FinExpert.e15.cz

Březen je pro motoristy údajně kritickým měsícem

Pro motoristy začíná kritický měsíc. Alespoň podle statistik České pojišťovny. Ta v loňském roce likvidovala v roce více než 276 tisíc pojistných událostí na vozidlech svých klientů, které se staly při dopravních nehodách, což je bezmála o 7 tisíc více, než v roce 2005. Oproti roku 2004 přibylo dokonce 20 tisíc škod.

Z hlediska počtu škod byl nejčernějším měsícem, stejně jako ve třech předchozích letech, březen (26 673). Historie se zkrátka opakuje a podle zkušeností likvidátorů je to zřejmě proto, že vždy po několika jarních dnech na přelomu února a března se znovu přihlásila zima a řidiče na silnicích překvapila. Pokud jde o loňský, březen, byl extrémní téměř celý, protože po většinu dní trápilo motoristy i silničáře sněžení, což se významně projevilo na rekordním čísle. Dalšími dvěma na nehody „bohatými“ měsíci, byly květen (25 537) a leden (25 052). Lednové číslo bezesporu ovlivnila  zima, na květnové zřejmě mělo vliv zahájení chatařské a chalupářské sezóny a s nimi spojené výjezdy svátečních řidičů.

Naopak nejméně pojistných událostí bylo také jako každý rok evidováno v červenci (19 984). Přestože v porovnání s červencem roku 2005 se stalo i přes platnost nového silničního zákona zhruba o 1200 nehod více, i tak byl červenec v roce 2006 měsícem nejklidnějším. Prázdniny a dovolené se v počtu hlášení už poněkolikáté projevily vcelku pozitivně. Téměř stejný počet nehod Česká pojišťovna evidovala i v září. V ostatních měsících pak počty hlášení oscilovaly mezi 22 – 24 tisíci nehodami.

Co se týče poměru havarijního pojištění a povinného ručení, ještě před pěti, šesti lety Česká pojišťovna likvidovala z povinného ručení dvojnásobný počet škod, než z havarijního. Od té doby se však rozdíl pomalu stíral, v roce 2005 byl počet škod téměř totožný a v loňském už likvidace z havarijního pojištění předčily o 13 tisíc škod likvidace z povinného ručení.

I přes platnost nového silničního zákona, se však bohužel, v minulém roce zhruba o pětinu zvýšil počet dopravních nehod, v nichž jedním z účastníků byl chodec, nebo cyklista. Ve spisech České pojišťovny jich je bezmála 1 800.

Pozitivní zprávou může být pouze to, že se snížil počet krádeží automobilů a vloupání do nich, zhruba o dva tisíce pojistných událostí. V loňském roce klienti České pojišťovny oznámili 3857krát, že jim bylo odcizen vůz a ve více než 9 tisících případech si zloději z auta „jen“ něco odnesli. Se zloději aut tedy vloni mělo co do činění každý den 35 klientů České pojišťovny.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená