FinExpert.e15.cz

Big Mac Index: Kdo má nejdražší účet?

Zajímavé srovnání bankovních účtů v zemích střední Evropy porovnává výhodnost podle cen hamburgerů.

Big Mac Index od roku 1986 každoročně publikuje časopis The Economist. Tento index srovnává ceny stejného výrobku (hamburgeru) prodávaného za stejných podmínek v provozovnách McDonald´s v různých zemích. V ceně se odráží nejen náklady na potravinářské suroviny, ale i ceny pronájmů, energií, mezd personálu, daní atd. a tak tento index lze v určitých případech použít pro zreálnění výsledných nákladů na vedení účtu dle cenových hladin v okolních státech oproti České republice.

Následující průzkum provedla agentura Scott & Rose na objednávku Poštovní spořitelny. Ikdyž je cítit protěžování základního účtu Klasik od Poštovní spořitelny, je průzkum zajímavý. Konečně, posuďte sami. Přesto se domnívám, že jakékoli srovnávání, byť podle parametrů Big Mac, je zavádějící. Sám jsem majitelem účtu v polské bance a roční náklady na jeho vedení zdaleka nedosahují částky, kterou bych při používání totožných služeb zaplatil u konta Klasik. Stačí provést jen dvě zahraniční platby a rozdíly jsou astronomické. Záleží však na množství i frekvenci využívaných služeb.

Big Mac Index: Nejdražší účty v regionu jsou v Polsku

Analýza srovnávala náklady na vedení účtu pro modelového klienta v Polsku, Maďarsku, Rakousku, Slovensku a proti tomu postavila náklady na vedení účtu v Poštovní spořitelně. K tomu, aby srovnání bylo co nejplatnější, použila agentura nejen prosté srovnání, ale i přepočet na kupní sílu vyjádřený tzv. Big Mac Indexem.

Z analýzy vyplynulo, že celkové náklady na vedení účtu za rok činí v Poštovní spořitelně 36,91 eur. Například v Polsku klienti zaplatí za totéž průměrně 85,02 eur, více než dvakrát tolik. Dražší účty než u nás mají například také v Rakousku – a to i při započtení kupní síly obyvatel – tzv. Big Mac Indexu.

Celkové náklady na vedení běžného účtu v eurech za rok

Klepněte pro větší obrázek

Podle Michala Mošničky z agentury Scott & Rose je možné na základě provedeného srovnání je konstatovat, že roční náklady pro klienta s modelovým chováním jsou v případě Programu Klasik u Poštovní spořitelny nižší, než by klient platil v okolních evropských státech, a to jak v absolutní výši tak i po zohlednění kupní síly.

Do celkových nákladů na vedení běžného účtu byly započteny všechny náklady, které klient zaplatí při využívání běžného účtu / balíčku dle modelového chování (paušální poplatek za vedení účtu, poplatky za výpisy, za práci s hotovostí, poplatky za transakce, poplatky za vedení platebních karet, přímého bankovnictví apod.) – podrobněji viz příloha s kompletním průzkumem.

Celkové náklady na vedení běžného účtu v eurech za rok (prostý přepočet)

Klepněte pro větší obrázek

Obdobná situace je i v oblasti paušálních nákladů na vedení běžného účtu. Ty má opět nejvhodnější Poštovní spořitelna v programu Klasik – a to jak při prostém přepočtu, tak i po zohlednění kupní síly pomocí tzv. Big Mac Indexu. Paušální náklady za vedení programu Klasik Poštovní spořitelny činí 9,82 eur. Nejblíže je mu průměrná cena vedení účtu v Maďarsku, kde klienti zaplatí 10,35 eur (po zohlednění kupní síly). Na Slovensku už ale průměrné paušální náklady činí 23,78 eur. Nejvíce pak v paušálních nákladech zaplatí klienti v Rakousku – 34,46 eur.

Výsledky průzkumu potěšily Miroslava Seidla z Poštovní spořitelny, který hned reagoval slovy „... ukazuje se, že diskuse o bankovních poplatcích byly trochu přepjaté. Těší nás, že podle průzkumu je Poštovní spořitelna cenově velmi výhodná i ve srovnání se zahraničím."

Paušální náklady na vedení běžného účtu v eurech za rok (přepočteno koeficientem Big Mac)

Klepněte pro větší obrázek

Účty u Poštovní spořitelny sice patří mezi poplatkově rozumné, přesto musím opakovat, že jakékoliv srovnání je zavádějící a nevypovídá o celkové výhodnosti konta. Průměrný klient totiž neexistuje. To, co někomu vyhovuje, může jiného dovádět k šílenství. Při používání základních bankovních služeb služeb patří účty Poštovní spořitelny k těm levnějším, ale se stoupající intenzitou využívání dalších bankovních produktů jejich výhodnost klesá.

Oficiální zprávu průzkumu si můžete stáhnout ve formátu PDF (107 kb).
Další článek


 

celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

cha cha
ja
2. 1. 2007, 06:57
Re:PR
Enti
31. 12. 2006, 20:51
Re:PR
Dalibor Z. Chvátal
29. 12. 2006, 18:22
Re:PR
Honza
29. 12. 2006, 16:56
Re:Těžba a protekce
Flamingo
29. 12. 2006, 14:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená