FinExpert.e15.cz

Budoucnost penzijního připojištění v ČR

Změny by mohly vstoupit v účinnost v roce 2010, možná spíše v roce 2011, říká Jiří Rusnok v rozhovoru pro FinExpert.cz.
Budoucnost penzijního připojištění v ČR

Klepněte pro větší obrázekBývalý ministr financí a také ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok je v současné době prezidentem Asociace penzijních fondů ČR. Proto jsme se jej zeptali, jaké změny v penzijním připojištění jsou očekávány, a to především v souvislosti s druhou etapou důchodové reformy současné koalice a také v souvislosti se zatraktivněním tohoto produktu.

Jak by se měla změnit legislativa penzijního připojištění, aby byl tento produkt zatraktivněn především pro mladší klienty?

Ano, to je naprosto legitimní požadavek. Jediným řešením se zdá být vytvoření standardního systému správcovské penzijní společnosti a účastnických fondů, které budou striktně od této společnosti odděleny. Budou to sumy peněz na účtech klientů, které společnost bude spravovat za předem stanovený a transparentní poplatek a bude těmto klientům nabízet možnost investovat do různých investičních portfolií pro uspokojení různé poptávky mladších i starších klientů.

To v současném uspořádání udělat nelze, jelikož máme jeden fond, kde jsou společně aktiva všech a vzhledem k podmínkám, které jsou nastaveny na velmi konzervativní garantované výnosnosti, nemohou penzijní fondy dlouhodobě vydělávat nic převratného. To může vyhovovat starším klientům, ale nemusí to vyhovovat těm mladším, kteří mají mnohem vyšší očekávání, jelikož tam ukládají peníze na dlouhá desetiletí.

Takže ta principielní změna vznikne oddělením majetku neboli tím, že vzniknou nové účastnické fondy, které budou nabízet prozatím tři základní portfolia -- konzervativní, růstové a mezitím nějaké balancované. Nevylučuje to ovšem vznik dalších portfolií.

Také bude na rozdíl od současného stavu jasně stanovená cena za správu účtu, každý tedy bude vědět, kolik za rok zaplatí a jinak si žádné jiné poplatky nebudou moci správcovské penzijní společnosti účtovat.

Samozřejmě se taktéž musí vyřešit, co s těmi stávajícími penzijními fondy. Naše představa je taková, že by měly být zachovány ve formě garantovaných fondů, které tu dnes vlastně jsou a měly by dožít do své maturity s těmi klienty, kteří si to budou přát. Takových klientů jistě může být celá řada, má to své výhody. Kdo si ovšem bude přát přestoupit, tak tu možnost bude mít.

Kdy očekáváte, že nastanou zmíněné změny, včetně zrušení požadavku na nezáporné roční zhodnocení prostředků v penzijních fondech, což nutí tyto fondy investovat do velice konzervativních, málo rizikových, ovšem taktéž obecně málo výnosných finančních aktiv?

Ano, my jsme nešťastní, že se to zdrželo. My jsme před více než rokem ministerstvu financí předali všechny naše návrhy a názory, ale téměř rok se nic zásadního nedělo a teď se začíná znovu. Existuje již pracovní skupina, která by měla pracovat na tezích tohoto zákona. Vhledem k legislativnímu procesu a jeho složitosti a také vzhledem k tomu, že ČR bude předsedat EU v následujícím pololetí, jsem poměrně pesimistický. Pokud vše půjde dobře, tak by tyto změny mohly snad příští rok projít legislativou a v roce 2010, ale spíše až v roce 2011, by mohly vstoupit v účinnost.

Mladším klientům taktéž často na penzijním připojištění vadí, že se jedná o relativně málo likvidní produkt. Nechystají se i v oblasti likvidity tohoto produktu nějaké změny? I když je jasné, že penzijní připojištění je produkt, který má zajistit příjmy ve stáří a nemělo by být snadné z něj peníze kdykoliv vybrat.

Přesně tak. Nemůžeme zapomínat na účel toho produktu. Je to produkt, který má významnou státní podporu, a který by měl účelově sloužit k tomu, co má ve svém názvu. To znamená k vytváření dodatečné rezervy na stáří. A jakékoli předčasné výběry jdou proti tomuto principu. Toto nejsou peníze k nějakému likvidnímu používání. Na to je penzijní připojištění příliš drahé.

Já se naopak domnívám, že likvidita u tohoto produktu je již dnes příliš velká a je velmi snadné z penzijního připojištění vystoupit a lidé to taktéž z různých pohnutek činí. Často bohužel bez úplného vědomí, co všechno ztrácejí. A já si myslím, že stát bude mít snahu účelovost naopak ještě více prohloubit, to znamená ještě zpřísnit podmínky výstupu ze systému. Možná to bude na druhou stranu spojeno s ještě lepší státní podporou, než je tomu v současné době.

Pro mladší klienty by tedy penzijní připojištění bylo zatraktivněno především v šíři nabídky investičních portfolií, čemuž v současné době nepřímo brání legislativa. To by poté například znamenalo, že by mladý klient nejprve investoval své prostředky do dynamického portfolia a jak by se blížil jeho důchodový věk, tak by tyto naspořené prostředky přesouval do konzervativního portfolia, aby si výši těchto prostředků začal včas fixovat.

Ano, přesně tak. Jednalo by se o princip fondů životního cyklu. Je poté otázkou, zdali někoho vyhánět z růstového fondu, protože má vyšší věk. V dobrovolném systému by ovšem měl každý tato rizika zvážit sám. Ale souhlasím, toto je jeden z modelů.

Děkuji za rozhovor.


Příprava na opt-out systém

Přijetí druhé etapy důchodové reformy (především uvedená novelizace zákona o penzijním připojištění) je nutným předpokladem pro realizaci třetí etapy reformy, kdy by mělo být umožněno část pojistného na důchodové pojištění, které je v současné době odváděno pouze do průběžného systému, místo toho odvádět na individuální účty jednotlivých účastníků. Jedná se o tzv. opt-out systém. Tato etapa ovšem pravděpodobně nebude v tomto volebním období realizována a je v současné době velmi těžko odhadnutelné, kdy k její realizaci dojde. Chybí totiž především politická vůle, shoda a síla.


Jiří Rusnok a Vladimír Bezděk v Osobních financích

Více o důchodové reformě v ČR prozradili Jiří Rusnok a Vladimír Bezděk v exkluzivních rozhovorech pro zářijové číslo časopisu Osobní finance.

Toto číslo vychází 15. září 2008 a komplexním způsobem se věnuje důchodové reformě v České republice. Můžete se těšit i na mnoho dalších zajímavých informací.

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Přestup se zachováním podmínek
dujfik
15. 9. 2008, 18:58
Re: stačí se podívat na výnosy investičních životn
Jan Kolo
11. 9. 2008, 08:53
stačí se podívat na výnosy investičních životních
majk
10. 9. 2008, 08:35
Re: Přestup se zachováním podmínek
ja
9. 9. 2008, 08:46
Přestup se zachováním podmínek
VlK
9. 9. 2008, 08:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená