FinExpert.e15.cz

Bude mít EU o hvězdičku méně? [Komentář o „Brexitu“]

Britové nemají důvod zůstat. Co by to znamenalo pro nás?
Bude mít EU o hvězdičku méně? [Komentář o „Brexitu“]

Evropská unie je skvělý projekt, všichni uvnitř jsou šťastní a slaví... Tolik ve zkratce oficiální propaganda. Skutečnost je ale taková, že 9. květen, což byl Den Evropy, slavili leda tak štědře placení europoslanci a byrokrati v Bruselu, ale jinak to nikoho nezajímalo. Zato datum 23. června 2016, to bude jiné kafe. Britové totiž budou hlasovat v referendu o vystoupení z EU.

Důležitost této volby pro Brity samotné, ale i pro celou Evropu lze jen stěží vyjádřit, protože následky budou v obou případech fatální. Pokud se Britové rozhodnou zůstat, bezohledné snahy bruselských mocipánů o Spojené státy evropské dostanou zelenou. V opačném případě to bude pro Brusel obrovská rána, protože se nepochybně ozvou i další národy, které už jich mají dost a budou chtít vzít svou zemi zpět do vlastní správy. Napětí se dá pomalu krájet a kampaně obou táborů nabírají na obrátkách.

Klepněte pro větší obrázek
Den Evropy jak ho vidí v Bruselu (obr.: EU)

Dovolte mi ještě drobnou odbočku, abych vám dokázal, co s námi nikým nevolení Bruselští vládci zamýšlí. Německý socialista Martin Schulz, top příslušník bruselské byrokratické elity, který se dva roky učil knihkupcem, ale nakonec nemá ani maturitu, to vidí jasně: jedna říše, jedna banka, jedna měna a hlavně jedna centrální vláda v Bruselu:

A krom takových maličkostí jako je společná Evropská armáda, jednotné sociální dávky pro žadatele o azyl a povinné euro má Evropská komise v šuplíku připravené i další nařízení a zákazy. Třeba na neúsporné rychlovarné konvice a toustovače, což je sice jen další ukázka jejich hlouposti, ale možná to nalomí zatím nerozhodnuté voliče, kteří to celé ve finále rozetnou. Ti rozhodnutí jsou totiž aktuálně takříkajíc fifty – fifty.

Make Britain Great Again

Jedno z hesel tábora, které bojuje za vystoupení zní: „Udělejte Británii zase Velkou“. A dodávají, že pokud někdo tvrdí, že to Británie sama nezvládne, tak prostě nevěří, že je dost dobrá. Pokud se na „Brexit“ podíváme čistě racionálně, pak Velká Británie nemá proč v EU zůstat. Prvním důvodem jsou dotace – spolu s Německem Velká Británie je a vždy byla čistým plátcem do EU.

Tábor zastávající „Brexit“ tvrdí, že členství je stojí 55 milionů liber denně, tábor zastávající setrvání říká, že je to „jen“ 35 milionů liber denně. Oboje je pro běžného smrtelníka stěží představitelné, pětatřicet milionů liber je v přepočtu 1,2 miliardy korun. A ještě jednou opakuji, že se jedná o denní odvod do bruselské kasy.

Pokud u nás někdo jen slovem zmíní referendum o vystoupení z EU, okamžitě přispěchají zástupci těch „správných“ demokratických stran s tím, že ptát se občanů na jejich názor nepřichází v úvahu, protože nemají dost informací, mohli by se na hlasování třeba špatně vyspat, nebo by jejich ruku mohl u hlasovací urny svést ze správné eurocesty padouch Vladimir Putin.

Jedním z jejich argumentů je schengenský prostor, což je jistě skvělá vymoženost (nebo také ne, pokud je v něm také Řecko a Itálie), jenže o tu Britové nestojí a ačkoli jsou v EU, nejsou a nechtějí být v schengenu. Stejně tak najdeme i státy, které nejsou v EU, ale jsou součástí schengenského prostoru: Švýcarsko, Norsko a Island. Zkrátka schengen a členství v EU se nepodmiňuje.

Bruselská svěrací kazajka Komentář o euru

Bruselská svěrací kazajka Komentář o euru

Krizovou štafetu převzali imigranti, ale není všem bankrotům konec.

Stejně tak má Velká Británie (spolu s Dánskem) výjimku z eura a o společnou evropskou měnu nestojí. Ekonomicky by to pro ně problém jistě nebyl, ale právě proto, že platí rovnice peníze = moc, tak se Britové své libry odmítli vzdát. Bylo to svého času velmi moudré rozhodnutí, jinak by si rvali vlasy na hlavně pokaždé, když by do Downing Street číslo deset dorazil telegram s platebním rozkazem do Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Ty totiž chodí jen vládám nekrachujících zemí eurozóny, což by mělo být připomínáno pokaždé, když někdo dostane ten skvělý nápad, zavést u nás také euro.

Trh a vzájemný obchod

Na tomhle se bude lámat chleba. Jenže tady má Británie navrch, je velká a silná s největším finančním centrem na světě. Export ze zemí EU do Británie je asi třikrát menší, než opačným směrem, takže pokud by měla Británie přijít o výhody společného trhu, budou křičet hlavně německé továrny a francouzští zemědělci. Proto si myslím, že ačkoli se Evropská komise v případě „Brexitu“ bude chtít Britům pomstít, dlouho jí to procházet nebude a časem bude muset ustoupit lobbistům, kterých je v Bruselu jak much.

Podle mého má Velká Británie v rukávu ještě jeden trumf a tím je obchod se zbytkem světa. Odchodem z EU by se totiž osvobodila od všech škodlivých regulací a mohla by se zbytkem světa obchodovat dle svých vlastních pravidel. A nebyl by pro ni problém si vyjednat vlastní obchodní smlouvu s Čínou, Kanadou, USA, Ruskem...

Obchodu se z velké části věnuje i následující dokument. Pokud vládnete angličtinou, vřele doporučuji:

Za posledních několik měsíců jsem z tábora prosazujícího setrvání v EU neslyšel snad žádný relevantní argument, jen samé strašení. Je to cesta do neznáma, ohrozí to mír, straší premiér David Cameron. Nově přišel s tím, že každá domácnost by odchodem z EU ročně ztratila 4 300 liber. Otázka je, kdo to počítal. Že by ti stejní bruselští experti, kteří dle potřeby zfalšují jakákoli čísla, jen aby dosáhli politického cíle? Ostatně kampaň za setrvání Británie v EU platí i Evropská komise.

Podle frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) dostaly skupiny prosazující, aby Británie v EU zůstala za posledních devět let 160 milionů eur. Samotný Cameron pak neváhal použít 10 milionů liber z kapes daňových poplatníků na kampaň za setrvání země v EU. Ví proč, pokud nepřesvědčí, končí. Novým ministerským předsedou by pak mohl být třeba bývalý londýnský starosta Boris Johnson. 

Brexit, Czexit a další exity

Ne, nevěřím, že by se u nás mohlo konat referendum o vystoupení z EU. Nevěřím už na žádné referendum, protože všelidové hlasování o čemkoli je pro vládu nebezpečné. Pokud Británie vystoupí, nebude to pro nás dobré v tom smyslu, že ztratíme silného spojence. Brusel bude kompenzovat výpadek příjmů a Němci s Francouzi budou mít větší slovo, než dnes, což nebude pro menší národy vůbec dobré.

Zhoubné představy evropských lidovců a socialistů o jednom evropském superstátě prosazeném bez ohledu na odpor jednotlivých národů ale jednoho dne skončí, protože na příkladu Británie uvidí i další země, že bez EU jim bude líp. Tím neříkám, že evropské země nemají spolupracovat, jen tolik, že Brusel už je na míle daleko od hranice, kde to ještě dává smysl a kde to všem přináší užitek.

My jsme v jiné pozici. Než referendum, to se dřív EU rozpadne sama pod tíhou všech těch selhání z minulosti, u kterých se nakoupil čas, ale problém se nevyřešil. Peníze z fondů také nejsou tak úplně termo, zářným příkladem je neustále bankrotující Řecko. Nám by se teď hodil premiér státník, který si umí dupnout a hájí naše národní zájmy místo toho, aby se lísal do přízně Bruselu a vůdkyně Angely Merkel. Škoda, že takového nemáme.

Pracanti imigranti Komentář o německých důchodech

Pracanti imigranti Komentář o německých důchodech

Imigranti mají Němce stát 1,5 bilionu ročně, kolik z nich se integruje?

Zda Británie doopravdy vystoupí je těžké tipovat, ale přece jen bych si spíš vsadil na „Brexit“. Jedno ale vím jistě, mít možnost hlasovat, neváhal bych ani na vteřinu poslat diktátorskou EU na smetiště dějin, kam patří.

Jak byste hlasovali vy?

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Kdyby autor kritizoval na EU věci, se kterými má EU ...
Mario
18. 5. 2016, 13:40
Pěkný a pravdivý článek. Konečně někdo kdo se nebojí...
ktééé tomoff můůůj
18. 5. 2016, 09:46
pánové vy jste zaujatí a pletete si pojmy p.Pospíšil...
bob
17. 5. 2016, 22:13
Zaujatý a neobjektivní článek. Víc k tomu nemá smysl...
asdf
17. 5. 2016, 11:42
Další protievropský článek Aleše Pospíšila, který by...
Mario
17. 5. 2016, 06:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená