O zpřísnění podmínek pro daňové zvýhodnění pro životní pojištění už jsme se zmiňovali. Ovlivní tato skutečnost oblibu životního pojištění jako zaměstnaneckého benefitu? Podle výzkumu, který pro Pojišťovnu České spořitelny zpracovala společnost Ipsos, přestane životní pojištění jako zaměstnanecký benefit využívat třetina klientů.
„Novela zákona o dani z příjmů zavádí od ledna 2015 další podmínku pro zachování daňových výhod životního pojištění, a to znemožnění výplaty jiného příjmu do 60 let klienta,“ připomíná legislativní změnu Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny. „Dva ze tří zaměstnanců, kterým nyní na smlouvu přispívá zaměstnavatel, by této výhody využívali, i kdyby se k penězům dostali až v důchodu.“
Tento benefit od zaměstnavatele čerpá každý osmý Čech. Každý dvanáctý jej chce zachovat i po změně zákona o daních z příjmů. Zaměstnavatelé vám mohou přispívat až 3 500 korun ročně. Podle novely zákona o daních z příjmů si bude moci zaměstnanec vybrat příspěvky až ve věku 60 let. Při porušení podmínek bude muset zaměstnanec příspěvky zaměstnavatele zdanit stejně, jako by byly součástí jeho mzdy.
„Na smlouvu, která splňuje podmínky zákona o dani z příjmů, může přispívat zaměstnavatel. Tento příspěvek na životní pojištění je osvobozen od plateb sociálního a zdravotního pojištění, a to až do částky 30 000 Kč ročně. Tato částka platí dohromady na všechny příspěvky zaměstnavatele za životní pojištění a doplňkové penzijní spoření,“ doplňuje Pojišťovna České spořitelny.