FinExpert.e15.cz

Budou zdaněny úroky ze stavebka?

Úroky ze stavebního spoření nepodléhají dani z příjmu, což se však kvůli státním úsporám může rychle změnit.
Budou zdaněny úroky ze stavebka?

Pro státní rozpočet 2011 je zapotřebí nalézt úspory či zvýšit daňový výnos. Při současných parametrech by byl schodek státního rozpočtu příliš vysoký. Změnit parametry mandatorních (tj. povinných výdajů) se v tak krátkém čase nepodaří prosadit, úspory a vyšší daňové výnosy se budou muset hledat po menších částkách na více místech. Jedním z navrhovaných opatření je i zrušení výjimky osvobození od daně z příjmu fyzických osob pro úroky ze stavebního spoření. Toto opatření by mělo státu přinést dodatečný daňový výnos 1,4 miliardy korun.

V současné době jsou totiž úroky z vkladů ze stavebního spoření, včetně úroků ze státní podpory osvobozeny od daně z příjmu (dle § 4 zákona o dani z příjmu). Zatímco tedy úroky z vkladů na bankovních účtech již nyní podléhají 15% srážkové dani, úroky ze stavebního spoření nikoliv. Srážková 15% daň by však měla být uvalena i na úroky ze stavebního spoření. Občané, kteří mají uzavřeny smlouvy o stavebním spoření, by tímto opatřením měli nižší výnos.

U smluv o stavebním spoření je nejběžnější 2% úroková sazba. V případě, že úroky z vkladů činí 2 000 Kč (odpovídá např. zjednodušené situaci, že naspořená částka činí 100 000 Kč a během roku nebyl proveden již žádný vklad), tak po odvodu 15% srážkové daně, by byl čistý výnos občana 1 700 Kč. V našem zvoleném příkladě je tedy výnos nižší o 300 Kč. Zavedení 15% srážkové daně u stavebního spoření by tak v praxi snížilo úrokovou sazbu z 2 % na 1,7 % (2 ∙ 0,85). 

Důležitý je státní příspěvek

Občané, kteří využívají stavební spoření jako výhodný spořící produkt, by měly zdanění úroků ze stavebního spoření zahrnout do svých kalkulací. Tato opatření by však nemělo mít vliv na snížení atraktivity stavebního spoření jako výhodného spořícího produktu. Státní příspěvek zůstává i nadále prozatím vysoký. Při vkladu 20 000 Kč činí státní příspěvek 3 000 Kč, což je největší spořící lákadlo. 

Největší výhodou je úvěr

Přestože mnoho občanů využívá stavební spoření pouze jako výhodné spoření, hlavní devízou tohoto finančního produktu je čerpání výhodného úvěru. Klienti stavebních spořitelen již při podpisu smlouvy znají úrokovou sazbu, za jakou budou v případě potřeby čerpat úvěr na řešení své bytové situace. Úvěrové podmínky jsou známé již při podpisu smlouvy, přestože bude klient čerpat úvěr třeba až za šest let. Investice do bydlení je přitom po vzdělání zpravidla nejlepší. 

Obliba stavebka neklesne

Pro reformu penzijního systému je v Česku připraveno již několik scénářů a variant. Jednotlivé návrhy se mezi sebou v mnoha ohledech liší. Společným jmenovatelem je však zvýšení osobní zodpovědnosti každého jednotlivce. Úloha vlastního spoření ještě poroste, přestože bude povinně zavedeno spoření do penzijních fondů. Jak se však na penzi zabezpečit? Žijeme v turbulentní finanční době. Dlouhodobě výhodně spořit a zhodnocovat naše finanční prostředky bude nesmírně náročné i pro občany s dostatečným finančním vzděláním. Z tohoto důvodu bude nesmírně důležité odcházet do penze již bez dluhů a být vlastníkem nemovitosti, ve které budeme bydlet. Nemovitost se dá vždycky prodat a koupit menší nebo v menším městě a zbylou část inkasované částky použít na pravidelné přilepšení k naší penzi. 

Zabezpečení na penzi? Příjem z pronájmu

K vlastnímu zabezpečení na penzi nebude muset dnešním třicátníkům samotné spoření stačit. Inflace bude vždy nepřítelem úspor. Všechny vyspělé země mají navíc nyní problémy s vysokým zadlužením a uvolnění inflace je osvědčeným způsobem, jak snížit státní zadlužení. Mnohem lepší k finančnímu zabezpečení na penzi jsou produkty, které generují pravidelný pasivní příjem (například byznysy, akcie či pronajímané nemovitosti). Právě příjem z pronájmu bude pro mnoho lidí nejpřijatelnější variantou. Z tohoto důvodu by obliba stavebního spoření měla u mladých lidí růst, i když dojde ke zrušení osvobození úroků od daně z příjmu fyzických osob či v budoucnu k dalšímu snížení státního příspěvku.

Stavební spoření je možností, jak v budoucnu získat výhodný úvěr a zajistit si vlastní bydlení, eventuelně pořídit menší byt na dobré adrese s potenciálem mít pravidelný příjem z pronájmu. O budoucí ceně nemovitosti potom nejvíce rozhoduje demografický vývoj daného regionu. Když se daří podnikání, stěhují se do regionu firmy, roste nabídka práce a poptávka po bydlení. Při nákupu nemovitosti je tedy důležité tyto aspekty zohledňovat, stejně jako potom konkrétní polohu v daném městě (malé byty blízko centra jsou pro pronájem přitažlivější). Některé regiony jsou tedy perspektivnější než jiné a cena nemovitostí zde poroste, v jiných naopak.

Další článek


 

celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

Princip stavebního pojištění
guttka
7. 7. 2010, 19:01
Dopad na úrokové zvýhodnění.
Nemo
24. 6. 2010, 08:07
Re: Retroaktivita u státního příspěvku - vzor pro
Tomáš Marný
23. 6. 2010, 13:40
Re: Retroaktivita u státního příspěvku - vzor pro
Roman Langer
23. 6. 2010, 09:35
Re: Retroaktivita u státního příspěvku - vzor pro
Roman Langer
23. 6. 2010, 09:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená