FinExpert.e15.cz

Británie odchází. Co to může znamenat?

Jaké budou ekonomické dopady pro zbývající země?
Británie odchází. Co to může znamenat?

Asi už všichni víme, že se Velká Británie skutečně rozhodla z hospodářského a politického celku jakým Evropská unie je, vystoupit. Jak to bude podle Aleše Prandstettera, hlavního investičního stratéga ČSOB nadále vypadat? Jaké mohou být další vývoje vztahů Británie a Zbytku EU?

Británie ještě není ze všeho venku

Referendum neznamená, že Velká Británie už není členem EU. Vše ještě musí odhlasovat britský parlament, který vyzve britskou vládu, aby vystoupení vyjednala. Projednávány budou i následující vztahy země se zbytkem EU. Konečnou dohodu musí podpořit minimálně 72 procent zbývajících členů (20 zemí). Jelikož tato situace ještě nenastala, nedá se předpokládat, jak dlouho všechno potrvá. Dá se ale odhadnout, že mezi jedním až třemi lety.

Datum vystoupení Británie z Unie ještě není zdaleka známé. Jaké budou ekonomické dopady pro zbývající země, také není jasné. Dá se ale předpokládat, že budou minimální a nijak devastující. Nejspíš to bude tak, že obě strany, jak EU, tak Británie, budou chtít zachovat volný obchod. 

Jaký bude možný následek tohoto rozhodnutí?

„Tvrdohlavý krok Britů v první řadě začne posilovat nejistotu a zvýší volatilitu na světových trzích a ještě více upevní averzi investorů vůči riziku, které v uplynulých týdnech rostlo s tím, jak odchod Británie získával podporu v průzkumech veřejného mínění. V důsledku toho můžeme očekávat intenzivnější tlak na oslabení britské libry a také tamního finančního sektoru. O něco menší tlak bude zřejmě vyvíjen na oslabení akcií evropských firem. Mezi nimi budou pak nejvíce zasaženy ty, které jsou na britský trh bezprostředně navázány. Zařadit mezi ně můžeme například všechny automobilky, včetně těch, které vyrábějí své vozy v České republice. Hodnota britských nemovitostí může klesnout kvůli zvýšeným obavám z nižší poptávky. V neposlední řadě může odliv peněz z Británie zhoršit již tak vysoký deficit běžného účtu platební bilance, který loni přesáhl 5 procent HDP,“ odhaduje Aleš Prandstetter. 

Možnosti vývoje vztahů Británie a EU

Opět jde jenom o dohady. Variant je totiž hned několik. „Nejširší variantou je tzv. norský model. Ačkoliv není tato severská země členem EU, patří do Evropského hospodářského prostoru (EHP), na základě čehož se účastní volného pohybu zboží, služeb, kapitálu a také osob, včetně zaměstnanců. Norsko také přispívá do evropských rozpočtů a musí implementovat velkou část evropské legislativy, aniž by mělo právo o ní hlasovat. Pokud by Británie zvolila tento model, můžeme předpokládat, že ekonomické následky brexitu budou minimální. Pro mnohé odpůrce Unie by ale takové řešení bylo vlastně pouze formální,“ říká Prandstetter.

Dále by Británie mohla jít ve stopách Švýcarska. To není členem EHP, ale své vztahy s EU upravuje bilaterálními dohodami. Jejich vyjednávání však trvalo desítky let. Zjednodušeně řečeno, Švýcarsko může omezit zaměstnání občanů EU na svém území, musí ale přispívat do evropských rozpočtů. V případě, že se Británie rozhodne pro takový postup, můžeme očekávat zasažení oblasti zaměstnanosti, popřípadě přístup britských občanů do veřejných zdravotních systémů v EU. 

„Minimální variantou, kterou podle nás Británie bude chtít udržet, je volný obchod, případně celní unie. Dohodu o volném obchodu má EU i s několika mimoevropskými zeměmi a součástí Celní unie EU je i Turecko. V této variantě zřejmě nemůžeme očekávat, že budou občané Unie moci v Británii nadále volně pracovat. Citelně zasaženo by bylo zejména Polsko, Španělsko a Řecko, jejichž občané v posledních letech migrovali na ostrovy nejvíce,“ říká Prandstetter.   

Nejvíce to nejspíš odnese Irsko

Irsko s Velkou Británií spojuje vízová politika, obchodní i rodinné vztahy. Irsko se obává obnovení hraničních kontrol na vnitřní irské hranici. Spousta cizinců, především Jihoevropanů, do Británie zamířila kvůli domácí nezaměstnanosti. Jejich případný návrat domů může ovlivnit trh práce a rozpočtový schodek. To ale neznamená, že by Británie odmítala imigraci úplně. Chce však nastavit pravidla tak, aby do země přicházel menší počet osob podle potřeb britské ekonomiky.

Bude mít EU o hvězdičku méně? [Komentář o „Brexitu“]

Bude mít EU o hvězdičku méně? [Komentář o „Brexitu“]

Britové nemají důvod zůstat. Co by to znamenalo pro nás?

Bude následovat trest?

Je možné, že se evropští představitelé k britexu postaví iracionálně a budou chtít Británii potrestat jako varování pro zbývající země EU. „Velké země Unie mohou tlačit Británii, aby přijala postavení nečlenské země s naprostou většinou závazků, ale bez hlasovacích práv, čímž by se její doposud silné postavení v Evropě marginalizovalo,“ uzavírá Prandstetter.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená