FinExpert.e15.cz

Běžné účty: zdražení, ale i vedení účtu zdarma

Některé banky upravily svoje ceníky a uvedly nové balíčky. Nejzajímavější novinku představila eBanka, která za určitých okolností neúčtuje poplatky za vedení účtu. Živnostenská banka představila nové balíčky, ale bohužel zdražila některé služby a Raiffeisenbank změnila podmínky svého Kompletkonta.
Běžné účty: zdražení, ale i vedení účtu zdarma

Pokud máte běžný účet u eBanky, nemusíte od 2. října za jistých okolností platit za vedení účtu. Lákavá nabídka se týká vedení Osobních účtů v rámci programů Základ a Plus, za jejichž roční využívání klient zaplatí 768 Kč, respektive 1 128 Kč. V ideálním případě tak může být váš roční rozpočet o tyto částky bohatší.

Vedení účtu zdarma – v čem je háček?
eBanka samozřejmě nenabízí vedení účtu zdarma všem klientům. Nabídky mohou využít pouze ti, jejichž kreditní obraty za měsíc přesáhnou 15 000 Kč v případě programu Základ nebo 30 000 Kč v případě programu Plus. Při splnění této podmínky nemusí klient platit 19 Kč za vedení účtu a 45 Kč (Základ), respektive 75 Kč (Plus) za služby přímého bankovnictví. Podobnou službu eBanka nabízela již v době, kdy ještě používala název Expandia Banka. Jediný rozdíl byl v tom, že se nepočítaly kreditní obraty na účtu, ale zůstatek. Bohužel po čase Expandia tuto nabídku zrušila, a tak doufejme, že podobný osud nečeká také novinku uvedenou na trh v těchto dnech.

Kreditní obraty - zůstatek může být na konci měsíce i nulový, ale během daného období musí být na účet vloženo více než 15 000 Kč nebo 30 000 Kč.

Trošku podrazem na stávající klienty je fakt, že za využívání nové služby zaplatí jednorázový poplatek 169 Kč. Noví klienti si mohou program Základ – zdarma nebo Plus – zdarma zvolit při podpisu smlouvy o Osobním účtu a neplatí žádný poplatek za aktivaci.

Úplně zdarma to není
Kompletní vedení účtu zdarma je v současnoti utopií. Pokud se na nabídku podíváme z druhé strany, můžeme konstatovat, že zdarma je pouze vedení účtu v hlavní měně a služby přímého bankovnictví. Za sestavení výpisu je účtován poplatek stejně jako v případě zpoplatněných programů a například roční vedení platební karty Visa Electron nebo Maestro stojí 240 Kč. Platit také musíte za jednotlivé uskutečněné transakce, což může v konečném měsíčním zúčtování znamenat nezanedbatelnou částku.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: ceník eBanky

Co se počítá a co nikoli
Z důvodu eliminace podvodných „umělých“ transakcí zveřejnila eBanka seznam příjmových transakcí, které se do kreditních obratů nezapočítávají. Jedná se o tyto:

 • příchozí platby z účtů téhož majitele
 • převody z termínovaných vkladů na Osobní účet
 • převody mezi jednotlivými měnami účtu (konverze měn)
 • kreditní převody ve prospěch Osobního účtu z úvěrových účtů
 • připisované úroky

Podle zveřejněných podmínek by šly kreditní obraty navýšit výběrem peněz z bankomatu a opětovným vložením na účet prostřednictvím pokladny na pobočce. Otázkou je, na kolik se tento nepohodlný způsob kvůli 64 Kč či 94 Kč za měsíc vyplatí. Navíc musíte počítat s poplatkem za výběr z bankomatu, který je 4,90 Kč v případě domovských bankomatů a 24,90 Kč nebo 29,90 Kč u bankomatů jiných bank. Možná eBanka také předpokládá, že její klienti se rekrutují z vyšších příjmových skupin a nebudou kvůli pár desítkám korun měsíčně podstupovat trapné martýrium z hotovostním vybíráním a opětovným vkládáním peněz na svůj účet.

Jaké období je sledováno
Počítají se operace zrealizované od 00.01 hod posledního kalendářního dne v předchozím měsíci do půlnoci dne, který předchází poslednímu kalendářnímu dni v příslušném měsíci (z důvodu zaúčtování poplatků a slevy).

Příklad:

 • od 30. září do 30. října - sleva bude klientovi poskytnuta v měsíci říjnu
 • od 31. října do 29. listopadu - sleva bude klientovi poskytnuta v listopadu

Výplata nepřišla
Pokud například zaměstnavatel nepošle výplatu nebo se jinak pozdrží každoměsíční platba na účet, budou vám jednoduše účtovány poplatky platné pro cenové programy Základ, respektive Plus. Nemusíte se ale bát, že byste znovu museli platit aktivační poplatek – pokud v následujícím měsíci splníte limit pro přiznání nulových poplatků, znovu ušetříte 64 Kč nebo 94 Kč.

Modelové srovnání – kolik stojí účet v eBance
Zkusili jsme porovnat náklady běžného uživatele na vedení bankovního účtu v eBance. Obecně platí, že eBanka nepatří zrovna k nejlevnějším na trhu, tudíž je dobré zmínit, o kolik procent můžete díky nové nabídce snížit náklady na měsíční vedení účtu. František Brázdilík využívá program Základ bez možnosti přiznání nulových poplatků. Jeho kolega Jakub Lohniský je chytřejší a založil si Osobní účet v rámci programu Základ – zdarma. Oba uskutečňují stejný počet peněžních transakcí a platí elektronickou kartou Maestro.

Uskutečnění transakce:

 • 3× výběr z bankomatu (1× bankomat eBanky, 1× ČS, HVB, ŽB, 1× ostatní banky)
 • 2 příkazy k úhradě na účet v rámci banky
 • 2 příkazy k úhradě na účet v jiné tuzemské bance
 • 2 příchozí platby v rámci banky
 • 2 příchozí platby z jiné tuzemské banky
 • 1 odchozí platba SIPO
 • vyhotovení a zaslání měsíčního výpisu

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Místo Osobního Elektronického klíče můžete použít Mobilní elektronický klíč, jehož používání je zdarma.

Další kapitola
 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

vlastní zkušenost s Ebankou
Jara Svec
17. 9. 2004, 22:29
Nechcou i naše košile???
marvin
6. 10. 2003, 11:29
Dobrý článek...
Nachy
6. 10. 2003, 00:26
Námitka
František Brázdilík
6. 10. 2003, 00:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená