FinExpert.e15.cz

Bezpečně do banky přes internet

Internetové bankovnictví nabízí komfortní ovládání účtů. Co je potřeba udělat pro maximální bezpečnost?
Bezpečně do banky přes internet

Internetové bankovnictví umožňuje velmi rychle a jednoduše pracovat s financemi, ať jste kdekoliv a je u většiny bank založeno na moderních bezpečnostních standardech. Ochrana finančních prostředků a osobních informací však vyžaduje v dnešní době a zejména v prostředí internetu také obezřetné chování a dodržování následujících opatření ze strany klientů bank. Zeptali jsme se proto Tomáše Rosy z Divize informační bezpečnosti eBanky, co by doporučil zájemcům o internetové bankovnictví bez ohledu na banku:

Kontrolujte zabezpečené připojení

Využívejte pouze důvěryhodných služeb a při přístupu na účet a zadávání pokynů zkontrolujte, zda je spojení řádně zabezpečeno a komunikujete se svojí bankou (Jestliže si nejste jisti, obraťte se na bezplatnou telefonní linku své banky).

Jediné heslo bezpečnost nezajistí

Při komunikaci s bankou je velmi důležité spolehlivé a průkazné určení vaší totožnosti. Jedinou možností vaší autorizace by proto nemělo být pouze stálé jméno či identifikační číslo a heslo. Maximální bezpečnost vám zajistí použití tzv. elektronického klíče.

Bezpečnostní údaje nikomu nedělujte

Chraňte své elektronické klíče, hesla, PINy a osobní informace. Hesla a PINy volte tak, aby nebyly snadno uhádnutelné nebo odvoditelné z informací o vaší osobě. Vaše banka nikdy nebude vyžadovat zadání nebo potvrzení těchto údajů prostřednictvím elektronické pošty. Pokud po vás budou jménem banky takové informace požadovány, svoji banku o tom informujte.

V nouzi vše zablokujte a změňte

Při vyzrazení, krádeži či ztrátě vašeho Elektronického klíče, hesla nebo PINu tyto neprodleně zablokujte nebo změňte. Při podezření nebo zjištění zneužití vašeho Elektronického klíče se neprodleně obraťte na svoji banku.

Pravidelně kontrolujte pohyby na účtu

Pravidelně kontrolujte pohyby na svých účtech a platby platební kartou. Jestliže používáte platební kartu pro platby na internetu, pořiďte si Internetovou platební kartu (pozn. red.: nabízí pouze eBanka, GE Money Bank a Komerční banka). Nastavte si zasílání zpráv o pohybech na účtu. V případě zjištění jakýchkoli nesrovnalostí se neprodleně obraťte na svoji banku.

Nepoužívejte neznámé počítače

Finanční služby využívejte pouze z důvěryhodného a řádně zabezpečeného počítače. Nepoužívejte počítače, o kterých nemáte žádné informace, nebo jsou v nedůvěryhodném prostředí.

Na internetu se chovejte obezřetně

Na počítači ze kterého využíváte finanční služby, nepoužívejte a neinstalujte nedůvěryhodný software, nenavštěvujte nedůvěryhodné webové stránky a neotvírejte podezřelé poštovní zprávy (např. zprávy od neznámých odesilatelů), zejména neotevírejte přílohy takových zpráv. Pokud obdržíte elektronickou poštou zprávu obsahující odkaz na internetové stránky banky, nereagujte na ni a informujte svoji banku.

Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Opera Mini
miki
18. 9. 2006, 19:56
Re:Opera Mini
Vltavín
18. 9. 2006, 11:54
Re:Opera Mini
God.zilla
18. 9. 2006, 11:49
Re:A hlavně...
J
18. 9. 2006, 11:39
Opera Mini
Pedro
18. 9. 2006, 11:12

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená