FinExpert.e15.cz

Oživeno Česká spořitelna blokuje karty pro internetové platby

Oživeno: Od 23.9.2005 Česká spořitelna restriktivní opatření zrušila, takže opět lze použít debetní karty VISA bez zadání CVV2 kódu.


Někteří čtenáři nám napsali, že zjistili, že od začátku září nelze na internetu zaplatit debetními platebními kartami VISA, které vydává ČS. Týkalo se to však jen obchodníků, kteří nevyžadovali tzv. CVV2 kód. Tito obchodníci jsou převážně v USA, kde není povinnost CVV2 kód uvádět, ovšem na území Evropy je uvedení kódu povinné. V ostatních případech, kdy byl kód CVV2 zadán, platba korektně proběhla, přesto se však našly případy, kdy i přes uvedení CVV2 kódu nebylo možné zaplatit např. na PayPal.com. Běhěm několika dní se strhla bouřlivá e-mailová diskuze našich čtenářů s popisem různých situací, které nastali vlivem blokace karty. Požádali jsme proto Českou spořitelnu o vyjádření k situaci, které zde uvádíme.

Vyjádření České spořitelny

„V červnu letošního roku byla v USA napadena databáze obsahující údaje o platebních kartách. Tento případ byl široce rozebírán a komentovala jej i česká média, neboť byly odcizeny údaje o několika milionech karet. Zneužití dat se mohlo dotknout klientů kterékoli banky na světe, tedy i klientů v České republice. Údaje z databáze využívají podvodníci k výrobě padělků karet nebo, což je častější, k pokusům o transakce, kde karta nemusí být fyzicky přítomna (zejména na internetu).

Pro zajištění bezpečnosti používání karet monitorujeme transakce platebními kartami. V případě transakcí bez fyzické přítomnosti karty existuje obecné riziko podvodných transakcí kartami. Vzhledem k tomu, že možné podvodné jednání se mohlo týkat i většího množství karet, přistoupili jsme k bezpečnostnímu opatření.

S účinností od 2. 9. 2005 byly u transakcí bez fyzické přítomnosti karty u karet Visa Classic a Visa Classic Partner zamítány veškeré transakce, které neobsahovaly CVV2 kód. CVV2 kód je jedním z bezpečnostních prvků platební karty, který je určen k zabezpečení transakcí bez fyzické přítomnosti karty a který slouží k ověření držitele karty. Cílem tohoto opatření bylo zvýšit bezpečnost klientů. Česká spořitelna jednala v souladu s Obchodními podmínkami pro vydání a používání karet. V této situaci nebylo možné informovat klienty s předstihem, jakékoli prodlení mohlo znamenat ohrožení prostředků klientů.

Přestože pravidla pro vyžadování CVV2/CVC2 kódu jsou u kartových asociací jsou odlišná, mělo by být zájmem každého obchodníka CVV2/CVC2 po svých zákaznících vyžadovat, protože tím zvyšuje bezpečnost svého obchodu, ale i svých klientů.

Jsme si vědomi, že existují  obchodníci a obchodní systémy (Paypal), kteří při zadání transakce nevyžadují CVV2 kód. Z tohoto důvodu se problematikou zabýváme a vyhodnocuje vzniklou situaci. Následně rozhodneme, zda opatření je dočasné a transakce bez CVV budou znovu povoleny. Toto rozhodnutí očekáváme do konce září.

Litujeme, pokud se klienti tímto bezpečnostním opatřením cítí omezeni. Pokládáme však za svou povinnost v první řadě chránit prostředky klientů, které nám svěřili.“

Komentář

Domnívám se, že Česká spořitelna mohla držitele VISA karet včas informovat o chystaném opatření, nemyslím si, že zde hrozilo enormní nebezpečí zneužití karet. To nic nemění na skutečnosti, že banka k tomuto kroku přistoupila plným právem a oceňuji, že chtěla prioritně zajistit bezpečnost karet. Mohla to však sdělit včas. Co si myslíte vy? Měli jste či máte ještě potíže s platbami kartami České spořitelny na internetu?

Jak se vám líbí reakce České spořitelny? Domníváte se, že způsob, jakým došlo k blokaci karet, je zcela v pořádku? Uvítáme vaši diskuzi.

Další článek


 

celkem 21 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Platby obnoveny
Jiri Laszy
27. 9. 2005, 15:16
Re: V čem je kód CVV ....
Tomas
27. 9. 2005, 12:27
Re: V čem je kód CVV bezpečnější?
Tomas
27. 9. 2005, 12:25
Re: V čem je kód CVV bezpečnější?
Flasi
27. 9. 2005, 12:18
V čem je kód CVV bezpečnější?
Zerryk
27. 9. 2005, 11:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená