FinExpert.e15.cz

Bruselská svěrací kazajka [Komentář o euru]

Krizovou štafetu převzali imigranti, ale není všem bankrotům konec.
Bruselská svěrací kazajka [Komentář o euru]

Milí čtenáři, dnes bych vám chtěl vyprávět příběh o euru. Nejdřív ale jedno varování: pokud tento text dočtete dokonce a zhlédnete přiložená videa, může se vám stát, že přehodnotíte dosavadní pohled na to, jak funguje okolní svět. Teď si ještě můžete vybrat modrou pilulku a žít dál svůj relativně spokojený život plný všedních starostí. Pokud si ale zvolíte tu červenou, vstřebáte informace, začnete se zajímat a přemýšlet o tom, co jste zjistili, může to na vás mít neblahé psychycké následky. Budete totiž mnohem více rezistentní vůči lžím a budete vnímat, že jsou tací, kteří vás chtějí dostat někam, kde být nechcete a vy se budete cítit bezmocní. Berete červenou? Tak pojďme na to...

Všichni víme oč jde – společná evropská měna, kterou se oficiálně platí v 19 členských zemích EU a která měla přinést stabilitu a prosperitu všem zúčastněným. Bohužel, výsledek je jiný. Je to jedno z největších selhání Bruselu, které má (bude mít) tak katastrofální a dalekosáhlé následky, jaké si dnes dovede představit jen málokdo. Důvod je prostý: EU, respektive Evropská centrální banka (ECB) zatím vždy mávnula kouzelnou rotačkou a „vytiskla“ nové peníze z ničeho (nikoli fyzicky, nýbrž virtuálně). A není to málo, jsou to tisíce miliard eur za posledních 10 let. Pro zajímavost: jen za leden 2016 pustila ECB do oběhu nových 80 miliard eur. 

I když kdo ví jak to celé skončí, protože v případě fatálního kolapsu systému, který je jen otázkou času, může bruselské mocipány „napadnout“ něco jako měnová reforma a ožebračení všech občanů eurozóny.

 

Společná měna je super. Ale jen pro ty, kteří jsou stejně silní...

 

Celé je to tak šílené, netransparentní a nesnadné na pochopení, že si možná budete myslet, že můj komentář je jasná konspirační teorie. Jenže není a vsadím se kýmkoli, že čím víc si toho o euru a o tom jak si Evropská komise (EK) a ECB zvykly fungovat, zjistíte, tím víc budete zděšeni. A to ani nemluvím o tom, jakým mechanismem jsou do orgánů EU vybíráni šéfové a jaké mají pravomoci. Když nad tím vším budete přemýšlet doopravdy usilovně, možná dojdete k závěru, že to vlastně žádné selhání není, že architekti eura moc dobře věděli, co jeho zavedení v tak ekonomicky nesouměřitelných zemích jako je například Německo a Řecko (ekonomicky slabší státy obecně) způsobí a jaké řešení budou chtít na vzniklou situaci aplikovat.

Finský parlament musí projednat petici s 50 tisíci podpisy požadující odchod z eurozóny:

Jen tak na okraj: pouze dvě země měly referendum o vstupu do eurozóny, Švédsko a Dánsko a občané obou zemí řekli NE! Euro nezavedla ani Velká Británie, která si podle mého názoru brzy odhlasuje i vystoupení z EU. Šílená Angela Merkel a její turecké euronámluvy jistě přesvědčí dosud nerozhodnuté voliče, aby hlasovali pro Brexit. 

Bruselští mocipáni už se bojí. Britové totiž znovu hlasovat nebudou:

Na televizi se sice nedívám, ale nedivil bych se, kdyby vám zapomněli říct, že švýcarské Federální shromáždění rozhodlo dne 1. března 2016 o stažení přihlášky do EU, která v Bruselu ležela od roku 1992 a v průběhu času se vyjednávaly podmínky vstupu. Švýcaři došli k závěru, že současná podoba EU je pro ně nepřijatelná. Loni v březnu to samé učinila vláda Islandu. Ze severských zemí není v EU ještě Norsko a myslím, že při pohledu na současnou imigrační krizi jim při pomyšlení na členství v EU vstávají hrůzou vlasy na hlavě. A věřte, nevěřte, Norské království už přemýšlí nad scénářem, co dělat až sousední Švédsko „padne“ a v zemi zavládne anarchie muslimských imigrantů.

Znáte termín "bail-out"?

Už jste tento termín slyšeli? V Bruselu byl pár let zpět používán velmi často. Bail-out je stručně řečeno finanční pomoc či vnější záchrana před bankrotem. Teď máme menší přestávku, protože natištěné peníze a stávající záchranné programy Portugalcům, Irům, Španělům i Řekům stačí. Ale nebojte, Řecku dojdou peníze (už zase) nejpozději v prosinci 2018 a máme tady další krizi eurozóny jako na koni. Žhavým adeptem, nebojím se říct tikající bombou měnové unie, je i brutálně zadlužená Itálie. O tom jak ECB nakupuje dluhy členských států se dočtete na blogu europoslance Richarda Sulíka. Stručný přehled dosavadních bail-outů:

  • Řecko: od přijetí eura fakticky zkrachovalo 3×, různým věřitelům dluží zhruba 320 mld. eur. Z toho stabilizačnímu fondu (ESM, viz níže) nějakých 130 mld eur. Asi 30 mld. dluží ECB. Detaily najdete zde, stravitelněji EurActiv.cz.
  • Irsko: pomoc ve výši 85 mld. eur, splátky mají trvat do roku 2031. Z toho ESM nějakých 40 mld. eur. Detaily zde, další informace EurActiv.cz.
  • Portugalsko: pomoc ve výši 78 mld. eur, splátky mají trvat do roku 2026. Z toho ESM zhruba 50 mld. eur. Detaily zde, více na EurActiv.cz.
  • Španělsko: pomoc z ESM ve výši necelých 40 mld. eur na záchranu tamějších bank. Detaily zde a na EurActiv.cz.

Nebýt eura, mohly by všechny tyto státy v případě poklesu ekonomiky devalvovat cenu své produkce. Ani to není všelék, ale šance na překlenutí těžkých časů to zlepšuje. S eurem jsou chyceny ve svěrací kazajce a nezávisle na politické reprezentaci nemohou nic jiného, než přihlížet a lepit staré dluhy tím, že si půjčí znovu.

Europoslanec a předseda strany za nezávislost Spojeného království (UKIP) Nigel Farage v toku času. Jeho projevy stojí za to vidět:

ESM: bruselský tunel tisíciletí

Do této chvíle si ještě pořád můžete říkat, že my jsme s naší korunou mimo hru a netýká se nás to. Bohužel, opak je pravdou! Mocipáni v Bruselu jsou totiž posedlí tím zničit národní státy, zničit jejich identitu a okrást je o zbytky demokracie, a tak stvořili Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Princip je jednoduchý. Když poručí, země eurozóny musí do ESM odvést kolik se jim řekne. Neexistuje horní hranice, neexistuje říci ne, neexistuje žádné odvolání, nic. Když zavolají, peníze musí být v Bruselu v krajním případě do sedmi dnů. Zdá se vám to nemožné? Pak se podívejte sem, protože i naši zákonodárci napříč všemi stranami tuto zrůdnost v roce 2012 odsouhlasili. Pokud bychom u nás přijali euro, budeme platit jak mourovatí (pro začátek 350 mld. Kč).

Pro pořádek přidávám i odkaz na hlasování ať víte, kdo nás zradil a koho příště nevolit:

ESM v praxi:

Neodpustím si ještě jedno video ze sousedního Slovenska, které do ESM už platilo. Richard Sulík, předseda strany SAS vysvětluje tuto šílenost poslancům Národní rady:

Demokratický deficit

Volili jste je někdy? Znáte je vůbec? Ne? Přesto lidé jako Jean-Claude Juncker, Martin Schulz a Donald Tusk zásadním způsobem ovlivňují naše životy a mají ohromné pravomoci. Nikdo je nikdy nevolil, kdo je doopravdy vybral, težko říct. Europoslanci pro ně pravda hlasovali, měli na výběr jednoho kandidáta.

Tito pánové, možná krom Donalda Tuska, který moc neví, která bije, se bojí hlavně jedné věci – voleb a referend v národních státech. Jejich ignorování či opakování je jejich představa demokracie. Často používají slovo solidarita, což pro neposlušné státy znamená plnění všeho, co oni chtějí realizovat. A když si někde lidé zvolí politickou reprezentaci, která se jim nelíbí, kritizují tento stát, mluví o ohrožení demokracie a zahajují účelové vyšetřování. Poláci o tom vědí svoje. Kritika samozřejmě soustavně směřuje do Maďarska a po nedávných volbách hádám, že zesílí i kritika Slovenska. My naštěstí máme Bohuslava Sobotku, nás mají z V4 v Bruselu nejraději...

Ještě chcete euro?

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

konečně někdo kdo se nebojí (je mu to dovoleno psat)...
bob
16. 3. 2016, 21:14
Slováci nás dohnali jedině díky intervencím ČNB. Te...
Axl
16. 3. 2016, 18:57
Já nevím, co pan Pospíšil předvádí za hysterii. Od F...
Radek
16. 3. 2016, 11:37
Vždycky mě překvapí, jak jsou lidé vyděšení, když zj...
Radek Holeček
16. 3. 2016, 06:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená