FinExpert.e15.cz

Budou z podnikatelů za chvíli administrativní pracovníci?

Tento čas by přitom mohli věnovat své práci.
Budou z podnikatelů za chvíli administrativní pracovníci?

Živnostníci tráví poslední dobou spoustu času nejrůznějším papírováním. Tento čas by přitom mohli věnovat své práci. Například vyplňováním kontrolního hlášení strávili v průměru 2,5 milionů hodin! Není to zbytečné? Tento odhad vyplynul z průzkumů Hospodářské komory.

„Zavedení kontrolního hlášení zvýšilo podnikatelům administrativní zátěž a vyvolalo nemalé finanční náklady spojené s implementací do jejich informačních systémů,“ upozorňuje prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.  

Kolik času hlášení zabralo jednotlivcům?

Pětina plátců DPH byla poměrné rychlá, nad kontrolním hlášením strávila méně než hodinu. Více než polovina živnostníků ale přišla o více hodin svého času (ale méně než jeden den), pětině z nich to trvalo jeden až tři dny. 

Jak je to s náklady

Malé a střední podniky zaplatily okolo 10 tisíc za zavedení agendy kontrolních hlášení. U velkých firem se náklady vyšplhaly i k 100 tisícům. 

Podnikatelé chtějí kompenzaci

Jako kompenzaci za takto strávený čas nad kontrolním hlášením podnikatelé požadují snížení administrativní zátěže. A to ve dvou třetinách. Jedna třetina z dotázaných by uvítala plošné snížení daní nebo pojistných odvodů. Ministerstvo průmyslu a obchodu na tyto požadavky reaguje a do 30. června 2016 se chystá vládě České republiky předložit zprávu o míře a způsobu snižování administrativní zátěže podnikatelů za rok 2015.                                                                                        

Zpráva se zaobírá možností odstranit již existující administrativní povinnosti v platných právních předpisech. Zpráva podává přehled o míře a způsobu plnění úkolů v oblasti snižování administrativní zátěže podnikatelů za rok 2015 na národní úrovni a zároveň přináší informace o výhledu na nadcházející období.

K této zprávě je ale kritická Hospodářská komora. „Počet odstraněných překážek v podnikání prezentovaný ve Zprávě se ani zdaleka nevyrovnal počtu nových administrativně náročných povinností,“ upozorňuje předseda Sekce pro eliminaci byrokracie HK ČR Tomáš Sýkora.

Podle Hospodářské komory nejsou ve Zprávě zahrnuty jedny z největších problémů. Patří mezi ně neustálé změny zákonů, nepředvídatelnost jejich vývoje, dále jejich nepřehlednost a složitost. Velkým nešvarem přijímání a zveřejňování závažných legislativních změn na poslední chvíli. 

Hospodářská komora uvedla, že problém se snižováním administrativní zátěže by mohlo pomoci vyřešit zkvalitnění RIA vyvarování se přijímání nové regulatorní zátěže. „Další efektivní přístup k řešení administrativní zátěže podnikatelů představuje koncept „One in Two out“, který je aplikován ve Velké Británii, tj. za jednu novou povinnost zrušení dvou stávajících,“ uzavírá Hospodářská komora ČR.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Pochopitelně se dá KH zvládnout bez zásadních problé...
Pavel Běhounek
20. 6. 2016, 21:15
A kolik Vás ten účetní program stojí? Myslí, že noho...
Martin
20. 6. 2016, 08:39
Nechápu tu hysterii s kontrolním hlášením. Od roku 1...
Ladislav Strnad
18. 6. 2016, 21:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená