FinExpert.e15.cz

Blíží se světová energetická krize, nebudou-li investice

Rostoucí spotřeba elektrické energie způsobuje, že pro uspokojení požadavků obyvatel planety bude do roku 2030 potřeba investovat do energetiky 17 biliónů dolarů.
Stoupající cena ropy, rapidní růst ekonomik v Číně, Indii a Brazílii, technické zastarávání rozvodných sítí i těžebních zařízení, politická nestabilita a přírodní katastrofy přinášejí zásadní změny ve světové energetice. Energie a její získávání se stává globálním tématem číslo jedna. Organizace World Energy Council (WEC), jejímž partnerem je také KPMG´s Energy and Natural Resources Practice, sdružuje více jak devadesát zemí. Její každoroční studie World Energy obsahuje odborné příspěvky profesionálů ze všech energetických odvětví a regionů světa.

Letošní vydání World Energy in 2006 se zabývá například renesancí nukleární energie, narůstajícím soupeřením o ropné zásoby, možnostmi mezinárodní spolupráce na tzv. energetické bezpečnosti, budoucností zemního plynu nebo snižováním globální závislosti na ropě.

Michael Bray, partner pro oblast energie a přírodních zdrojů poradenské společnosti KPMG v Austrálii ve svém příspěvku Reaching the $17 trillion target připomíná, že celosvětové investice do energetiky nutné na pokrytí jen současné úrovně potřeb dosáhnou do roku 2030 částky nejméně 17 biliónů amerických dolarů.

Pro přilákání nových investic jsou však nezbytné jasně definované a dostatečně atraktivní investiční možnosti umožněné efektivním rozborem hospodaření, výkaznictvím a propracovanou komunikační strategií. Mezi základní faktory komplikující proces získávání kapitálu pro energetický sektor patří například rizika spojená s novými projekty a hledáním nových zdrojů, zvyšující se náklady bez ohledu na růst cen komodit nebo obavy ze společenských důsledků nebo dopadů na životní prostředí. „Pokud energetický sektor ihned nepřistoupí k efektivním analýzám vlastního hospodaření a nezahájí cílená jednání se všemi zainteresovanými stranami, riskujeme, že energetika potřebné investice nezíská, což by do budoucna mohlo mít vážné ekonomické i sociální důsledky,“ varuje Michael Bray.

Zdroj: KMPG
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Neni cim
Nox
17. 8. 2006, 16:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená