vyplatí se svěřit ji odborníkům. Ušetříme čas, nervy i peníze. Specializované podlahářské firmy mají většinou mnohem menší obchodní přirážky než velké obchodní domy.


Autor: ČESKÉSTAVBY.cz 

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená