FinExpert.e15.cz

Bydlení: Čističe vzduchu řeší problémy s vlhkostí vzduchu

V zimním období je v běžných bytech vlhkost vzduchu srovnatelná s vlhkostí vzduchu na Sahaře.
Bydlení: Čističe vzduchu řeší problémy s vlhkostí vzduchu

V průběhu běžného dne absolvujeme přibližně 20 000 nádechů, čímž spotřebujeme více než patnáct kilogramů vzduchu. Zejména obyvatelé  přetopených a suchých bytů v panelových domech, by se měli zvláště v zimním období zamyslet nad tím, jaký vzduch vlastně dýchají. Takový vzduch s minimální relativní vlhkostí bývá příčinou pálení v krku nebo dráždivého kašle, o problémech alergiků nemluvě. Řešení tohoto problému je přitom více než snadné - stačí si pořídit čistič vzduchu.

Proč se bránit prachu?

Je prokázáno, že relativní vlhkost vzduchu, jež zejména v zimním období klesá v běžných bytech pod hodnotu 20 %, je srovnatelná s vlhkostí vzduchu na Sahaře. Jen pro srovnání, relativní vlhkost "zdravého" vzduchu by měla mít hodnotu kolem 40 až 50 %. Z toho je patrné, že takové prostředí našemu zdraví příliš neprospívá.
Navíc moderní vědecké studie prokázaly, že suchý vzduch není příčinou "jen" dráždivého kašle, chronické rýmy, častého onemocnění horních cest dýchacích nebo zvýšené únavy, prachové částice obsahují i karcinogenní látky, jež mohou být příčinou vzniku rakoviny.
Moderní čističe vzduchu, založené na principu zvlhčování teplou párou, přitom dokáží zachytit nejen domácí prach, ale i pyly, spory plísní, různé zárodky bakterií, zbytky roztočů, části zvířecí srsti nebo různé chemické látky uvolňující se ze syntetických materiálů.

Nesmíme opomenout, že takové filtry dokáží pohltit i řadu nebezpečných alergenů, a to s téměř stoprocentní účinností. Čističe vzduchu tak pomohou úplně odstranit nebo alespoň výrazně zmírnit zdravotní potíže astmatiků, alergiků a lidí trpících častými onemocněními horních cest dýchacích, působí ale především preventivně, tedy předcházejí možnosti vzniku dalších onemocnění.

Požadavky na čističe vzduchu

Pokud se rozhodneme pro pořízení čističe vzduchu, měli bychom pamatovat především na následující zásady:

  • Protiprašná účinnost kvalitního čističe by měla být více než 80%.
  • Hodnota vzduchového výkonu má v optimálním případě jednou až 1,5násobně přesahovat hodnotu objemu místnosti, přičemž hlučnost takového přístroje nemá být vyšší než 40 decibelů.
  • Při plánování, jak co nejefektivněji vyčistit vzduch v celém bytě, bychom neměli být příliš spořiví, přestože se kvalitní přístroje dají pořídit za velmi příznivé ceny. Platí totiž jedna důležitá zásada - aby bylo čištění vzduchu účinné a pomohlo tak předejít některým chorobám či zmírnit jejich následky, musíme vždy používat jeden přístroj jen v jedné místnosti.
  • Čističe vzduchu totiž plní svoji funkci opravdu účinně pouze v uzavřeném prostoru. Instalace čističe pak tedy není vhodná do místností trvale průchozích nebo neuzavřených.

Aby výsledek byl opravdu stoprocentní, nevyplatí se šetřit ani při plnění dalších pravidel:

  • Vybírat bychom měli jen přístroje s vestavěným ionizátorem. Ten totiž obohacením vzduchu o kladné a záporné ionty zvyšuje konečný čistící účinek.
  • Ani krátkodobé používání filtru nepřinese kýžený výsledek. Čistič vzduchu by měl být v provozu intenzivně, nebo alespoň po dobu, kdy budeme v místnosti pobývat. Provoz kratší než jednu hodinu není pro vyčištění vzduchu dostatečný.
  • Při samotném provozu bychom pak měli pamatovat také na údržbu přístroje - pro její usnadnění proto raději budeme zvažovat pořízení přístroje s indikátorem zanesení filtru, který nás na jeho výměnu včas upozorní. Výrobci doporučují měnit filtry častěji, zpravidla po půl roce provozu čističe.

Instalace a typy čističů

Důležitá je také volba umístnění samotného přístroje v místnosti. Čistič vzduchu bychom neměli instalovat na zem, pod strop nebo do bezprostřední blízkosti dveří a oken, jelikož by kvůli vysoké koncentraci prachových částic v těchto částech objektů snadněji docházelo k nadměrnému přisávání usazených nečistot. Ideální je tedy umístit čistič ve střední vzdálenosti mezi dveřmi a okny, nejlépe na k tomu určené poličce nebo skříni. V tomto případě bychom měli pamatovat na zásadu, že výfuk čistého vzduchu má směřovat do dýchací zóny, tedy do prostoru v místnosti, kde se nejvíce pohybujeme.

Při samotném výběru přístroje bychom se měli řídit nejen výše uvedenými radami, ale také dalším důležitým hlediskem, a sice do jak velikého prostoru je čistič vzduchu určen.
Základní typy čističů jsou určeny pro místnosti kolem čtyřiceti metrů čtverečních - jsou tedy vhodné do menších místností, zpravidla dětských pokojů nebo ložnic. Jejich cena se přitom pohybuje kolem dvou tisíc korun. Příkon takového spotřebiče je 220 W, objem nádrže činí přibližně dva litry, přičemž spotřeba vody se pohybuje kolem 0,3 litru za hodinu.

Pro větší místnosti, tedy například obývací pokoje nebo haly, jsou určeny výkonnější přístroje s příkonem 400 W, které dokáží vyčistit místnost velikou až 70 m2. Ani jejich provoz není nijak náročný - při objemu nádrže kolem pěti litrů spotřebují přibližně 0,5 litru vody za hodinu.
Důležitým faktorem při volbě typu přístroje je i fakt, zda byl výrobek schválen a testován Státním zdravotním ústavem ČR.Zdroj: www.CESKESTAVBY.cz


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená