FinExpert.e15.cz

Běžný účet v kostce

Na existenci běžného účtu jsou navázány různé finanční služby. Ty se dají rozdělit do pěti skupin – platební styk, přímé bankovnictví, úvěry, spoření, investování.
Běžný účet v kostce

Nechávat peníze doma v šuplíku, respektive platit hotově se dnes prostě nenosí – účet u některé z českých bank má většina produktivní populace a výběr z bankomatu či bezhotovostní platby se staly samozřejmostí.

Služby běžného účtu

Všechny české banky nabízejí v rámci svých běžných účtů základní služby potřebné k provádění nutných finančních operací. Běžný účet umožňuje vklad a výběr peněz, příkaz k úhradě, trvalý příkaz k úhradě, sdružené inkaso plateb obyvatelstva (SIPO), svolení k inkasu, příkaz k inkasu, převod nadlimitního zůstatku. V současnosti většina vkladů probíhá bezhotovostně, protože zaměstnavatel posílá výplatu přímo na účet. Svoje peníze může klient dostat pomocí výběru z bankomatu (poplatky za výběr se liší) nebo pomocí výběru hotovosti na pobočce (tento úkon je také zpoplatněn). Od poplatků jsou osvobozeny platby za zboží platební kartou. K úhradě opakujících se služeb může klient využít příkaz k úhradě nebo inkaso. Příkazem k úhradě posílá majitel účtu přesnou částku na jiný účet, a to jednorázově nebo opakovaně. Inkasem se rozumí pravidelné platby nepravidelné výše a povolení k inkasu lze spojit s maximálním limitem. Z účtu pak neodejde omylem vyšší suma.


Běžný účet, nebo balíček?

Bankovní ústavy dříve nabízely pouze klasické osobní nebo firemní účty a další služby si musel klient koupit, respektive za ně zaplatit samostatně. Dnes banky nabízejí tzv. balíčky finančních produktů, které mají být výhodnější než klasické běžné účty díky své komplexnosti a řadě výhod. Klient platí měsíčně stanovenou částku (od 25 Kč do několika stovek korun) a dostane například zdarma mezinárodní platební kartu, možnost využívat některého z kanálů přímého bankovnictví (obsluha účtu telefonem, přes internet atp.), pravidelné zasílání výpisů, popřípadě určitý počet trvalých příkazů nebo výběrů z bankomatu zdarma. Nabídky jednotlivých bank se liší a je dobré srovnávat - při uzavření nevýhodné smlouvy o některém z bankovních balíčků sice můžete ušetřit, ale také prodělat. Některé banky nabízejí také speciální akce, které by měly usnadnit rozhodování. Například HVB Bank nabízí ke Kontu Komfort automatický převod nadlimitního zůstatku na vkladový účet. Tento režim umožňuje ponechávat na osobním účtu pouze částky nezbytné pro běžná vydání. Česká spořitelna v rámci svého Výhodného programu nabízí 100% slevu z poplatku za vedení a správu balíčku po dobu tří měsíců za zřízení vybraného produktu dceřiné společnosti (flexibilní životní pojištění, kapitálové životní pojištění, Sporoplán aj.).


Přímé bankovnictví

Výběr hotovosti z bankomatu a platba kartou v obchodě se v Česku rozšířily jako první. Následovalo telefonní bankovnictví, GSM bankovnictví a internetové bankovnictví. Dnes banky investují hlavně do rozvoje internetového bankovnictví, které umožňuje mít peníze pod kontrolou 24 hodin denně. Přes internetové stránky banky můžete platit složenky, zadávat příkazy k úhradě nebo si tisknout výpisy z účtu (ušetříte tak za jejich posílání). Nejlepší internetové bankovnictví nabízí eBanka, která je průkopníkem online bankovních služeb v Česku. Výborné internetové služby přímého bankovnictví má také Česká spořitelna (Servis 24), Živnostenská banka (NetBanka) a Raiffeisenbank (Webkonto).


Jak vybrat platebku

Každá banka k běžnému účtu nebo balíčku služeb vydává zdarma platební kartu (většinou Visa Electron nebo Maestro). Poplatek za roční vedení karty se liší - lepší embosované platební karty (Visa Classic a Eurocard/MasterCard), umožňující nastavit vyšší limity pro bezhotovostní platby nebo výběry z bankomatu, jsou dražší. Pokud pomocí platební karty provedete jakoukoli platební transakci, nebude vám účtován žádný poplatek. To je oproti výběrům z bankomatu velká výhoda a například Česká spořitelna motivuje své klienty k placení pomocí karet nabídkou věrnostního programu. Pokud požadujete embosovanou platební kartu (karta s reliéfním písmem umožňující platbu přes offline terminály), při zakládání běžného účtu nebo balíčku služeb se informujte, zda banka tento typ karty poskytuje.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená