FinExpert.e15.cz

Bydlení: umělecké dílo v interiéru

Ke každé domácnosti patří věci, které ji svým způsobem vytvářejí a mají své neodmyslitelné místo v jakémkoliv domě či bytu. Jen málokdo si dokáže představit domov bez doplňků, jež jednotlivé místnosti oživí a dodají jim osobitý charakter. Mezi tyto doplňky bezpochyby patří i obrazy, kresby, grafiky a fotografie.
Bydlení: umělecké dílo v interiéru

Pokud je doma nemáte a chtěli byste si je pořídit, máte dostatek možností, kde je zakoupit. V současnosti trh s uměleckými předměty nabízí široký výběr uměleckých děl. Nemáte-li zálusk na dílo od proslulého autora, nebudete nuceni vynaložit ani příliš vysoké finanční částky. Možná si ale kladete otázku, jaká umělecké předměty si pořídit a kam je umístit, aby (nejen) vám dělaly radost.

Nejdražší nemusí být nejlepší

Při výběru předmětů vezměte v úvahu, že není nejpodstatnější jejich peněžní hodnota. Vše, čím zdobíte svoje stěny, by mělo u vás vyvolat ty nejpříjemnější pocity. Vždyť to budete právě vy, kteří se s nimi budete setkávat skoro každý den!

Z tohoto jednoznačně vyplývá, že i za pár korun si můžete udělat daleko větší radost, než jakou byste získali koupí předmětu za několik tisíc korun. Na druhou stranu nepohrdejte ani obrazy darovanými či v rodině kolujícími. Máte-li talent, nic nebrání použít i vlastní dílo.

Jak je správně umístit?

Při úvahách, kde obraz či jiné umělecké dílo nejlépe vynikne, pokuste se uplatnit následující pravidlo. Obrazy by měly být umístěny v takové výšce, která odpovídá výšce očí. Dolní okraj obrazu umísťujte zhruba ve výšce cca 150 cm od podlahy.

Často se vedou spory o tom, jaké pozadí je pro daný objekt nejvýhodnější. Většinou převládá názor, že stěna pod obrazem má být jednobarevná. Tímto zajistíte, že okolí uměleckého díla nebude narušovat jeho estetickou hodnotu.

Na velkou stěnu - velký obraz

Pi výběru a umísťování dbejte na to, aby rozměrově větší a na první pohled pozornost poutající obrazy byly umístěny na stěnách, které jsou dostatečně prostorné. Jen tak jim dáte patřičně vyniknout. Praktické hledisko zase říká, že na obraz nesmí svítit přímé sluneční světlo, aby nedocházelo k vyblednutí barev nebo dokonce k jeho popraskání.

Problém může nastat, máte-li v místnosti nepřiměřenou vlhkost. Na těchto místech obrazy a fotografie doslova trpí, a proto se jim z daleka vyhýbejte! Na druhou stranu lze tyto prostory ozdobit výtvarnými díly, kterým ani vlhkost nevadí - např. keramika. Máte-li k dispozici obrázky menší, využijte je k vylepšení interiéru na místech, jako jsou chodby, schodiště, menší pokoje apod.

Dříve, než je pověsíte

Jen málokdo z nás má dokonalou představivost, a proto dlouhé chvíle můžete trávit v nejistotě, jak vámi vybrané dílo bude na stěně vůbec vypadat. Udělejte si proto papírovou maketu obrazu a za pomoci lepící pásky ji přilepte k vybrané stěně. Získáte tak nejlepší představu o tom, zda je vybraný prostor pro umělecké dílo tím pravým místem.

Je-li místo vybrané, nezbývá než přejít k definitivnímu umístění obrazu. Samotné zavěšení provádějte za pomoci hřebíčků nebo skob. Při velké hmotnosti obrazu použijte hmoždinky navrtané do zdí. Chráníte tak nejen svoji bezpečnost, ale i bezpečnost vaší návštěvy, která si obraz bude prohlížet.

Obraz dále můžete zavěsit na silonové vlasce, a to v případě, kdy na předmětu není umístěný háček. Jistě oceníte i použití protiskluzových podložek, které se umísťují do spodních rohů obrazů (dají se koupit v domácích potřebách).

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená