FinExpert.e15.cz

Bezpečný nákup přes internet?

Nákup přes internet se stal běžnou věcí. Ceny, kvalita i dostupnost zboží se neliší od toho, co nabízí „tradiční“ obchody.
Bezpečný nákup přes internet?

Nabídka na internetu je často dokonce lepší – bohatší a levnější. I při největší nákupní horečce, kdy se může zdát, že k získání vysněné věci stačí jen pár kliknutí, je třeba postupovat rozvážně, abychom si do budoucnosti nezpůsobili nečekané problémy. 

Pouze u spolehlivých prodejců 

Nezávisle na tom, jestli nákup provádíme na internetové aukci nebo v internetovém obchodě, je vždy vhodné se informovat o tom, jaké renomé má prodejce. Na internetových aukcích lze najít u každého prodejce hodnocení, které mu vystavují ti, kdo od něho něco koupili. Je možné se podívat, jestli jsou u prodejce negativní komentáře, kolik jich je v poměru k celkovému množství transakcí. Je taky možné se před koupí zeptat několika zákazníků, kteří u daného obchodníka kupovali dříve, jestli jsou se zbožím spokojení či nikoli a jestli bylo zboží shodné s podaným popisem.

Stejně jako jednotliví prodávající na internetových aukcích, mají svá hodnocení i internetové obchody, a to buď přímo na stránkách obchodu nebo na speciálních fórech (např. populárních srovnávačů cen).

Pouze na vlastním počítači

V podstatě byste se při nakupování na internetu měli řídit pravidlem: kupovat pouze na vlastním počítači. Během provádění transakce je nutno zadávat mnoho důvěrných informací, které – v případě, že se dostanou do rukou cizích osob – vám mohou způsobit mnoho problémů. Abyste mohli něco koupit, musíte se zalogovat na vaše konto v obchodě nebo na aukci, podáváte jméno, heslo, místo bydliště, telefon, mail. Stále častěji se zboží hradí i elektronicky (buď kreditními kartami nebo platebními kartami umožňujícími on-line platby). Přitom se zadávají čísla karet, a také speciální ověřovací kódy. Kdyby tyto citlivé informace získal někdo cizí, mohlo by vaše konto zanedlouho zet prázdnotou, poněvadž na vaše jméno by mohl nakupovat někdo jiný.

Poznejte pravidla nákupu

Velmi důležité je seznámit se s procesem nakupování, tzn. jaké jsou zásady podání objednávky, termín realizace, náklady a způsob dodání zboží, způsob platby. Tento popis se musí nacházet na viditelném místě internetových stránek obchodu. Předtím, než začnete nakupovat, byste tyto obchodní podmínky měli bezpečně znát. Pravidla jsou podobná ve všech obchodech, takže seznámíte-li se s nimi důkladně jednou, budete „vybaveni“ i napříště.

Poté co vyhrajete aukci nebo proveďte transakci v internetovém obchodě, obdržíte e-mail s informacemi o provedeném nákupu. Zkontrolujte, zda e-mail opravdu pochází od skutečného prodejce. Je vhodné to udělat zvláště tehdy, jestliže je v e-mailu uvedeno číslo konta, na které budete platit.

Dbejte na legálnost zboží

Zejména mezi nabídkami zboží na internetových aukcích (jako například www.aukro.cz) se to až hemží „super nabídkami“. Obchodní podmínky aukčních serverů obsahují seznam věcí, které se prodávat nesmí (například takové, které se prodávat nesmí vůbec – třeba drogy). S právem se také neslučuje prodej padělaného zboží, nebo tzv. pirátského, tj. takového, při jejichž výrobě došlo k porušení autorských práv. Už samotné „vyvěšení“ takového zboží na síti znamená porušení obchodních podmínek.

Avšak zaměstnanci aukčních serverů nejsou schopni odhalit všechny případy, kdy jsou nabízeny padělky, pirátské CD nebo DVD disky či programy. Prodejci nás ujišťují, že zboží je originální. Současně však často nabízí ceny tak nízké, že je na první pohled zřejmé, že nemůže jít "čisté" věci. Nejde o případy, kdy jsou ceny jen o něco nižší než v tradičních obchodech, ale o případy, kdy jsou levnější o 50-60 %. Pokud takové zboží koupíte, může to znamenat problémy také pro vás. Padělané parfémy, oblečení, pirátské počítačové programy jsou věci nelegální. Orgány činné v trestním řízení mohou nákup takovéhoto zboží považovat za (úmyslný nebo neúmyslný) trestný čin. „Atraktivní“ cena je v tomto případě jedním z upozornění, že se nemusí jednat o kvalitní či legální zboží.

Byli jste podvedeni? Bojujte o svá práva

Největší internetové obchody zavedli různá řešení, která dodatečně zabezpečují kupujícího před ztrátami, které ho mohou potkat od nepoctivých prodejců. Jedním z nich je program ochrany spotřebitele, díky němuž můžete získat (do určené výše) vylicitovanou částku zpět v případě, kdy nedostanete zaplacené zboží. Jestliže se stane, že jste byli podvedeni, informujte o tom bez prodlení v internetovém obchodě. O svá práva se můžete bránit také ve Sdružení na ochranu spotřebitelů (http://www.spotrebitele.info).

Je to podobné jako v restauraci. Dostanete-li nekvalitní jídlo či například pivo „pod mírou“, ohraďte se proti tomu. Pouze tím, že zákazníci budou vyžadovat určitý standart, se tento standart stane pravidlem (nejen ve skutečnosti, ale i na internetu).

 

Příklad z praxe

Vybrali jsme pro vás skutečný případ, který řešilo Sdružení na ochranu spotřebitelů.

DOTAZ:
V prosinci 2007 jsem si přes internetový obchod www.mobilky.cz objednal mobilní telefon s vědomím, že si kupuji nový telefon. Vzhledem k tomu, že podnikám, chtěl jsem si dát toto zboží do nákladů. Při dotazu na operátora mobilky.cz mně bylo sděleno, že zboží prodávají ve zvláštním režimu a že daňový doklad nebude obsahovat DPH. Vůbec jsem nevěděl, že jsem si koupil použité zboží. Prodejce se odvolává na nákupní řád kde na tuto skutečnost upozorňuje. V objednávce ani při výběru produktů ani na svých stránkách prodejce není možné se dozvědět, že neprodávají nové zboží.
Mám nějakou možnost zboží vrátit, když jsem si při nákupu nebyl vědom, že kupuji použitý telefon?

ODPOVĚĎ:
Jestliže Vás prodávající neupozornil, že se jedná o použité zboží, jedná se o tzv. rozpor s kupní smlouvou podle § 616 odst.2 a 3 Občanského zákoníku. Máte právo na výměnu za nový, pokud výměna není možná, můžete od kupní smlouvy odstoupit. Pokud by se jednalo pouze o daňový doklad - k tomu stačí, jestliže na dokladu o koupi bude uvedeno DIČ prodejce a DPH 19%. Konkrétní vyčíslení DPH má prodejce povinnost uvádět až při hodnotě věci převyšující 10 000,- Kč.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená