FinExpert.e15.cz

Britové proškolí naše soudce

Britská obchodní komora chce spolu se Soudcovskou unií přispět k efektivnějšímu fungování českých soudů.

České soudnictví volá po reformně už mnoho let. Možné procesní změny a reorganizaci práce soudů má v rukou ministerstvo spravedlnosti spolu s Parlamentem České republiky. Britská obchodní komora chce ale ve spolupráci se Soudcovskou unií pomoci v Česku nastavit alespoň vstřícnější prostředí soudů a soudců ke všem stranám, které se soudních procesů účastní. 

Ve své snaze zefektivnit české soudnictví vychází Britská obchodní komora ze zkušeností z Velké Británie a ze zprávy Soudce britského Nejvyššího soudního dvora Anthonyho Colmana, který před sedmi lety na žádost zástupců české vlády český soudní systém zhodnotil a vydal kritický souhrn jeho nedostatků společně s návrhy na jejich řešení.  

K vstřícnějšímu přístupu soudů by měla přispět celodenní školení o soudcovské etiketě, která pro soudce zorganizovala Britská obchodní komora společně se Soudcovskou unií České republiky. „Pro všechny účastníky řízení je velmi důležité, aby soudcům rozuměli. Soudce by se proto měl vyjadřovat vždy jasně a stručně - tak, aby jeho vysvětlení byla srozumitelná přítomnému publiku. Jinak se procesy mohou díky nedorozuměním vzniklým špatnou komunikací zbytečně komplikovat. Mediálně známým případům pak hrozí, že budou v médiích prezentovány nepřesně. Tomu by ale chtěla unie prostřednictvím naplánovaných školení předejít,“ připomíná prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.  

Renata Vildomcová, výkonná ředitelka Britské obchodní komory dodává: „Myšlenku uspořádat sérii školení pro soudce nám vnukli zástupci členských společností naší komory. Mnoho z nich tvoří právníci či firmy, které se účastní komerčních soudních řízení a které špatnou zkušenost s komunikací se soudcem a dalšími účastníky řízení zmiňují. Vše je otázka přístupu a my věříme, že s přispěním pánů Špačka a Studenovského se nám podaří pomoci českému soudnictví zvýšit respekt této profese tak, jak je tomu už historicky zvykem právě ve Velké Británii.“ 

 

Zdroj: tisková zpráva British Chamber of Commerce Czech Republic

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená