FinExpert.e15.cz

Bohatší jsou tolerantnější ke korupci

Praha, 3. ledna 2014

Korupce znevýhodňuje lidi, kteří sami úplatky brát nemohou, říká šest z deseti Čechů. Ve výzkumu Naděje a obavy Čechů 2014 od MindBridge Consulting se respondenti ve věku 18–60 let v pohledu na korupci shodli jak z hlediska pohlaví, věku, tak i regionálního rozložení.

„Některé výsledky výzkumu nepřekvapily, například fakt, že negativní postoje ke korupci převládly. Pravda je, že každoroční rozsah úniku veřejných financí je dle spíše konzervativních odhadů v rozsahu, který by umožnil organizovat přímou volbu prezidenta republiky téměř každý druhý den v roce, nebo by každé domácnosti umožnil v průměru získat dodatečných 23 tisíc korun do ročního rozpočtu. Čekali jsme dokonce ještě trochu silnější vnímání základní rovnice – neoprávněné, neefektivní čerpání veřejných peněz = nižší příjmy pro ostatní,“ komentuje výsledky Tomáš Kravka, Managing Partner společnosti MindBridge Consulting.

Jde o názor meziročně poměrně stabilní. Vnímaná spojitost mezi korupcí a ochuzováním zbytku populace narůstá mezi lidmi nad 45 let. „Jako kdyby s růstem věku narůstalo i pochopení následků neefektivních vydání,“ říká Tomáš Kravka.

Zatímco tedy mladší respondenti nemají názory tak často kategorické, zajímavě se determinují postoje v závislosti na ukončeném vzdělání respondenta. Lidé s vyšším stupněm ukončeného vzdělání vidí totiž korupci méně často ve spojitosti s chudnutím zbytku populace, než je to u lidí s nižším stupněm dosaženého vzdělání a nižším příjmem domácnosti.

Poctivá práce, korupce a pohodlný život

Současné postoje k hodnocení korupce jsou spojené i s postojem k poctivosti a ekonomickým nákladům na její dodržování. Jen 37 % lidí totiž souhlasí s tím, že poctivá práce s sebou nese i pohodlnější život. Zbytek (63 %) souhlasí s tím, že pohodlnější život má ten, který nepracuje poctivě (třetina z nich to tak vidí dokonce jednoznačně). Souvislosti se rýsují zřetelně, poctivost je nákladná, její dodržování umožňuje ostatním využívat nelegálních, zato (snad jen) krátkodobě účinných „zkratek“.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená