FinExpert.e15.cz

Bojíte se o své místo?

Nezaměstnanost je v Evropě tématem číslo jedna.

Hlavním výsledkem studie „Challenges of Europe“, kterou realizovalo sdružení GfK-Nürnberg, bylo zjištění, že nejen Němce, ale i většinu jejich evropských spoluobčanů, obzvlášť trápí problém nezaměstnanosti.

V Německu již deset let zaujímá téma nezaměstnanosti čelné místo, ovšem podíl těch, kteří nezaměstnanost uváděli v letech 1999–2001 jako problém, poklesl z 86 % na 59 %. V roce 2002 nicméně jejich podíl opět vzrostl na 74 % a v tomto roce se jeho hodnota ještě lehce zvýšila na 75 %. Zda vůbec a do jaké míry Němci vnímají nezaměstnanost jako problém, bezprostředně souvisí s vývojem oficiální míry nezaměstnanosti, která rovněž od roku 1999 klesala a počínaje rokem 2002 opět začala stoupat.

Nezaměstnaností se cítí být ohroženi zejména občané z nových spolkových zemí. Už po léta převyšuje podíl těch, kteří ji uvádějí jako problém, o zhruba 10% podíl občanů ve starých spolkových zemích. V ostatní Evropě trápí problém nemožnosti získat zaměstnání podobně výrazně jen Poláky. Tyto pocity sdílejí čtyři z pěti polských občanů a právě tolik Němců z nových spolkových zemí.

Starosti Evropanů
Budeme-li srovnávat postoje Evropanů v různých zemích, zaznamenáme některé rozdíly. Složitá situace na trhu práce trápí kromě většiny obyvatelstva v Německu a Polsku také ještě Španěly. Ve Francii je aktuální toto téma pro téměř polovinu, v Itálii pro asi 40 % a v Rakousku dokonce jen asi pro třetinu obyvatelstva. Ve Velké Británii a Nizozemsku, kde je relativně nízká míra nezaměstnanosti, v současné době fakticky téměř nikdo nevykazuje citlivost vůči situaci na trhu práce.

Na zdravotnictví pohlížejí Evropané rovněž diferencovaně. Lékařská péče je nejvíce předmětem kritiky u Nizozemců ve výši 27 %. Za nimi následují Britové (25 %) a Italové (18 %). Rakušané, Španělé a Francouzi jsou zjevně se svým systémem zdravotnictví velmi spokojeni.

U problematiky důchodů Rakušané s výrazným odstupem vedou. Důchodová reforma, prosazená v polovině června 2003, vyvolala velké rozhořčení u obyvatelstva a vedla k masivním protestům ve formě stávek a demonstrací proti plánovanému krácení důchodů a zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu. Také ve Francii se plánují pronikavé změny v oblasti důchodů a tomu odpovídá i vysoká senzitivita vyjádřena 36 %.

Rozhodujícím faktorem úspěchu v mezinárodní konkurenci představuje vzdělání. Proto vzdělávací politika zaujímá u Evropanů významnou pozici mezi deseti nejžhavějšími tématy, ovšem s různou prioritou v jednotlivých zemích. Ve Velké Británii se k ní kriticky vyjádřila bezmála čtvrtina všech respondentů.

Zdroj: GfK

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená