FinExpert.e15.cz

Bouchněte šampaňské, ČR má přebytek rozpočtu téměř 62 mld. Kč

Jedni slaví, druzí tvrdí, že tak růžové to zase není...
Bouchněte šampaňské, ČR má přebytek rozpočtu téměř 62 mld. Kč

Ministerstvo financí (MF) oznámilo, že v roce 2016 hospodařila Česká republika s přebytkem necelých 62 mld. Kč. Tedy nejlépe v historii samostatné ČR. Pomohly vyšší příjmy, než bylo plánováno a rovněž se prý podařilo ušetřit na výdajích. Na tomto výsledku se dle MF podílel jak efektivnější výběr daní, tak pokračující ekonomický růst doprovázený vysokou zaměstnaností a rostoucími platy v podnikatelském i veřejném sektoru. Na výdajové straně se podařilo ušetřit na provozu státu a nižší byly i úroky spojené s obsluhou státního dluhu.

Máme přebytek? Tak určitě!

Celkové příjmy byly oproti plánu překročeny o více než 100 mld. Kč, šlo však hlavně o peníze z EU, kterých přiteklo o 64,8 mld. Kč víc, než předpokládal rozpočet. Krom tzv. nedaňových a kapitálových příjmů a přijatých transferů, kam se řadí třeba právě příjmy z EU se vybralo nejvíce na DPH (246 mld. Kč), na dani z příjmů právnických osob (111 mld. Kč), na spotřebních daních (150 mld. Kč) a na pojistném na sociální zabezpečení (428 mld. Kč). Kompletní čísla, statistiky za jednotlivé kapitoly a další podrobnosti najdete zde ve zprávě MF.

Euro byla chyba, říká držitel Nobelovy ceny

Euro byla chyba, říká držitel Nobelovy ceny

A ČR taktně odkládá termín jeho přijetí na neurčito...

Jak už to tak bývá, ministr financí Babiš vydává přebytkový rozpočet za svůj úspěch, kritici naopak mluví o tom, že přebytek je způsoben zanedbáním investic či hospodářským růstem jako takovým, na jehož vlně se ČR a současná vláda svezla.

Ministr financí se díky přebytku ocitl v mediálním obležení. Jeho komentář:

 

Střízlivější a apolitický pohled na jinak rekordní přebytek nabízí třeba analytici z Patria Finance konstatující, že státu hrálo do karet i prostředí super-nízkých výnosů, které vedlo k výrazným úsporám při obsluze veřejného dluhu (skoro o 25 %) a ministerstvu se vyplatilo využívat záporných výnosů (v tuto chvíli jsou na dluhopisech se splatností do 6 let) k předfinancování za záporný úrok a uložení prostředků za kladný úrok na účtech u ČNB. O české dluhopisy byl prý loni v zahraničí vůbec velký zájem – přes 30 % nyní drží zahraniční hráči, což je o desetinu větší podíl, než na konci roku 2015.

A jediným důvodem zvýšeného zájmu není dobré hospodaření českého státu. Na českém trhu je s blížícím se koncem intervencí čím dál složitější půjčit si eura k zajištění se proti eventuálním budoucím ziskům koruny. Pro zahraniční hráče je zase vzhledem k limitům na řadu finančních institucí složité na českém trhu uložit koruny ve chvíli, kdy chtějí spekulovat na její post-intervenční zisky. Na derivátových trzích (cross currency swapy) jsou proto koruny relativně hodně levné. Řadě zahraničních hráčů se pak vyplatí obstarat si na těchto trzích koruny a investovat je do stále výhodněji úročených českých dluhopisů.

Přebytkový rozpočet si vzal na paškál i bývalý ministr financí Kalousek:

Ve světle loňského hospodaření rozpočtu také těžko věřit, že se státu i přes plánovaný předvolební nárůst běžných výdajů (především transferů domácnostem) podaří letos hospodařit s deficitem 60 miliard korun. To by vyžadovalo výraznější resuscitaci vládních investic, která nevypadá moc pravděpodobně. Skutečná bilance veřejných financí tak pravděpodobně bude opět výrazně lepší.

EET vytahuje lidem z kapes více peněz, v hospodách se zdražuje

EET vytahuje lidem z kapes více peněz, v hospodách se zdražuje

Peníze nerostou na stromech, a tak možná leckde zmizí „meníčka“ za 69 Kč.

A ještě drobná poznámka k daňovým příjmům, jejich rychlejší růst táhly dle Patria Finance především daně z příjmu právnických a fyzických osob, které vzrostly skoro 12 %. Negativně překvapilo inkaso DPH, kde byl meziroční nárůst o poznání nižší. Dále prý „pomohly“ i slabé kapitálové výdaje vlády (-51,2%), které odráží pomalý rozjezd nových investic financovaných z veřejných zdrojů.

Kdo nebo co má podle vás největší zásluhu na přebytkovém rozpočtu?

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Mám námět na další článek, jak je možné že Kalou...
kristian
5. 1. 2017, 23:38
Mám námět na další článek, jak je možné že Kalouska ...
Zbyšek Pantůček
5. 1. 2017, 10:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená