FinExpert.e15.cz

Braňte kvalitu špekáčků

SOS proti změně „masné“ vyhlášky

Sdružení obrany spotřebitelů považuje připravovanou změnu vyhlášky, která mj. určovala obsah surovin použitých při výrobě některých uzenářských výrobků, za krok zpět. Domníváme se, že jde o důsledek silného tlaku výrobců masných výrobků, kteří mají na mysli hlavně své ekonomické zájmy.

Přijetí tzv. masné vyhlášky č. 264/2003 Sb. bylo mimo jiné důsledkem toho, že kvalita masných výrobků na našem trhu se rapidně zhoršila. Výrobci do data přijetí vyhlášky čím dál víc používali jako velmi výhodnou surovinu tzv. drůbeží separát (strojně dělené maso), doplněné masem méně kvalitním a dochucené přídatnými látkami (E), případně „vylepšené“ ještě rostlinnou bílkovinou. Vyhláška se týkala přesného výčtu výrobků a stanovila, z čeho mají být vyrobené. Od té chvíle si mohl být spotřebitel celkem jist, že pokud si koupí výrobek s názvem „špekáček“ nesmí být vyroben z drůbežího separátu, ale z přesně stanovených surovin – hlavně skutečného masa.

SOS má informace, že s dodržováním této vyhlášky byly problémy, které bohužel zatím nikdo nedokázal řešit. Jako zástupci spotřebitelů ale považujeme snahy o zrušení vyhlášky za důsledek velkého nátlaku výrobců, kteří – vystaveni zahraniční konkurenci – zvolili nejjednodušší cestu, která jde ovšem na úkor spotřebitelů.

„Případné zrušení vyhlášky by podle našeho názoru znamenalo velmi výrazný zásah do práv spotřebitelů, do jejich možnosti výběru a zároveň také krok vedoucí ke snížení kvality masných výrobků na našem trhu,“ řekla mluvčí SOS Ivana Picková. „Domníváme se, že ministerstvo zemědělství ustupuje naprosto bezdůvodně tlaku výrobců, jejich ekonomickým zájmům a naprosto zapomíná na právo spotřebitelů na kvalitní potraviny na trhu.“

SOS je přesvědčeno, že pokud bude vyhláška zrušena, zúží se nabídka masných výrobků na nepříliš chutnou masu, kterou budou pod různými názvy producenti na pultech nabízet. „Máme informace o tom, že v připomínkovém řízení, jehož se SOS také jako zástupce spotřebitelů zúčastní, se zpracovatelé masa snaží o naprosté, nejen částečné, zrušení té části vyhlášky, která pojednává o tepelně zpracovaných masných výrobcích. Jsme odhodláni hájit práva spotřebitelů na kvalitní potraviny,“ doplňuje Picková.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená