FinExpert.e15.cz

Brigády a „růžový papír“

Jaká platí pravidla pro uplatnění daňových slev? Kdy lze podepsat „růžový papír“?
Brigády a „růžový papír“

Při stejné odměně z práce na dohody během letních měsíců může být zdanění rozdílné. Důvodem je uplatnění daňových slev nebo jejich neuplatnění. Jaká platí pravidla pro uplatnění daňových slev? Kdy lze podepsat „růžový papír“? 

V letních měsících si přivydělávají na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti nejenom studenti, ale i penzisté, zaměstnanci nebo ženy na rodičovské dovolené. Jak vysoké jsou odvody na dani z příjmu fyzických osob, to závisí nejenom na výši hrubé měsíční odměny, ale i na tom, zdali máte podepsáno prohlášení k dani (růžový papír) či nikoliv. 

Měsíční daňové slevy

Daňovou povinnost snižují daňové slevy. Všichni zaměstnanci mají nárok na základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč. Dalšími daňovými slevami, které je možné uplatňovat měsíčně, jsou: sleva na invaliditu prvního a druhého stupně ve výši 210 Kč, sleva na invaliditu třetího stupně ve výši 420 Kč, sleva na studenta ve výši 335 Kč, sleva na průkaz ZTP/P ve výši 1 345 Kč. Jeden z rodičů může dále při podepsaném prohlášení k dani uplatňovat daňové zvýhodnění na děti. Na první dítě činí daňové zvýhodnění 1 117 Kč měsíčně, na druhé dítě 1 417 Kč měsíčně a na třetí a další dítě 1 717 Kč měsíčně. 

Nabídka brigád letos převýší poptávku

Nabídka brigád letos převýší poptávku

Kdo může podepsat prohlášení k dani? 

Daňové slevy je možné při výpočtu čisté měsíční odměny uplatňovat i při práci na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Aby mohl zaměstnavatel při výpočtu čisté měsíční odměny uplatnit daňové slevy, tak musí zaměstnanec podepsat prohlášení k dani. Prohlášení k dani může mít zaměstnanec na dané období (minimálně jeden kalendářní měsíc) podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. Žádnou daňovou slevu není možní současně v jednom měsíci uplatnit u dvou zaměstnavatelů. 

Praktický příklad 1)

Studentka Jelínková bude pouze v červenci pracovat pro zaměstnavatele AB na dohodu o provedení práce. A pouze na červenec podepíše u tohoto zaměstnavatele prohlášení k dani a při výpočtu čisté měsíční odměny se uplatní daňové slevy. V měsíci srpnu bude na dohodu o provedení práce pracovat pro zaměstnavatele CD, protože u zaměstnavatele AB pracovala pouze jeden měsíc a pouze na měsíc měla podepsáno prohlášení k dani, tak u  zaměstnavatele CD bude moci na srpen podepsat prohlášení k dani a opět při výpočtu čisté měsíční odměny uplatnit daňové slevy. 

Praktický příklad 2)

Pan Novák pracuje u zaměstnavatele LM na standardní pracovní smlouvu a má u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani. U zaměstnavatele XY si v červenci přivydělá na základě práce na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 9 400 Kč. U zaměstnavatele XY již nemůže pan Novák podepsat prohlášení k dani, neboť u hlavního zaměstnavatele LM pracuje celý rok a má u něj podepsáno prohlášení k dani. Protože je měsíční odměna z dohody o provedení práce do limitu (10 000 Kč a méně) a není podepsáno prohlášení k dani, tak se z hrubé měsíční odměny srazí 15% srážková daň. Daň z příjmu činí 1 410 Kč (9 400 Kč x 15 %). 

Praktický příklad 3)

Student Černý bude v červenci pracovat současně pro dva zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. Měsíční odměna u zaměstnavatele RT bude 14 400 Kč. U zaměstnavatele XY bude měsíční odměna 6 200 Kč. Prohlášení k dani podepíše student Černý u zaměstnavatele RT. Na dani z příjmu fyzických osob je u zaměstnavatele RT odvedena zálohová daň z příjmu ve výši 490 Kč (14 400 Kč x 1,34, na sta nahoru) x 15 %) - sleva na poplatníka 2 070 Kč - sleva na studenta 335 Kč). U zaměstnavatele XY je sražena daň z příjmu ve výši 930 Kč (6 200 Kč x 15 %). 

Praktický příklad 4)

Studenta Šťastná si během července přivydělá prací na dohodu o provedení práce pro zaměstnavatele AB. Hrubá měsíční odměna je 10 000 Kč. Protože studentka Šťastná podepíše prohlášení k dani, tak se při výpočtu daně z příjmu uplatní sleva na poplatníka i sleva na studenta. Čistá odměna studentky Šťastné, kterou obdrží na svůj bankovní účet, bude tedy 10 000 Kč. Na dani z příjmu se nezaplatí nic z důvodu uplatnění daňových slev. Přestože jsou slevy vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak z důvodu uplatnění slevy na poplatníka a slevy na studenta nemůže vzniknout nárok na daňový přeplatek. Sociální pojištění a zdravotní pojištění se neplatí, když je měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně. 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená