FinExpert.e15.cz

Bezpečnost podle Citibank

Citibank se rozhodla významě zlepšit ochranu svého internetového bankovnictví. Klienti se už nemusí bát.
Bezpečnost podle Citibank

Včera dopoledne jsme vás informovali o novince Citibank a odpoledne Citibank již vydala oficiální tiskovou zprávu. Pokud jste klienty Citibank a využíváte její internetové bankovnictví Citibank Online, nastane pro vás zásadní změna. V současné době se majitelé účtů u Citibank a majitelé kreditních karet od Citibank do internetového bankovnictví přihlašují prostřednictvím čísla debetní, resp. kreditní karty a tzv. H-PIN kódu, což je až osmimístné číslo libovolně měnitelné. Od ledna 2007 vše bude jinak.

V druhé polovině října začne Citibank všem klientů využívajícím Citibank Online nabízet tzv. bezpečnostní klíč. Jedná se o fyzický elektronický klíč, který pro potvrzení transakce vždy vygeneruje jednorázový autentizační kód. Stejný princip používá eBanka, HVB Bank, Raiffeisenbank im Stiftland a pro starší klienty i Česká spořitelna (ČS však od elektronického klíče odstupuje a pomalu je přirozenou cestou zruší).

Elektronický klíč bude obdobný klíči od HVB Bank. To znamená, že po zadání PIN klíče dojde ihned k vygenerování autentizačního kódu. U Raiffeisenbank im Stiftland se PIN nezadává a klíč generuje autentizační kódy ihned po otevření. V případě eBanky a České spořitelny je naopak nutné zadat spoustu údajů pro vygenerování kódu.

Současná podoba přihlášení do Citibank Online

Klepněte pro větší obrázek

Přihlašování bude změněno

Namísto dosavadního přihlašování pomocí čísla vaší karty a číselného vstupního kódu pro Citibank Online (tzv. H-PIN) si zvolíte své vlastní uživatelské jméno a heslo. Pokud budete chtít stejným uživatelským jménem a heslem ovládat i další váš přístup do Citibank Online (s jinou Vaší debetní nebo kreditní kartou), jednoduchým způsobem si jej přiřadíte.

Ochrana účtů je prioritou

Citibank k celému opatření uvádí slovy ředitel retailové divize Citibank Berta Pijlse, že „bezpečnost našich klientů je pro nás prioritou. V České republice se v poslední době opakovaně objevily pokusy o proniknutí na cizí účet. Tento druh počítačové kriminality je ve světě běžný a dá se předpokládat, že se s ním budeme setkávat stále častěji i zde. Citibank využívá svých mezinárodních zkušeností a pravidelně sleduje nejnovější trendy v oblasti bezpečnostních systémů. Zavedení Bezpečnostního klíče je jedním z kroků, které Citibank pro zvýšení bezpečnosti svých klientů činí.“

Nový bezpečnostní klíč Citibank

Klepněte pro větší obrázek

Bezpečnost zadarmo nebude

Pořídit si bezpečnostní klíč od Citibank bude pro všechny její klienty Citibank Online povinné, bez něho se od ledna na svůj účet nebo kreditní kartu přes internet nepřihlásíte, telefonicky však ano. Cena klíče je oficiálně 450 Kč a jedná se o jednorázovou částku. Tato částka vám bude stržena z vašeho účtu u Citibank anebo z vaší kreditní karty, pokud účet u Citibank nemáte. Jestliže si o klíč požádáte do 30.11.2006, dostanete slevu a bezpečnostní klíč vás přijde na 250 Kč. Noví klienti dostanou autentizační klíč automaticky při otevření účtu.

Citibank vás pravděpodobně bude o této možnosti informovat, přesto to nenechejte na poslední chvíli a pokud využíváte její internetové bankovnictví, o bezpečnostní klíč si můžete telefonicky zažádat již nyní, banka vám ho sama nezašle. Banka bude bezpečnostní klíče rozesílat doporučenou poštou od druhé poloviny října a pro jejich aktivaci musíte znát tzv. A-PIN vaší debetní či kreditní karty (je totožný s PINem do bankomatu).

Navrhovaných možností bylo více

Citibank byla za způsob zabezpečení svého internetového bankovnictví často kritizována, přestože obdobný způsob používá téměř u všech svých poboček na světě. Novinka v podobě elektronického klíče pravděpodobně souvisí s anketou, kterou Citibank prováděla v měsíci srpnu. Na svých internetových stránkách se dotazovala klientů na způsoby přihlašování do internetového bankovnictví a zjišťovala jejich povědomí o bezpečnosti a způsobech, které ji mohou zvýšit. Mezi navrhovanými způsoby od Citibank byla právě možnost použít elektronický autentizační kalkulátor. Mezi další možnosti Citibank navrhovala autentizační nešifrované SMS, certifikát s elektronickým podpisem anebo využití čipové karty s bezpečnostním certifikátem.

V posledních měsících se banky snaží bezpečnost internetového bankovnictví posilovat. Např. Česká spořitelna a Komerční banka zavedly povinné autorizační SMS. Je však trošku paradoxem, že zatímco Citibank zavádí jako nový bezpečnostní prvek autentizační kalulátor, Česká spořitelna od něj upouští "pro nezájem klientů".

Další článek


 

Související články


celkem 24 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:No jo ale píšou tam i majitelé kreditních karet
HugoMrazík
17. 10. 2006, 19:19
citibank se jevi jako nesolidni
euro
12. 10. 2006, 09:21
Re:Konečně
Dalibor CHvátal
29. 9. 2006, 01:08
Re:Konečně
SocPredator
28. 9. 2006, 13:14
Re:No jo ale píšou tam i majitelé kreditních karet
SocPredator
28. 9. 2006, 12:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená