FinExpert.e15.cz

Big data technologie umí poznat potenciální dlužníky

Praha, 3. listopadu 2014

Kredito24, poskytovatel spolehlivých online půjček, přivádí na český trh unikátní skóringový model umožňující lépe rozpoznat žadatele, kteří nemají na to půjčku splatit. Firmě tak nevznikají nadbytečné náklady na vymáhání a zároveň chrání rizikové skupiny před dluhovou pastí. 

„Každý klient, který nesplatí svou půjčku, pro nás představuje ztrátu, protože náklady na vymáhání jsou značné. Můžeme s klidným svědomím říci, že na lidech, co nesplácí, nechceme vydělávat a ani nevyděláváme, protože naše technologie skóringu takové potenciální neplatící žadatele včas rozpozná,“ říká Jakub Škrabánek, manažer Kredito24 pro Českou republiku. „Míra nesplacených půjček 3 týdny po splatnosti se u nás pohybuje maximálně do 10 %, což je výrazně méně než u ostatních finančních společností i bank,“ dodává.

Scoringová technologie vyvíjená mateřskou společností Kreditech hodnotí přes 15 000 datových bodů, které indikují schopnost zákazníka splácet úvěr (tzv. big data). Jedná se převážně o data z online zdrojů, která umožňují algoritmu vyhodnotit pravděpodobnost splacení půjčky. Na základě jednotlivých kombinací všech faktorů a podle analýzy chování stávajících a minulých zákazníků systém vyhodnotí, zda půjčka bude schválena. Jde tak v podstatě o mozaiku dat, kde vše souvisí se vším a výsledná výše půjčky se odvíjí od konkrétní situace. Díky tomu lze nahradit úvěrové instituce při stanovení rizika podvodu, falešné identity a zejména v hodnocení bonity klienta pro poskytnutí online půjčky. 

Tradiční vyhodnocující modely se zaobírají dvěma věcmi, a to zda zákazník svůj dluh splatí a jestli už nějaké úvěry má.  Většina konkurentů pak při rozhodování, komu dát půjčku zkoumá pouze Centrální databázi exekucí, případně Insolvenční rejstřík. Pokud potenciální klient ani v jednom nefiguruje, půjčku schválí. 

Škrabánek také vysvětluje, proč byly prvním produktem, na kterých se technologie vyvíjela, právě krátkodobé půjčky: „Důvod, proč jsme začínali na krátkodobých půjčkách je ten, že se na nich ze všech finančních produktů dá nejrychleji postavit a zdokonalit skóringový model. Díky krátké splatnosti půjček do 30 dnů lze data často analyzovat a model upravovat, aby co nejlépe odpovídal reálnému chování spotřebitelů,“ vysvětluje Škrabánek strategii společnosti. „Nyní už je doba, kdy máme vše vypilované a můžeme se posunout k sofistikovanějším a dlouhodobějším produktům,“ dodává a naznačuje budoucí strategii.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená