FinExpert.e15.cz

Bouchněte šampaňské, ČR má přebytek rozpočtu téměř 62 mld. Kč

Jedni slaví, druzí tvrdí, že tak růžové to zase není...

Ministerstvo financí (MF) oznámilo, že v roce 2016 hospodařila Česká republika s přebytkem necelých 62 mld. Kč. Tedy nejlépe v historii samostatné ČR. Pomohly vyšší příjmy, než bylo plánováno a rovněž se prý podařilo ušetřit na výdajích. Na tomto výsledku se dle MF podílel jak efektivnější výběr daní, tak pokračující ekonomický růst doprovázený vysokou zaměstnaností a rostoucími platy v podnikatelském i veřejném sektoru. Na výdajové straně se podařilo ušetřit na provozu státu a nižší byly i úroky spojené s obsluhou státního dluhu.

Máme přebytek? Tak určitě!

Celkové příjmy byly oproti plánu překročeny o více než 100 mld. Kč, šlo však hlavně o peníze z EU, kterých přiteklo o 64,8 mld. Kč víc, než předpokládal rozpočet. Krom tzv. nedaňových a kapitálových příjmů a přijatých transferů, kam se řadí třeba právě příjmy z EU se vybralo nejvíce na DPH (246 mld. Kč), na dani z příjmů právnických osob (111 mld. Kč), na spotřebních daních (150 mld. Kč) a na pojistném na sociální zabezpečení (428 mld. Kč). Kompletní čísla, statistiky za jednotlivé kapitoly a další podrobnosti najdete zde ve zprávě MF.

Aktuálně | Zajímavosti | Rozhovory | Přehled

Euro byla chyba, říká držitel Nobelovy ceny

A ČR taktně odkládá termín jeho přijetí na neurčito...

Jak už to tak bývá, ministr financí Babiš vydává přebytkový rozpočet za svůj úspěch, kritici naopak mluví o tom, že přebytek je způsoben zanedbáním investic či hospodářským růstem jako takovým, na jehož vlně se ČR a současná vláda svezla.

Ministr financí se díky přebytku ocitl v mediálním obležení. Jeho komentář:

 

Střízlivější a apolitický pohled na jinak rekordní přebytek nabízí třeba analytici z Patria Finance konstatující, že státu hrálo do karet i prostředí super-nízkých výnosů, které vedlo k výrazným úsporám při obsluze veřejného dluhu (skoro o 25 %) a ministerstvu se vyplatilo využívat záporných výnosů (v tuto chvíli jsou na dluhopisech se splatností do 6 let) k předfinancování za záporný úrok a uložení prostředků za kladný úrok na účtech u ČNB. O české dluhopisy byl prý loni v zahraničí vůbec velký zájem – přes 30 % nyní drží zahraniční hráči, což je o desetinu větší podíl, než na konci roku 2015.

A jediným důvodem zvýšeného zájmu není dobré hospodaření českého státu. Na českém trhu je s blížícím se koncem intervencí čím dál složitější půjčit si eura k zajištění se proti eventuálním budoucím ziskům koruny. Pro zahraniční hráče je zase vzhledem k limitům na řadu finančních institucí složité na českém trhu uložit koruny ve chvíli, kdy chtějí spekulovat na její post-intervenční zisky. Na derivátových trzích (cross currency swapy) jsou proto koruny relativně hodně levné. Řadě zahraničních hráčů se pak vyplatí obstarat si na těchto trzích koruny a investovat je do stále výhodněji úročených českých dluhopisů.

Přebytkový rozpočet si vzal na paškál i bývalý ministr financí Kalousek:

Ve světle loňského hospodaření rozpočtu také těžko věřit, že se státu i přes plánovaný předvolební nárůst běžných výdajů (především transferů domácnostem) podaří letos hospodařit s deficitem 60 miliard korun. To by vyžadovalo výraznější resuscitaci vládních investic, která nevypadá moc pravděpodobně. Skutečná bilance veřejných financí tak pravděpodobně bude opět výrazně lepší.

Daně | Platíme | Elektronická evidence tržeb (EET) | Finanční úřad

EET vytahuje lidem z kapes více peněz, v hospodách se zdražuje

Peníze nerostou na stromech, a tak možná leckde zmizí „meníčka“ za 69 Kč.

A ještě drobná poznámka k daňovým příjmům, jejich rychlejší růst táhly dle Patria Finance především daně z příjmu právnických a fyzických osob, které vzrostly skoro 12 %. Negativně překvapilo inkaso DPH, kde byl meziroční nárůst o poznání nižší. Dále prý „pomohly“ i slabé kapitálové výdaje vlády (-51,2%), které odráží pomalý rozjezd nových investic financovaných z veřejných zdrojů.

Kdo nebo co má podle vás největší zásluhu na přebytkovém rozpočtu?

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Mám námět na další článek, jak je možné že Kalou...
kristian
5. 1. 2017, 23:38
Mám námět na další článek, jak je možné že Kalouska ...
Zbyšek Pantůček
5. 1. 2017, 10:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  5

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

NN | Živnostníci | Daně | Podnikání | Sociální pojištění | OSVČ | Vyděláváme

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno) více