FinExpert.e15.cz

Braňte se proti "bezplatné" aktualizaci katalogu

U Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5 je možné se připojit k trestnímu oznámení pro podezření ze spáchání  trestného činu podvodu v souvislosti s obchodními praktikami zástupců švýcarské obchodní společnosti Intercable Verlag AG.
Trestní oznámení ve spojení s nekalými aktivitami této zahraniční společnosti resp. jejich statutárních a obchodních zástupců v ČR podalo již více než 300 převážně podnikatelských subjektů. To je přitom zatím jen zlomek z celkového počtu škozených.

Tzv. katalogové firmy využívají nepozornosti obchodníků nebo jejich zaměstnanců a do písemné nabídky bezplatné aktualizace dat v obchodních inzertních katalozích vkládají málo čitelným písmem a v anglickém jazyce informaci o zpoplatnění této služby. Řada poškozených tuto informaci přehlédla a současně uvěřila slovům obchodního zástupce, že se jedná pouze o bezplatnou aktualizaci dat, přestože následně shodně prohlašují, že si nebyli předtím vědomi, že by své údaje kdykoliv předtím společnosti poskytla a bylo tedy co aktualizovat.  Svým podpisem formuláře pak odstartovali dlouhý maratón upomínek k zaplacení, rušení „smlouvy“, telefonických urgencí, hrozeb právníky a v několika málo případech i soukromoprávní soudní řízení proti poškozeným.

Řada poškozených v minulosti upozorňovala na tyto nekalé praktiky obchodníků Hospodářskou komoru ČR, SOS a jiné relevantní instituce.

Z iniciativy jednoho z nich, který postup jednotlivých poškozených koordinuje a četné stížnosti shromažďuje (k dnešnímu dni cca 800),  pak bylo v lednu letošního roku podáno první trestní oznámení na neznámého pachatele – obchodního zástupce společnosti Intercable Verlag AG - pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 5.

Cílem této aktivity je zejména to, aby orgány činné v trestním řízení konstatovaly, že došlo ke spáchání trestného činu podvodu – buď klamavým textem formuláře předkládaného k podpisu nebo podvodným jednáním obchodních zástupců.

Možnost podání trestního oznámení k OSZ pro Prahu 5 (spisová značka ZN 52/2006), ale i k jiným orgánům činným v trestním řízení, je otevřena i pro poškozené praktikami obchodních zástupců společností EUCODATA, Construct Data, Nova Channel aj.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená