FinExpert.e15.cz

Budou mít banky a státy dost peněz na hašení další krize?

Současná finanční krize zřejmě hned tak neskončí.
Budou mít banky a státy dost peněz na hašení další krize?

Současná finanční krize, vyvolaná neřešením zadluženosti globálních ekonomik nejspíše hned tak neskončí. Ukazuje totiž střet mezi odpůrci „nalévání“ peněz do ekonomik a příznivci pumpování likvidity na trhy. A o střetu začínají otevřeně mluvit i renomovaná média specializovaných agentur.

Naposledy sloupkař Bloomberg News Jonathan Weil upozorňuje, že i nyní, po zkušenostech z předchozích pumpování peněz na trhy, označovaného jako kvantitativní uvolňování, převládá spíše názor, že by vlády USA a Západní Evropy měly zapomenout na principy volného trhu a dál tisknout peníze. Jenže to rozhodně zdravé klima pro alokaci kapitálu nevytváří, upozorňuje Weil.

Pro ty, kteří mají rádi jasná a stručná poselství, se tato věta může přeložit i tak, že: 

Náraz bude o to tvrdší, čím víc peněz se bude dál tisknout.

Weil se zamýšlí nad tím, zda ale mají i nyní banky dost peněz na to, aby pokryly doslova hotovostní černou díru v globálních trzích. „Vzhledem k tomu, že centrální banky si peníze "tisknou"  jinými slovy, kolik peněz jsou ochotny do systému nalít, záleží jen na jejich uvážení  tak stav, kdy by peníze nebyly, nastat nemůže,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

A to je podle některých ekonomů špatná zpráva, pro omezení podobných vln, jaké finanční trhy zažily během posledních dní, totiž bude muset nastat stav, kdy centrální banky nebudou ochotny další peníze zbůhdarma tisknout.

Dluhové limity a finanční zdraví jednotlivých států

„Co se týče dluhových limitů či schopnosti si půjčit na volném trhu jednotlivých států, to je jiná otázka, protože stát je jako kterákoliv jiná ekonomická jednotka s určitou schopností si půjčit dle svého finančního zdraví a schopnosti dostát svým závazkům. Zde limity tedy jsou,“ dodává ekonom Atlantiku FT Milan Vaníček.

Do hry navíc nyní vstupuje fakt, že v mnoha případech se peněžní domy spoléhají více na svou „virtuální“ pověst, než na to, co si myslí o firmě investoři. „Příkladem může být Bank of America,“ napsal komentátor Bloomberg News Jonathan Weil. Zatímco vedení firmy si myslí, že její pověst neodpovídá aktuální ceně akcií na trhu, investoři je nekupují. Vidí, že banka potřebuje kapitál a vyšší výnosy. Jenže zatím jedinou cestou, jak k nim přijít je, že banka vydá více akcií.

Platí pak úměra, čím nižší cena akcií, tím víc akcií

A zkušení investoři vědí, co to znamená. A stejný příběh se odehrává i v Evropě, nejen na trzích, ale přeneseně i v řešení dluhové pasti. Scénář je jednoduchý – čím větší problémy, tím víc peněz se tiskne.

Komentátor Bloomberg News upozorňuje na to, že obdobná situace na trzích, jako vládne nyní, už tu byla v roce 2008. I tehdy po pádu cen akcií velkých peněžních domů v USA, musela většina z bank odepisovat ztráty z aktiv. Pak však přišlo velmi silné ovlivnění „průmyslového“ cyklu, když vláda USA nalila na trhy peníze a kolotoč se točí dneska stejným směrem. Výsledkem bude zase masivní odpis aktiv v bankách po dramatickém propadu cen akcií peněžních domů. A není nutné snad dodávat, že nevyřčená otázka zní: Stojí to všechno za to?

Drastické úspory jediným rychlým řešením

„Jediné co lze dělat je vyřešit rostoucí zadlužení jednotlivých zemí. To vyžaduje zejména úspory ve státních výdajích,“ zhodnotil Ondřej Moravanský. Ekonomové jsou si vědomi, že implementace drastických úspor si vyžádá nelehká a zdlouhavá politická jednání, doprovázená třeba i občanskými nepokoji, ale bez toho to zkrátka nepůjde. Je to však otázka v horizontu let, nikoliv měsíců či týdnů, proto by politické elity neměly otálet.

Podle Milana Vaníčka se jeví jako pravděpodobný scénář spíše pokračující silnou monetární expanzi, zvýšenou inflaci a mírné restriktivní fiskální politiku. Inflační scénář podle Vaníčka řeší zadlužení států, které nejsou ochotny výrazněji provést škrty díky potenciálu omezení růstu a vlivu politiky na rozhodování.

„Na trzích očekávám, že přetrvá nějaký čas zvýšená nervozita a obavy o evropské dluhy, k úsporným opatřením se země budou dobírat jen velmi pomalu,“ doplnil Moravanský. Podle něj jsme nyní blízko krátkodobého dna.

Podle ekonoma České spořitelny Luboše Mokráše mají aktivity vlád i přes spory o způsoby vyřešení krize pořád stejný cíl, totiž vrátit na finanční trhy a do reálné ekonomiky důvěru. „Ani pak ovšem nelze čekat nějak skvělý růst, protože vyspělé státy trpí problémy s demografickými trendy a globálně působí nerovnováha mezi rozvinutým a rozvíjejícími se státy,“ doplnil Mokráš.

Negativní důsledky razantních úspor se projeví i v ČR

A co investoři do českých titulů? Mají se obávat dalších propadů kvůli sporu o to, zda bude dost peněz na podporu globální ekonomiky a tím pádem zvýšení obav o vyřešení konečného zadlužení zemí? Analytici tvrdí, že burzovní systémy s největší pravděpodobností jen rostoucí křivky u domácích akciových titulů nenabídnou. Experti navíc poukazují na to, že u nás jsou už projevy vládních úspor vidět, snižují se totiž veřejné výdaje v různých oblastech.

Podle Ondřeje Moravanského se omezení výdajů může nepříznivě projevit na hospodářském růstu, dalším negativem by bylo zpomalení ekonomiky zemí eurozóny, českého hlavního exportního trhu. „ČR by tak negativních důsledků nebyla ušetřena, a mohli bychom se dočkat všech běžných důsledků poklesu hospodářství, jako například zvýšení nezaměstnanosti,“ uzavřel Moravanský.

Zdroj: www.usporim.cz

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Hloupější reakci, než tuhle, jsem letos ještě nečetl...
pub43
15. 8. 2011, 20:45
Větší blábol, než tenhle článek, jsem dneska ještě n...
Petr
15. 8. 2011, 12:42

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená