FinExpert.e15.cz

Běžné účty v hledáčku studentů

Aktuálně nabízí studentský účet šest velkých bank: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.
Běžné účty v hledáčku studentů

Ještě před několika lety byly studentské účty okrajovou specializací pouze vybraných bank. V dnešní době už se ale na tuto cílovou skupinu obrací stále více finančních institucí, které si uvědomují možnost získání nového klienta nejen po dobu jeho studentského života, ale i po absolvování. Přesto je však nabídka bank velmi jednotvárná a neoriginální.

V současnosti je vlastnictví běžného účtu nezbytností nejen pro dospělé, ale i pro studenty. Ti se při výběru banky orientují především na poplatky, zajímají je ovšem i o služby navíc, které jim může daná instituce poskytnout. Těch ale moc není.

I studenti musí platit

Podmínky pro založení účtu jsou různé, ve všech případech ale platí věkové omezení. Většina bank nabízí studentské účty mladým lidem do věku 30 let. Raiffeisenbank a UniCredit Bank žádají maximální věk 26 let.

Hlavním kritériem kupodivu vždy není status studenta. Například UniCredit Bank nabízí své Cool konto PRO MLADÉ všem do věku 26 let. Většina bank ale předložení potvrzení požaduje, a to v pravidelných intervalech. Studentský účet ovšem můžete mít někde i jistou dobu po absolvování, stačí předložit doklad o ukončení vysoké školy.

Vybíráš? Zaplať!

Většina bank nabízí vedení studentského účtu zdarma, ovšem to neznamená, že se mladí klienti vyhnou jakýmkoliv výdajům. Nejvíce se prodraží výběry z bankomatů, ale zpoplatněné jsou často i odchozí platby.

Za výběry z vlastních bankomatů musí utrácet pouze klienti u České spořitelny a Komerční banky. V první jmenované instituci platí poplatek ve výši 6 Kč až za třetí výběr v pořadí. V Komerční bance účtují 9 Kč, ovšem za každou platbu kartou získá její uživatel jeden výběr zadarmo.

Peníze na cestách

U výběrů z bankomatu v zahraničí nalezneme diametrální rozdíly v poplatcích. Zcela zdarma a bez omezení si v cizině vybírají pouze mladí klienti Raiffeisenbank. Česká spořitelna nabízí za úplatu 29 Kč balíček doplňkových služeb, díky kterému si může student v cizině vybírat neomezeně z bankomatů Erste Group, z ostatních zařízení je výběr za 30 Kč. Bez balíčku uhradí klienti za výběr 125 Kč. ČSOB požaduje poplatek 80 Kč plus 0,5 % z výše transakce. Ostatní banky mají taxy vyšší než 100 Kč za jeden výběr.

Banky a studentský život

Odlišujícím prvkem bankovní nabídky určené pro studenty jsou služby navíc. Nutno ovšem říci, že ani v této oblasti nejsou banky nikterak inovativní a originální.

Nejběžnějším benefitem je příspěvek na ISIC kartu. Komerční banka takto obohacuje studenty pouze při založení nového účtu, Česká spořitelna jednou ročně. Komerční banka navíc odměňuje své mladé klienty ročně částkou 333 Kč, pokud alespoň jednou v každém měsíci zaplatí svojí kartou k účtu, dobijí kredit v mobilu přes bankomat nebo pošlou peníze prostřednictvím služby internetového bankovnictví.

Zajímavou službu nabízí Česká spořitelna v podobě vedení podúčtu pro odkládání peněz pro případ nečekaných výdajů. Peníze jsou tak uloženy mimo dosah platební karty či trvalých příkazů.

GE Money Bank a UniCredit Bank vsází na mobilní aktivitu mladých lidí. Obě instituce poskytují studentům zadarmo kompletní přehled o dění na účtu prostřednictvím SMS zpráv.

Některé banky nabízí do jisté míry personifikované produkty jako vlastní obrázek na platební kartu nebo výběr vlastního čísla účtu.

Jaký účet zvolit?

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená