FinExpert.e15.cz

BRITISH AIRWAYS: Samostatný terminál se připravuje na otevření

Zbývá jen rok do otevření nového Terminálu 5 na letišti Heathrow.

Letecká společnost British Airways a britský provozovatel letiště Heathrow BAA dnes oznámily otevření nového Terminálu 5, který bude sloužit pouze pasažérům British Airways. Otevření a první den provozu proběhne za rok dne 27. března 2008. Terminál 5 poskytne své služby 30 miliónům cestujících British Airways ročně. 

Celková investice do nového Terminálu 5 bude činit 4,3 miliardy GBP. 366 dní před otevřením nového terminálu je dokončeno přes 90 % stavebních prací, které byly zahájeny v roce 2002. Projekt realizace terminálu probíhá v souladu s časovým harmonogram a podle stanoveného rozpočetu. První cestující, kteří přistanou na novém Terminálu 5, poletí z Hongkongu. Během prvního provozního dne projde terminálem okolo 40 000 pasažérů. Poslední půl rok před slavnostním otevřením bude věnován intenzivnímu testování. Od počátku září 2007 bude najato okolo 16 000 lidí, kteří budou testovat provoz terminálu ze všech možných hledisek, včetně provozu parkoviště, odbavení pasažérů, odbavení a vyzvedávání zavazadel, IT systémů a samozřejmě z hlediska bezpečnosti provozu terminálu.

Willie Walsh, generální ředitel společnosti British Airways, která bude jediným uživatelem nového terminálu, uvedl: „Je to historický okamžik, který znamená úplně novou zkušenost pro naše pasažéry. Terminál 5 bude znamenat minimální časové zdržení cestujících v prostorách letiště a rychlejší systém  odbavení zavazadel našich klientů. Cestujícím  nabídneme nejvyšší možný komfort, který běžně na ostatních terminálech nenaleznou.“ „Následujících dvanáct měsíců bude pro nás znamenat vysoké pracovní vytížení při přípravě stěhování, které bude ukončeno dne 27. března 2008, kdy Terminálem 5 projdou první cestující,“ dodal Willie Walsh.

Otevření nové brány do Velké Británie – Terminálu 5 přinese významné výhody i pro české pasažéry. Provoz nového hypermoderního Terminálu 5 bude založen na využití onlinových služeb, které zkrátí, zjednoduší a zpříjemní celý proces odbavení. Cestující využijí samoobslužných odbavovacích kiosků, pro odbavení zavazadel využijí speciální výtahy.

Zákazníci letící z Prahy do Londýna či do dalších destinací s British Airways využívají moderních online služeb již dnes. V současné době jsou z Prahy vypravovány tři lety denně na londýnské letiště Heathrow. Cestující se mohou čtyřiadvacet hodin před odletem odbavit, tzn. přihlásit se na let (Online Check-In), na stránkách ba.com  a na letiště přijít již s palubní letenkou (Online Boarding Pass), kterou si vytiskli v klidu kanceláře či domova. Palubní vstupenky (Online Boarding Pass) jsou na lince Praha – Londýn nabízeny již od letošního března (2007). Počet pasažérů, který online služeb využívá, se stále zvyšuje. Službu Online Check-In na linkách British Airways z Prahy do Londýna a dalších destinací British Airways využilo v roce 2006 o 65,6 % cestujících více než v roce 2005.

V letošním roce projde odbavovacími prostory londýnského letiště Heathrow 68 milionů pasažérů, ač byly původně projektovány pro kapacitu 45 milionů cestujících. Otevřením nového Terminálu 5 dojde k přesunu více jak 30 000 miliónů cestujících.

Další podrobnosti o Terminále 5

  • Terminál 5 byl navržen ateliérem Richard Rogers Partnership. Jeho design je založen na funkcionalistických prvcích s celou řadou detailů, které pasažérům usnadní přestup a zpříjemní nutný pobyt na letišti.
  • Výstavba Terminálu 5 je v současnosti největším stavebním projektem v Evropě.
  • Terminál 5 je největší volně stojící stavbou ve Velké Británii. Hlavní budova dosahuje výšky 40 m, délka je 396 m a šířka 176 m.
  • Terminál 5 je pětkrát větší než Terminál 4, který v současnosti British Airways používá pro své dálkové lety.
  • Hlavní budova má pět pater. Každé z těchto pater dosahuje velikosti deseti fotbalových hřišť.
  • V odletové hale, která bude v nejvyšším patře, bude 96 samoobslužných odbavovacích kiosků sloužících k individuálním odbavení pasažérů a 140 přepážek pro odbavení, a to včetně 96 pásů pro dopravu zavazadel.
  • Odbavovací systém zavazadel představuje největší samostatně stojící zavazadlový systém v Evropě. Přeprava jakéhokoli zavazadla je určena stupněm priority. Zavazadlo je dopraveno přímo z odbavovacího míst do příslušného letadla.
  • Terminál 5 umožní odbavení 12 000 zavazadel za hodinu, a to na dopravnících, které dosahují 18 km a vedou okolo Terminálu 5.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená