FinExpert.e15.cz

Burza: válka začala

Novinky z akciových trhů.
Burza: válka začala

 

 

Obchodování minulý týden silně ovlivnily informace kolem válečného konfliktu v Iráku. Doba do zahájení útoku se začátkem týdne počítala na hodiny a investoři začali spekulovat na rychlý a úspěšný útok na Irák. Jen během pondělního obchodování se hlavní indexy posunuly výrazně výše: tradiční Dow Jones index se vrátil nad hranici 8 000 bodů, když si připsal přes 3,5 %, převážně technologický Nasdaq Composite přidal 3,8 % a Filadelfský polovodičový index vystřelil dokonce o 5,6 %.

 

V úterý kromě geopolitických zpráv investoři sledovali zasedání americké centrální banky Fed, která rozhodovala o případné změně úrokových sazeb. Očekávání většiny analytiků hovořila pro ponechání současné výše, tj. 1,25 %. Nakonec Fed opravdu sazby nezměnil a ponechal je na více než 40letých minimech.

 

Středeční obchodování bylo smíšené, když tradiční Dow Jones index pokračoval v růstu, zatímco technologické akcie nenavázaly na přírůstky z minulých seancí. Kromě toho, že Nasdaq Composite potřeboval oddechový čas (během 6 dnů zhodnotil o více než 10 %), mělo negativní náboj ohlášení výsledků databázového obra Oracle. Společnost sice přebila odhady za fiskální 3. kvartál (končící v únoru), když zisk na akcii dosáhl 11 centů vs. odhady 10 centů, nicméně vyhlídky na další období zklamaly. Akcie v reakci na zprávu oslabily o 8 %. Také některé brokerské domy snížily investiční doporučení na akcie Oracle.

 

I nadále budou burzy ovlivněny situací okolo Iráku. Případné komplikace však mohou současné růsty rychle vymazat a indexy mohou testovat další minima. Z hlediska technické analýzy je důležité, že se index Nasdaq Composite minulý týden vrátil nad 200denní klouzavý průměr. Otázkou zůstává, na jak dlouho.

 

KB jede, ale dolů

I v minulých dnech dávali investoři ruce pryč od Komerční banky. Akcie se dokonce propadly pod 1 900 Kč. Naopak v růstu pokračovala rakouská konkurence Erste Bank, která prolomila hranici 2 000 Kč a stala se tak dražší, než Komerční banka.

 

Poměrně rušno bylo kolem tabákové firmy Philip Morris. Ještě začátkem minulého týdne se dala jedna akcie prodat přes 12 000 Kč. Pak však přišlo vybírání zisků a ve středu při nadprůměrných objemech obchodů se papíry propadly o 4 % na 11 435 Kč.

 

Stále platí, že nejvýnosnějším z likvidních titulů pražské burzy je chemický holding Unipetrol, který se úspěšně zabydlel nad hranicí 40 Kč. Druhou pozici zaujímá Český Telecom, jež se při současném kurzu kolem 300 Kč za akcii může pochlubit 20% nárůstem od začátku roku.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená