FinExpert.e15.cz

Budou z podnikatelů za chvíli administrativní pracovníci?


Ladislav Strnad  |  18. 06. 2016 21:06

Nechápu tu hysterii s kontrolním hlášením. Od roku 1999 používám účetní program z Jihlavy (název neuvedu - nepovolená reklama), každý rok si předplatím aktualizaci na příští rok. Zřídil jsem si datovou schránku. Po pravidelné aktualizaci programu mi sám DPHKH spočítal a dal jsem jen odeslat. Proti každoměsíčnímu odesílání hlášení DPH, se mi prodloužila práce každý měsíc cca o dvě a půl minuty. Tak nechápu, jak někoho může stát vyplňování kontrolního hlášení desetitisíce a hromadu času. Chce to jen mít slušný účetní program a čas od času se mu standardně věnovat. Toť vše. A nejsem zastáncem Kontrolního hlášení. Považuji to za zbytečnou buzeraci, ale nemíním se s tím rozčilovat. Ne?

 | 
Martin  |  20. 06. 2016 08:39

A kolik Vás ten účetní program stojí? Myslí, že noho lidí jej doteď nepotřebovalo, ale kvůli KH si ho museli pořídit.

 | 
Pavel Běhounek  |  20. 06. 2016 21:15

Pochopitelně se dá KH zvládnout bez zásadních problémů a časových či finančních nákladů - pokud jste trochu nad věcí popř. máte naprosto jednoduché podnikání. Naprosto správné a nezpochybnitelné vyplnění KH je však téměř nemožné - např. u dokladů nad 10 tis. Kč je nemožné zajistit, aby byl vždy vystaven řádný daňový doklad (tedy s DIČ odběratele uváděným do KH), když odběratel není plátce, ale je osobou povinnou k dani.

Mnozí podnikatelé si dělali evidenci DPH v excelu apod., to je s KH doopravdy již téměř nemožné. Mohou si pořídit program za pár korun nebo dokonce zdarma - ALE MUSÍ SE S NÍM NAUČIT PRACOVAT, a přitom by bylo užitečnější, kdyby se místo toho věnovali svému oboru podnikání.

Na oltář vlasti lze jistě přinést ledasjakou oběť, ale mělo by se mu do ze strany státu dostat alespoň uznání, že mu pomáhá se správou DPH. Toho se však určitě nedočká. A když k tomu vidí, jak formálně daňová správa ke KH přistoupila ("nahání" bezbroblémové plátce kvůli bezvýznamným formálním nedostatkům), tak nabývá dojmu, že žádným daňovým únikům KH nezabrání. Protože další úžasný nápad jménem evidence tržeb je z podobného soudku, je nutno se ozývat - jinak budou živnostníci doopravdy zašlapáni do země jak o Velkém únoru.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená