FinExpert.e15.cz

Bezpečnostní rizika pro vaše platební karty I

Bankovní karty jsou velkým lákadlem pro zloděje. Jsou velmi malé, a přitom se na nich může ukrývat velké množství peněz.
Bezpečnostní rizika pro vaše platební karty I

Platební karty jsou běžnou součástí života každého z nás. Používáme je při placení nákupu v obchodě, na benzínové pumpě, vybíráme s nimi hotovost z bankomatů, koupíme si s nimi letenku nebo i zmrzlinu. Platební karty jsou různé a existují dokonce i pro děti.

Přitom vynález platební karty není nijak starý. Nepočítáme-li plechovou „platební kartu“ vydanou v roku 1914 americkou společností Western Union Telegraph Company, pak skutečná historie karet začíná až v roce 1949, kdy společnost Diners Club vydala kreditní kartu pro placení v restauracích. Od té doby se tento způsob bezhotovostní platby stal velmi populární a začal se rychle rozvíjet po celém světě. U nás pochází první karta z roku 1988 a pro svůj tuzexový účet ji vydala Živnostenská banka.

Skutečný rozvoj v užívání platebních karet však u nás zaznamenáváme až během 90. let 20. století, kdy náš bankovní trh začaly dobývat mezinárodní společnosti. Nicméně rozvoj nebyl nijak náhlý, a to hlavně z důvodu velkých nákladů na zřizování sítě bankomatů (cena jednoho se pohybovala kolem 1 500 000). Nyní však již ke způsobům, jimiž jsou naše karty ohrožovány.

Staromódní způsoby – krádež a ztráta

 

Klasickým způsobem, jak můžete přijít o kartu, je její přímé fyzické odcizení (např. v tramvaji); z nedbalosti můžete také váš kousek plastiku prostě někde zapomenout. V těchto případech je základním bezpečnostním pravidlem co nejrychleji kartu zablokovat, nejlépe telefonicky. Lze to provést buď na bezplatné zákaznické lince vaší banky nebo přímo na pobočce. Cestujete-li do zahraničí, pak je nejlepší zapsat si telefonní číslo „horké linky“ do mobilního telefonu předem, případně zjistit je na internetových stránkách vašeho bankovního ústavu. V případě odcizení vám číslo vytištěné přímo na vaší kartě bude již k ničemu.

Na době, která uplyne od ztráty karty k její blokaci, přitom závisí výše zmizelé částky. Podpis na kartě lze lehce napodobit, pachatelé mohou též kartu použít na více různých obchodních místech. Problémy s podpisovými vzory zmizí teprve s nástupem čipových karet.

Při zablokování karty obdržíte zákazový kód, který potvrzuje, že jste ztrátu či odcizení nahlásili. Celá transakce vás také nevyvazuje z odpovědnosti za ztrátu financí z karty. Např. u České spořitelny odpovídá klient 48 hodin před zablokováním karty za neoprávněné transakce do výše 4 500 Kč, za transakce provedené dříve klient zodpovídá v plné výši. Jestliže však proběhl převod peněz s uvedením PINu, odpovídá klient za škodu až do okamžiku zablokování karty. Když tedy nosíte papírek s PINem vložený do obalu společně s kartou, pak máte smůlu. Za blokaci karty zaplatíte poplatek v řádu stokorun, u elektronických to většinou bývá méně než u embosovaných.

Existují však i sofistikovanější způsoby, jak vám mohou z účtu peníze zmizet.

Nákupy přes internet (s cizím číslem karty)

 

Velmi rozšířenou formou nelegálního užití karty je uskutečnit nákup zadáním cizích platebních údajů. Je to jeden z druhů krádeže identity. Vylákat vaše údaje k nákupu může zločinec různě. Může to být fyzický kontakt s kartou (např. prodavač v obchodě si opíše číslo a kód vaší karty) nebo přes internet (hacking neboli krádež údajů z vašeho osobního počítače či z databáze; nebo jiným způsobem jako je např. phishing, o němž bude řeč dále).

Se získanými údaji uskutečňuje zloděj nákupy v internetových obchodech, které umožňují zasílání zboží na adresu jinou, než je uvedená na kartě. Mnoho obchodů totiž v rámci bezpečnosti zasílá zboží pouze na adresu majitele karty. Nákup podvodem bez přítomnosti karty (anglicky Card not present fraud) je možné provést nejen přes internet, ale také prostřednictvím písemné, telefonické nebo faxové objednávky.

Kartové podvody v ČR a v Evropě 2006

 

Vydavatel kartyPodvod (UDS mil.)Platby (UDS mil.) F/S Ratio (%)
ČR 0,78 16 088,01 0,005
EU 1 126,37 2 030 780, 45 0,055
 Acquirer* Podvod (UDS mil.) Platby (UDS mil.) F/S Ratio (%)
 ČR 2,16 8 108,83 0,027
 EU 1 245,80 1 452 092,38 0,086

  * Zúčtovací banka, která uzavírá smluvní vztahy s obchodními společnostmí, zpracovává transakce platebními kartami (přímo nebo prostřednictvím třetí strany) a zajišťuje clearing a zúčtování.

 

Chytáme ryby - phishing

 

„Phishingové“ útoky (slovo phishing vzniklo úpravou anglického výrazu fishing - rybaření) jsou prováděny pomocí podvržených mailů. Jejich princip spočívá v tom, že se pachatelé pokoušejí důvěřivé uživatele internetu „nachytat“ tím, že je vyzývají k zadání citlivých údajů jako jsou hesla, čísla karty. Běžné jsou už i u nás. Ochráněn je před nimi bezpečně ten, kdo nepoužívá elektronickou poštu, avšak těch je už menšina. Před pár měsíci např. přicházel do českých schránek fishingový mail, který se pokoušel nabourávat do internetového bankovnictví České spořitelny. Zde je třeba pamatovat, že banky nás prostřednictvím elektronické pošty nikdy nevyzývají k zadávání žádných osobních dat.

Způsoby podvodníků, jak získat vaše data, jsou velmi rafinované. V mailu vás vyzvou např. k aktualizaci údajů a nabídnou vám link, který vás přesměruje na podvodnou stránku vypadající identicky jako stránka vašeho bankovního ústavu nebo serveru kartových asociací.

Platí staré zásady ochrany elektronických plateb: používat svůj vlastní domácí počítač (nebo počítač v zaměstnání) ochráněný kvalitním antivirovým programem. Neprovádět své platby v internetových kavárnách, kde může ke zneužití dojít mnohem snáze. Využívat pouze důvěryhodné servery.

 

Druhá část článku, který obsahuje další moderní způsoby zneužívání platebních karet, v zítřejším vydání FinExpertu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

.... mnohem snáze. Využívat pouze důvěryhodné serv
Kulinsky the Casanova
6. 11. 2008, 20:04
Re: phishing je po anglicky rybolov?
petr
11. 10. 2007, 16:04
phishing je po anglicky rybolov?
NN
11. 10. 2007, 10:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená