FinExpert.e15.cz

Bydlení jinak: fara nebo zámek?

Patříte mezi ty, které omrzel život v klasickém bytě? Existuje nespočet možností originálního přestěhování.
Bydlení jinak: fara nebo zámek?

Trendem ve Velké Británii či v Německu, který u nás stále čeká na objevení, je bydlení ve starých historických objektech. V České republice jsou těchto budov stovky. Ať už jde o církevní budovy jako fary, kláštery či kostely, nebo vskutku šlechtická stavení – zámky, hrady, prázdninová sídla. Že jde o investici pouze pro horních deset tisíc? To není tak úplně pravda, což dokazuje příběh dnes šestačtyřicetiletého Pavla Palackého.

Bydlím v hradu, 130+1

Pan Palacký snil o hradu už jako malý kluk. Ten svůj si  vyhlédl v roce 1994, když cestoval po Krušných horách. „Svou romantikou překonal veškeré mé představy. Byl zarostlý jak z Šípkové Růženky,“ vypráví Palacký. Tehdy šestimilionový požadavek byl však na něj příliš. Hrad Hauenštejn, neboli Horní hrad, však nenašel žádného zájemce a tak jej pan Palacký v roce 2000 odkoupil za těžko uvěřitelný milion a půl. S celou rodinou se do něj přestěhoval.

Hrad byl však v zoufalém stavu a vyžadoval velmi nákladnou rekonstrukci, která trvá prakticky dodnes. Zde se ovšem ukazuje jedna z hlavních výhod odkupu historických památek: lze na ně  získat dotace od státu či Evropské unie. Pan Palacký je prozatím odkázán jen na pomoc od ministerstva kultury a Karlovarského kraje. Zatím jej práce na rekonstrukci stály 15 milionů korun a rekonstrukce ještě několik desítek milionů spolkne.

Také známí Češi už objevili kouzlo zašlých časů. Herec Karel Roden si pořídil barokní zámek Skrýšov u Příbrami, zpěvák rockové kapely Wanastowi vjecy Robert Kodym vlastní u Kolína zámek Bečváry. Bývalý místopředseda vlády Ivan Pilip a jeho žena Lucie si před čtyřmi lety koupili zámek Trnová. Podle médií Roden za panství zaplatil 20 milionů korun, Kodyma stál prý zámek zhruba pět milionů korun.

Hrady a zámky: proč ano, proč ne

Ano:
- Originální bydlení, o kterém sní mnoho lidí už od dětsví
- Možnosti podnikání: pronájem objektu/pokojů, prohlídky
- Možnost pobírání dotací na rekonstrukci
- Krásné prostředí, příroda
Ne:
- Vysoká pořizovací cena a ještě vyšší náklady na příp. rekonstrukci
- Velká spotřeba energii, často ztížené zavádění kanalyzace, vody, náročný úklid
- V případě podnikání málo soukromí
- Neustálý boj s památkáři

Benešovy dekrety, komunismus, ateistické Česko

Není náhodou, že většina opuštěných hradů a zámků má v originále německý název: jde často o zkonfiskovaný majetek po odsunu Němců z tehdejšího Československa v rámci tzv. Benešových dekretů. Právě tyto hrady a zámky dnes často nemají majitele a chátrají. Řadu z nich lze najít na serverech www.realitymix.cznebo www.ceskereality.cz/historicke-objekty.

Podobně je to s církevními budovami, jako jsou fary, kostely či kláštery, kde zase zaúřadovalo půlstoletí komunismu. Svůj díl na nevyužití těchto prostor má i fakt, že Česká republika patří k nejméně věřícím v Evropě. „Využitím far se nikdo nezabýval padesát let a mezitím došlo k výraznému přesunu obyvatel,“ vysvětluje Miroslav Schimmer z právního oddělení Plzeňského biskupství. Věřících ubývá a časy, kdy v každé vesnici byl farář, jsou dávno pryč. To uznává i Schimmer: „I kdybychom měli peníze na opravy všech našich far, tak stejně pro ně nemáme využití. Potřeby věřících jsou jiné než kdysi.“

Blízko bohu, zn.: levně

Právě malý zájem Čechů o odkup nevyužívaného církevního majetku, je hlavní příčinou jejich až nebývale nízkých cen. Fara o dvaceti místnostech za devět set tisíc, klášter za milion. Komu se líbí bydlení na vesnicích nebo na samotách, má možnost koupit ideální nemovitost. Prodávané domy mají obvykle letitou historii a navíc překrásnou strukturu: kamenné zdi, klenuté stropy. Často je s nimi však spojena i velká nevýhoda – špatný technický stav. Relativně nízká pořizovací cena je tak vykoupena vysokými náklady na jejich přestavbu.

Sama církev jen na prodeji far vydělala už přes padesát milionů korun a věří, že získá další. Nyní jsou nejdostupnější její fary v západních Čechách, na Plzeňsku a na Českobudějovicku. Všechny nabízené objekty lze najít na www.fary.net a www.fary.cz. Zatímco ale například Královéhradecký kraj už podle svých dat prodal či daroval přes 130 far, moravské diecéze se prodeji brání a své objekty si drží. Katolická církev v ostravsko-opavské diecézi se snaží využít svůj nemovitý majetek k náboženským účelům.

„Pastorační strategií ostravsko-opavské diecéze je obnovování duchovního života v místech, které byly dlouhodobě neobsazené vlastním farářem. Možnost obsazování farností, které byly dlouhodobě bez vlastního kněze, je důsledkem zvyšujícího se počtu duchovních,“ sdělil týdeníku Ekonomu mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda. Ve většině krajů jde však o zlatou střední cestu a některé farnosti tak připadají církvi, jiné soukromníkům či podnikatelům.

Na faru s láhví vína

Noví vlastníci církevních objektů si je mohou upravit pro trvalé bydlení, rekreaci či podnikání, církev sama se pouze snaží předejít tomu, aby z nabízeného domu po rekonstrukci byla třeba herna či noční klub. „Zatím máme dobré zkušenosti. Ze žádného objektu se nestalo něco, co by hrubě uráželo lidskou důstojnost,“ podotýká Schimmer. Možná úsměvně působí dodatek, který se někdy vyskytuje ve smlouvách o prodeji církevního majetku ve Velké Británii. Hovoří o tom, že v daném objektu se nesmí požívat alkohol. To však u odsvěcených objektů v Čechách nehrozí.

K průkopníků z řad známých Čechů, kteří se rozhodli koupit faru, patří například herec Roman Zach, který si z ní udělal chalupu, nebo známý výtvarník Kristián Kodet. Ten se dokonce rozhodl přizpůsobit svůj život starosvětskému stylu dávných dob.

Bydlení pod křížkem: proč ano, proč ne

Ano:
- Originální bydlení, žádný z kostelů či far není identický, historie
- Unikátní stavební prvky – u kostelů vitrážová okna, vysoké stropy, lomené klenby
- Vnější vzhled – nepřehlédnutelné věže a věžičky, kamenné zdi a celkově majestátní dojem
- Základním měřítkem investice není jen tržní cena, ale hlavně cena historická
Ne:
- Extrémně vysoké náklady na přestavbu, údržbu
- Možná památková ochrana
- Vysoký strop s „výbornou“ akustikou může být značně rušivý
- Výrazně prodražené vytápění
 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o nezávazné vyplněn...
Maty
24. 7. 2013, 10:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená