FinExpert.e15.cz

Budeme platit v budoucnu jen bezhotovostně?

Podle nového výzkumu věří polovina spotřebitelů v Evropě, že bezhotovostní společnost je nevyhnutelná. Má hotovost ještě význam nebo ji převálcují platební karty a bankovní převody?
Budeme platit v budoucnu jen bezhotovostně?

Výzkum se týkal držitelů debetních karet

Podle nového výzkumu společnosti MasterCard Europe se polovina dotázaných majitelů debetních karet (52 %) domnívá, že do deseti let se v Evropě už nebude platit hotovými penězi. Téměř devět lidí z deseti (86 %) souhlasí s tím, že roste počet obchodů a služeb, kde se přijímají debetní karty, a obdobných 90 % věří tomu, že se tyto karty budou v budoucnosti používat na ještě více místech. I když se 85 % dotázaných domnívá, že používání debetní karty je stejně pohodlné a snadné jako platit penězi, 48 % stále dává přednost platbám v hotovosti.

Výzkum mezi 3 000 majiteli debetních karet uskutečnila v lednu 2006 pro MasterCard Europe společnost KRC Research ve Velké Británii, v Německu, ve Španělsku, v Itálii, v Belgii a v Polsku.

Hotovost s sebou máme vždy

I když většina dotázaných spotřebitelů v Evropě používá debetní karty a věří tomu, že je pokles plateb v hotovosti neodvratný, podle tohoto výzkumu stále osm lidí z deseti má u sebe běžně až 50 liber. Stále ještě příliš mnoho dotázaných Evropanů považuje hotovost za jakousi rezervu pro případ nenadálé potřeby. Celkově došlo k poklesu množství hotovosti, které s sebou lidé nosí. Belgičané, Britové, Němci a Poláci mají tendenci mít u sebe stále méně peněz než před několika lety, i když Italové a Španělé jich nosí více. Nejvíce hotovosti u sebe nosí Němci, 40 % z nich má stále u sebe více než 50 eur, zatímco Britové (12 %) a Poláci (13 %) jich mívají nejméně. Z dotazovaných Němců dále 56 % prohlásilo, že i přesto, že technika usnadňuje placení pomocí karet, stále dávají přednost většině plateb v hotovosti.

Většina dotázaných spotřebitelů v Evropě používá debetní kartu jednou až třikrát za týden. Tato četnost je nejvyšší v Belgii (41 %) a v Británii (34 %), kde lidé používají debetní kartu častěji než čtyřikrát za týden.

Karty rozšíří až placení malých částek

Podle MasterCardu se platební styk zefektivní hlavně zvyšováním počtu obchodníků přijímajících debetní karty, pohodlím zákazníků, ale hlavně i tím, že budou moci používat debetní karty i při transakcích s nižší hodnotou, takže nakonec lidé nebudou muset u sebe mít hotové peníze vůbec.

Ve všech evropských zemích, kde výzkum probíhal, se 80-90 % spotřebitelů shodlo, že se zvyšuje počet obchodů a služeb, které přijímají debetní karty. Tři čtvrtiny nejčastěji používají debetní karty v obchodních domech; více než polovina (51 %) v prodejnách potravin; a více než třetina (35 %) v restauracích. Dotazovaní spotřebitelé v Evropě nejméně používají debetní karty ve „večerkách“ (15 %) a v jídelnách fast food (13 %).

Karta je bezpečnější než hotovost

Pro řadu dotazovaných spotřebitelů v Evropě je důležitá otázka osobní bezpečnosti. Více než tři čtvrtiny (76 %) se cítí bezpečněji, mají-li v peněžence místo peněz debetní kartu. Nejvíce preferují karty z důvodů bezpečnosti Italové (85 %), zatímco Němci se o bezpečnost starají nejméně (65 %), což zřejmě dokazuje i skutečnost, že sebou nejvíce nosí peníze v hotovosti.

Platby na internetu jsou již bez potíží

Téměř jedna pětina (19 %) dotazovaných evropských spotřebitelů již použila kartu pro platbu přes internet. Z nich 34 % věří, že debetní karta je při platbách on-line stejně bezpečná jako kreditní karta Domnívá se tak nejvíce Španělů (55 %) a nejméně Belgičanů (22 %). Celkově je o stejné bezpečnosti debetních i kreditních karet při platbách on-line přesvědčeno více lidí do 35 let než respondentů starších 35ti let.

Nová generace preferuje karty

Dalším důležitým zjištěním výzkumu je nárůst používání debetních karet mezi mladými lidmi. Zatímco čtvrtina (25 %) evropských spotřebitelů použila debetní kartu za posledních 12 měsíců častěji, než tomu bylo v předcházejícím roce, tento poměr se zvyšuje až na jednu třetinu (32 %) u lidí do 35 let. Jsou to také mladí lidé (18-24 let), kteří nejpravděpodobněji reagují kladně na možnost platit debetní kartou v zahraničí (86 %) a kteří již použili svou debetní kartu při on-line nákupu (28 %).

Zdá se, že jsou celkově ochotnější využívat nové možnosti, které nabízí používání debetních karet: 91 % mladých lidí mezi 18 a 24 roky se shodlo, že je používají z toho důvodu, že se zvyšuje počet míst, kde je přijímají. 40 % lidí do 35 let se domnívá, že používat debetní kartu na internetu je stejně bezpečné jako použití kreditní karty.

Chceme předplacené a dotykové karty

Téměř šest lidí z deseti (56 %) mezi 18 a 24 roky se vyjádřilo kladně k novým designům, jako jsou například speciálně upravené zákaznické karty, zatímco 82 % lidí do 35 let souhlasí se zavedením předplacených dárkových nebo cestovních karet pro mladé lidí. Jejich použití je stejně snadné jako u hotových peněz, ale jsou bezpečnější. Možnost platby dotykem karty elektronické čtečky karet ocenilo 67 % respondentů.

Dotazovaní uživatelé karet v Evropě též ocenili nové možnosti debetních plateb. Celkově přivítalo předplacené dárkové nebo cestovní karty pro mladé lidi 76 % respondentů. Nejvíce se líbily Španělům (84 %) a Polákům (82 %) a nejméně Belgičanům (61 %). Možnost platby kartou dotykem elektronické čtečky karet, kterou nabízí systém PayPass® společnosti MasterCard, ocenilo 63 % dotazovaných. Nejvíce se opět líbila Španělům (84 %) a nejméně Němcům (39 %).

České banky spí a předplacené karty nechtějí

Přestože karetní asociace MasterCard i ostatní mají v nabídce předplacené karty, žádná z našich bank v Česku o jejich vydávání nemá zájem, a to potvrdily i naší redakci. Přitom právě předplacená karta může být velmi nevšedním dárkem, kdy darování hotovosti by bylo např. nevhodné, nehledě na její bezpečnost. Jedna z mála bank, která je ochotna a hlavně schopna zaslat předplacenou kartu do České republiky je chorvatská banka Privredna Banka Zagreb. Předplacená karta stojí 5 euro + kredit, který na ní hodláte dobít. Banka vám kartu zašle buď kurýrní službou, anebo chorvatskou poštou, což je nejlevnější varianta v řádu desetikorun. Musíte ale počítat s cenou za zaplacení této karty včetně jejího dobití. Banka má účet v Německu a platbu musíte provést tak, aby na její účet přišla celková částka bez dalších poplatků, tj. vše hradíte vy (OUR). Ke kartě pak dostanete i PIN kdykoliv si její stav můžete ověřit na internetu.

Plaťte kartou mp3 i hamburger

Podle MasterCardu všichni upírají zrak na lidi do 25 let. Nejenže právě oni provádějí nejvíce debetních transakcí za týden na větším počtu míst v reálním i virtuálním světě, ale jsou to i oni, kdo nejrychleji přebírají technologie jako internet a mobilní telefony. Protože nový výzkum prokazuje, že nastává vývoj směrem ke společnosti bez hotových peněz, jedním z nejdůležitějších motivačních faktorů pro toto odvětví bude chuť mladé generace používat nejprogresivnější způsoby jak platit za všechno, co je pro ně důležité. Ať už je to stahování hudby nebo hamburger.

Mezinárodní platnost je dnes standardem

Výzkum dále ukazuje, že 94 % dotazovaných spotřebitelů v Evropě ocenilo možnost používat debetní karty kdekoli v Evropě pro výběry z peněžních automatů a při placení v obchodech. Tuto možnost uvedlo jako hlavní motivaci pro vyšší využívání karet 80 % respondentů. Celkem 41 % z nich již v rámci Evropy použilo kartu v zahraničí: nejvíce tak činí Belgičané (67 %) a Němci (56 %), naopak nejméně Poláci (18 %). Celkově by zřejmě nejvíce používala debetní karty v zahraničí věková skupina od 18 do 24 let.

Podle tohoto průzkumu je tak vidět, že spotřebitelé v Evropě jsou připraveni a ochotni používat debetní karty v zahraničí. MasterCard doslova uvádí, že "je na čase přejít od slov k činům a učinit Jednotnou evropskou platební zónu (Single European Payments Area - SEPA) skutečností". Spolupracuje totiž  s regulátory a s bankovním sektorem na vytvoření rámcové struktury, která bude v souladu se SEPA a která nakonec přinese 456 milionům spotřebitelů v Evropě konzistentní možnosti provádění plateb.

Shrnutí

  • více zákazníků používá debetní karty, ale mnozí stále ještě lpí na používání hotovosti
  • lidé do 35 let mají k nakupování pomocí debetních karet blíže
  • hlavní motivací pro jejich používání je možnost platit debetními kartami v zahraničí

Zdroj: TZ MasterCard

Další článek


 

Související články


celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: a banky si mnou ruce
Dalibor_Chvatal, Dalibor_Chvatal
13. 3. 2006, 22:56
a banky si mnou ruce
karel
13. 3. 2006, 19:08
Re: Předplacená karta
Dalibor_Chvatal, Dalibor_Chvatal
10. 3. 2006, 10:56
Re: Předplacená karta
American Express
10. 3. 2006, 09:34
Ne tak hrr
Nox
8. 3. 2006, 17:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená