FinExpert.e15.cz

Biometrika: RSTS od příštího týdne netiskne smlouvy. Klienti je uvidí v internetovém servisu

Praha, 7. září 2016

Kdo si příští týden půjde založit novou smlouvu o stavebním spoření, domů už si žádnou složku s papíry odnášet nemusí. Raiffeisen stavební spořitelna, kde je možné biometrické podepisování smluvní dokumentace už od roku 2014, totiž od příštího týdne přestává tisknout smlouvy o stavebním spoření. Klienti ji budou mít kdykoliv k dispozici v jejich internetovém servisu.

Pilot biometrického podepisování RSTS zahájila už v závěru roku 2013 a plošně ho využívá od roku 2014. Dnes je podepisovací signpad v kanceláři každého jejího obchodního zástupce, celkově se jedná o více než 250 kusů. „Přechod na biometrické podepisování v rámci obchodní sítě nebylo nic složitého. Přístroj jen zapojíte do počítače, a můžete pracovat. Využívání signpadů výrazně zjednodušilo a zrychlilo proces založení stavebního spoření či vyřízení úvěru. Zároveň také ušetřilo tisíce listů papíru,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Pro představu – klient, který si založil stavební spoření, si dříve v deskách odnášel 10 listů papíru! Od příštího týdne však nemusí ani jeden. Ve svém internetovém servisu se může vždy na svoje kompletní smluvní dokumenty podívat a případně si je i vytisknout. Spolu s elektronickým výpisem tak má vždy pohromadě všechny informace.

Co se děje po biometrickém podepsání?

Smlouva, která se podepíše elektronicky, okamžitě odchází do tzv. důvěryhodného elektronického archivu, který je zabezpečený autorizačními certifikáty. Tímto se celý proces zrychlil, vytištěné originály smluv už se totiž nemusí nikam posílat ke zpracování. Smlouvu uzavřeme okamžitě, ihned otevřeme bankovní konto a dokumenty automaticky doručíme klientovi do jeho internetového servisu.

Od zavedení biometriky se v RSTS takto podepsalo zhruba 130 tisíc dokumentů a jen za tento rok to bylo kolem 50 tisíc. Klienti však stále mají možnost rozhodnout se nevyužít biometrický podpis a uzavřít smlouvu „standardně“, tedy na papíru.

Elektronicky už také úvěry

Nejen spoření lze vyřídit přes biometriku. Rychle se vyvíjí také zpracovávání dokumentů týkajících se úvěrů. V RSTS už lze zcela digitálně zpracovat žádost o úvěr a od konce srpna také pokyny k čerpání úvěru. „Díky tomuto kroku můžete dát dopoledne pokyn k čerpání a odpoledne mít peníze na účtu. Vše se velmi zrychlilo. Na příklad schválení úvěru, které kdysi trvalo několik dní, nyní zvládneme i za 10 minut,“ doplňuje Lenka Molnárová.

Posledním krokem k úplné digitalizaci vyřízení úvěru je samotná smlouva o úvěru. RSTS brzy spustí pilotní program a po jeho vyhodnocení zavede biometrické podepisování úvěrových smluv plošně. To je plánováno na začátek roku 2017. Klienti už doma nebudou muset skladovat složky plné papírů a vyřízení všeho, co potřebují, bude pohodlnější a výrazně rychlejší. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená