FinExpert.e15.cz

Bydlení: Jak zahájit stavbu?

Starosti, starosti a zase starosti se nevyhnou žádnému stavebníkovi, který se pustil do stavby vlastního domku. Jedná se obvykle běh na dlouhou trať, zejména pokud jde o stavbu realizovanou svépomocí.
Bydlení: Jak zahájit stavbu?

Mezi časově a organizačně nejnáročnější věci patří bezesporu nákup potřebného stavebního materiálu, jeho doprava na staveniště a zabezpečení proti krádeži.
Je nespočet případů, kdy stavebník přijede na své staveniště a zjistí, že včera dovezený materiál se již nenachází na místě, kde byl uložen. Hodnota odcizeného materiálu může dosahovat několika tisíců korun. Úplně se vyhnout těmto nepříjemným situacím nelze. Na druhou stranu je možné riziko krádeže snížit volbou opatření, které mnohé nenechavce odradí.

Nelitujte peněz na prevenci

Existuje několik základních zásad, kterými by se měl každý stavebník během realizace stavby řídit, aby stavební materiál „nemusel kupovat dvakrát“. I když si některá opatření vyžádají samostatnou finanční investici, určitě se v budoucnu vyplatí. Vždyť do čeho jiného byste investovat, než do ochrany vašeho majetku. Můžete sice oprávněně namítat, že drzost a vynalézavost zlodějů nezná mezí, ale na druhou stranu je lepší nějaká ochrana než žádná.

Pořiďte si stavební buňku

Značný užitek může odvést je uzamykatelná stavební buňka. Pro tyto účely nemusíte pořizovat úplně nový box. Stačí, když se poohlédnete po okolí a požádáte některého ze stávajících vlastníků, který již stavbu dokončuje o odprodání. Ideální využití má pro nářadí i drobný stavební materiál (dlaždice, cement, lepící směsi aj.). Můžete se také obrátit na inzertní časopisy nebo zapátrat po vývěsce s inzeráty v prodejně stavebních materiálů.

Materiál navážejte postupně

Pokud stavbu či rekonstrukci provádí firma, tzv. na klíč, nemáte starosti s navážením materiálu a jeho zabezpečením. Firma nese na bedrech zodpovědnost za stavební materiál, který se na staveništi nachází. Tato skutečnost by pak neměla chybět v žádné smlouvě o dílo, kterou uzavřete s dodavatelem stavby. Stavební společnosti to dobře vědí, a proto navážejí jen materiál, který budou potřebovat.
Při stavbě svépomocí přebíráte veškerá rizika sami. Když provádíte rekonstrukci staršího objektu a zároveň v domě bydlíte, riziko ztráty stavebního materiál je poměrně nízké. Ukrást například paletu cementu z garáže v domě, kde jeho majitel právě spí, je i pro zkušeného zloděje celkem velký problém, zejména když dalšími překážkami jsou plot a pes, který již zdaleka budí respekt.
Daleko obezřetelnější však musí být stavebník, který staví novostavbu nebo provádí rekonstrukci svépomocí a na staveništi se každý den neobjevuje. Měl by se vyvarovat nákupu většího množství stavebního materiálu, který zamýšlí spotřebovávat v delším časovém období. Tímto způsobem můžete ušetřit např. při akční slevě ve stavebninách nebo na dopravě. Nicméně na druhou stranu představuje volně ložený materiál na staveništi, které navíc může být umístěno na málo frekventovaném místě, velké lákadlo pro zloděje, kteří mají často perfektní přehled o místě, hodnotě a dostupnosti nezabezpečeného materiálu.

Zkušenosti lidí z oboru proto jednoznačně hovoří ve prospěch postupného navážení stavební materiálu navzdory tomu, že se ne vždy jedná o zcela ekonomické řešení. Dalším argumentem pro podporu výše uvedeného tvrzení je fakt, že v současnosti se preferují stavební parcely o výměrách 600 - 1 000 m2, na kterých se ani nedá všechen potřebný materiál uskladnit.

Kde a jak skladovat?

Velkým nepřítelem stavebníků a stavebního materiálu nejsou jen nenechaví lidé, ale mnohdy i nepříznivé počasí. Vytrvalý déšť, sníh a mráz či perné slunce nepřinášejí ty nejlepší skladovací podmínky pro různé druhy lepidel, cementu a vápna, tvárnice, cihly, tmely, apod. Ty potřebují především suché prostory, které jsou ochráněny před vlhkem. Jako výhodné se jeví skladování materiálu na dřevěných paletách, protože nedochází pojímání vlhkosti přímo ze země. Poměrně značnou škodu můžete utrpět v případech, kdy necháte koupené cihle či tvárnice nezakryté po dobu několika měsíců. Proto je uschovejte pod provizorní přístřešek nebo zakryjte igelitem. Stejně tak chraňte různé železné a ocelové prvky před možnou korozí. Desky, fošny, palubky skladujte na suchých místech a prokládejte je latěmi, aby nedošlo k jejich pokřivení.

Jak minimalizovat rizika krádeže stavebního materiálu?

  • Stavební materiál dopravujete na staveniště tehdy, až jej budete potřebovat.
  • Dovezený materiál se snažte co nejdříve spotřebovat.
  • Svoji stavbu pravidelně kontrolujte (pokud je to možné každý den v různou dobu), nebo pověřte osobu, která vám bude dozor zjišťovat.
  • Čím méně stavebního materiálu bude přímo „na očích“, tím lépe.
  • Co nejdříve si pozemek (staveniště) oploťte.
  • Co nejvíce využijte prostor v uzamykatelné stavební buňce.
  • Pořiďte si hlídacího psa.
  • Pojištění stavby není nikdy na škodu. Navíc je levnější, než pojištění obývané nemovitosti.
Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Ahoj, chtěl bych postavit zděný dům, doporučíte mi n...
Jan
11. 3. 2018, 12:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená