FinExpert.e15.cz

Budoucí financování důchodů je nejisté

Financování budoucích důchodů by se mělo opírat o třípilířový systém. Penzijní reforma však může vzniknout jen na základě široké politické shody.

Vyplynulo to z páteční odborné konference, kterou svolala společnost Winterthur. Podobný systém byl úspěšně zaveden také na Slovensku, v ekonomicky, historicky a demograficky podobné zemi. Na bázi tří pilířů funguje financování důchodů také v sousedním Polsku a ve Švýcarsku.

Petr Žaluda, generální ředitel Winterthur, mimo stávající první státní pilíř a třetí pilíř penzijního připojištění a životního pojištění, navrhuje vložit druhý pilíř, takzvaný opt-out systém. Jde o soukromě spravovaný kapitálový pilíř, do nějž mohou lidé přesměrovat část plateb na důchodové pojištění.

Opt-out systém dokáže vyvážit nevýhody průběžného systému a poskytuje větší zhodnocení prostředků. Výše důchodu v něm více odpovídá objemu prostředků, které do něj lidé v průběhu aktivní části života vloží. Je tedy také spravedlivější.

Nynější důchody jsou neudržitelné

Současný důchodový systém není možné dlouhodobě financovat. Tuto skutečnost potvrdilo i nedávné varování Evropské komise, ve kterém označila české veřejné finance za nejohroženější v celé Evropské unii. Lidé vkládají stále více svých finančních prostředků do penzijních fondů, protože chtějí prožít plnohodnotné stáří a zároveň ví, že současný průběžný důchodový systém jim ho ani dnes ale ani v budoucnu nedokáže zajistit. Do systému dobrovolného penzijního připojištění se zapojilo téměř 70 % práceschopného obyvatelstva.

Vyšší příjmy důchodového systému lze dnes získat jen dvěma cestami: buď na úkor vyššího zdanění obyvatelstva, tedy současných a budoucích důchodců, nebo zdroje získat z jiných částí státního rozpočtu, kde ovšem poté vznikne o to vyšší deficit.

Solidarita může odrazovat

Diskusi o podobě reformy důchodového bude nutné vést také o míře solidarity důchodového systému. Solidarita na jednu stranu ochraňuje nejohroženější kategorie před chudobou, na druhé straně ovšem nadměrná solidarita může působit demotivačně na chování značné části občanů – plátců pojistného.

Co zaznělo na konferenci

Slovensko

O tom, jak se reforma penzijního systému založená na třech pilířích vyvíjí na Slovensku, seznámil posluchače Ľudovít Kaník, bývalý ministr práce, sociálních věcí a rodiny Slovenské republiky. Slovensko se díky důchodové reformě dostalo mezi země se středně rizikovým vývojem veřejných financí. Zároveň reforma zvýšila výši starobních důchodů a zlepšila tak životní úroveň důchodců. Za podmínky pokračování v reformních krocích, především v prvním průběžném pilíři, je ve střednědobém horizontu možné trvale odstranit deficitu systému a nastolit jeho finanční stabilitu a zároveň nezvyšovat, ale postupně snižovat odvodové zatížení. Akumulace důchodových úspor a jejich investování v ekonomice zároveň podpoří výrazný a dlouhodobý ekonomický růst země.

Polsko

Pozitivní zkušenosti s třípilířovým systémem financování důchodů mají také v Polsku, které reprezentoval Antoni Leonik, člen představenstva European Fund and Asset Management Association. Nový polský systém sociálního zabezpečení byl založen na pevném konceptu tří pilířů. Od jeho přijetí v roce 1999 je výkonnost druhého pilíře, otevřených penzijních fondů, vysoká. Tyto fondy zajišťují spolu s investičními fondy pevný domácí zdroj kapitálu pro polský investiční trh. Pro stimulaci dalšího a širšího rozvoje dobrovolného třetího pilíře je třeba více pobídek – jeho rozvoj by učinil reformu efektivnější a vedl by k dosažení finančního zajištění pro budoucí důchodce.

Švýcarsko

Švýcarsko provedlo reformu svého penzijního systému již v roce 1985 a hovořil o něm ředitel produktového managementu Winterthur Group Michael Winkler.  Švýcarsko má dobře vyvážený systém tří pilířů: systému sociálního zabezpečení, který je založený na přístupu „plať, jak postupuješ“, systému povinných zaměstnaneckých dávek a dobrovolném třetím pilíři s určitými daňovými stimuly. Podobně jako další vyspělé země čelí Švýcarsko zásadním demografickým změnám jako je nižší počet dětí a zvyšující se délka života. Proto byla podle slov Michaela Winklera v penzijních systémech provedena za poslední desetiletí řada změn zaměřených na vytvoření solidního finančního základu v podobě systému tří pilířů.

Maďarsko

O negativní zkušenosti s reformou z konce 90. let se s posluchači podělil István Hamecz, ředitel - vedoucí direktoriátu ekonomiky a měnové politiky Maďarské národní banky: Maďarská penzijní reforma může být pro českou reformu užitečným ponaučením. Na reformu z let 1997 – 1998 se v současné době pohlíží jako na totální neúspěch. Udržitelnost prvního, státem řízeného pilíře je téměř tak špatná, jako byla před reformou. Aby Maďarsko zvládlo situaci, připravuje nyní druhou penzijní reformu. Výkonnost druhého, plně finančně krytého a soukromě řízeného pilíře je slabá, zatímco náklady na něj jsou v mezinárodním srovnání velmi vysoké. Je tomu tak zejména kvůli problémům s předpisy a problémům s konkurencí v oblasti penzijních fondů.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená