FinExpert.e15.cz

Budeme platit kartou bezkontaktně?

Platit kartou nízké částky a drobné už nebude utrpením pro obchodníky a zákazníky, kteří stojí za platícím kartou.
Budeme platit kartou bezkontaktně?
Po Americe už i v Evropě společnosst MasterCard spustila technologiiMasterCard® PayPass™, která umožňuje bezkontaktní placení platební kartou. Zatím je služba dostupná jen v Turecku. Ve spolupráci s Garanti Bank bude vydáno 25 000 karet „Tap & Go™, které využívají technologii MasterCard PayPass. K jejich akceptaci se v Turecku již zavázaly firmy Starbucks, Burger King a CineBonus, největší turecký řetězec kin.

Pro drobné platby do 600 Kč

PayPass nabízí pohodlnou alternativu k hotovosti, která umožňuje rychlé, bezpečné a snadné drobné nákupy. Při platbách pomocí systému PayPass v hodnotě do 25 dolarů (tj. cca 600 Kč) již nemusíte hledat peníze a drobné, nemusíte protahovat kartu čtečkou ani podepisovat stvrzenky. Stačí pouze přiložit kartu s touto funkcí na čtečku PayPass u příslušných obchodníků. Pokud budete platit nad tuto částku, je nutné platbu potvrdit již klasickým způsobem, tj. podpis a stvrzenka. při nákupech přes 25 dolarů je zapotřebí podpis a stvrzenka.

Obchodníkům se razantně zvýší tržby

Pro vydavatele karet i obchodníky je bezkontaktní platební technologie revolucí, protože může změnit chování spotřebitelů. Podle údajů společnosti MasterCard činí průměrná hodnota transakce kartou PayPass (kreditní či debetní) asi 20 dolarů. Spotřebitelé zároveň po aktivaci PayPass používají své platební karty častěji, v průměru zhruba o 18 % častěji než karty bez této funkce. Zhruba 75 % všech transakcí PayPass představují nákupy do 25 dolarů a přibližně 45 % pak nákupy do 10 dolarů.

Ke 2. čtvrtletí roku 2006 bylo na světě téměř 10 mil. karet s funkcí PayPass a zhruba 32 000 obchodních míst akceptuje tuto technologii. Jedná se mj. o firmy jako McDonald's, 7 Eleven, CVS, Duane Reade, Sheetz a Regal Entertainment Group. Zájem o PayPass se neomezuje jen na maloobchod. Systém se těší oblibě i ve sportovních zařízeních, a tak jej nyní akceptuje řada stadionů baseballové ligy Major League Baseball a amerického fotbalu National Football League i četné golfové akce.

Zatím jen v deseti zemích, ale Česko bude taky

Programy PayPass v současnosti fungují na různých úrovních v deseti zemích světa. Zavádění a zkoušky technologie PayPass probíhají v USA, Kanadě, Velké Británii, Japonsku, Koreji, Libanonu, Malajsii, Austrálii, na Tchaj-wanu a Filipínách a pro rok 2006 se počítá s dalšími zájemci.  V současné době o případném zavedení jedná MasterCard  individuálně s největšími českými bankami. Ty mají o PayPass zájem a jsou ve fázi vyhodnocování možnosti implementace, takže skutečné zavedení bezkontaktní technologie je spíše jenom otázkou času.
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re:dotaz
Pavel
2. 8. 2006, 15:14
dotaz
ja
2. 8. 2006, 07:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená