FinExpert.e15.cz

Běžné účty před porotou

Kdo hledá nejlevnější bankovní účet, měl by jít do malých bank. Velké banky opět propadly.
Běžné účty před porotou

Až 150 korun za měsíc se dá ušetřit při dobré volbě běžného účtu. Zhruba takový je rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším účtem pro běžného drobného klienta českých bank. Stejně jako loni, je králem účtů mKonto od mBank. Poslední místo tentokrát obsadila Komerční banka s účtem Extra Konto.

Pokud by však průměrný klient nesplňoval podmínky, při kterých některé banky své účty zlevňují, skončilo by na posledním místě Citikonto od Citibank a druhé nejhorší by bylo eKonto od Raiffeisenbank. Ukázal to letošní průzkum, který v bankovních sazebnících provedly servery Penize.cz a bankovnipoplatky.com.

Průzkum hledal nejlevnější učet pro běžného bankovního klienta, jehož profil byl sestaven na základě průměrného počtu transakcí, které klienti českých bank měsíčně či ročně provádějí. Takový průměrný klient má jeden účet, k němu platební kartu, používá internetové bankovnictví, na účet mu chodí čtyři příchozí platby, z účtu mu odchází devět plateb z jednorázových a trvalých příkazů (vždy do cizí banky). Má zřízeno SIPO a vybírá dvakrát z bankomatu vlastní a jednou z bankomatu cizí banky. Podle informací z bank průměrný klient vyhledává i pobočky, na kterých jednou měsíčně vkládá hotovost a podává jeden příkaz k úhradě.

Dražší i o desítky korun

Ze srovnání loňského a letošního průzkumu nelze jednoznačně říct, že by banky služby zlevňovaly nebo zdražovaly. Pohyby byly oběma směry. Nejvíce zlevnila běžný účet a navazující služby LBBW Bank (loni BAWAG Bank). Ve srovnání s loňským IQ Kontem je letos posuzovaný balíček „Konto 5 za 50“ levnější o 59 Kč měsíčně. Výhodnější je letos i Free Konto od Volskbank, které oproti loňsku stojí o 22 Kč méně. V letošním průzkumu se levněji jeví i Osobní účet u České spořitelny, nicméně tento rozdíl vznikl tím, že letos byl za příkaz k úhradě podaný na přepážce započítán jen desetikorunový poplatek za jeho odevzdání. Loni se do celkové ceny promítl poplatek 45 Kč za jeho okamžité zpracování.

O desetikoruny měsíčně rovněž řada účtů zdražila. Citikonto od Citibank je o 52 Kč dražší. Průměrní majitelé účtu Mozaika od UniCredit Bank si letos připlatí oproti loňsku 49 Kč. Dražší je i Extra Konto od Komerční banky či ČSOB Konto od ČSOB.

Sleva není zadarmo

Tři banky klientům srovnávání balíčků a rozhodování o výběru účtu komplikují doplňujícími podmínkami, po jejichž splnění je výsledná cena za účet nižší. Raiffeisenbank například u eKonta nabízí variantu Premium – pokud mimo jiné na účet každý měsíc přijde minimálně 25 tisíc korun, pak eKonto stojí 80 Kč. Bez splnění této podmínky přijde na 203 Kč. Ještě přísnější podmínky nastavila GE Money Bank u účtu Genius Active. Pokud na něm má klient průměrný měsíční zůstatek 250 tisíc korun, banka mu odpustí poplatek za vedení účtu ve výši 119 Kč. Pro takového průměrného klienta pak je tento účet rovněž za 80 Kč. Nicméně nechávat si na téměř neúročeném běžném účtu čtvrt milionu korun kvůli úspoře 119 Kč není právě nejvýhodnější. Zvýhodnění nabízí také Citibank. Pokud má klient v bance více než půl milionu korun, zaplatí za Citikonto 133 Kč místo 432 Kč.

Poplatek za jistotu

Výsledky průzkumu jsou proto letos dvojí. První pořadí představuje účty, u nichž průměrný klient všechny doplňující podmínky splnil. Pořadí bank při nesplnění podmínek ukazuje účty pro klienty, kteří na zvýhodnění nedosáhnou.

V obou případech letos, stejně jako loni, vyhrálo mKonto od mBank s cenou 50 Kč. Při splnění zvýhodňujících podmínek se s cenou 80 Kč podělily o druhé a třetí místo eKonto Premium od Raiffeisenbank a Genius Active od GE Money Bank. Čtvrtý nejvýhodnější účet pro průměrného klienta nabízí Fio za 102 Kč. Pátý v pořadí v této kategorii je účet Konto 5 za 50 LBBW Bank za 108 Kč.

Pokud by ovšem klient na zvýhodnění účtů nedosáhl, měl by kromě mBank volit Fio za 102 Kč, LBBW s účtem Konto 5 za 50 s měsíčním poplatkem 108 Kč či Free Konto od Volksbank za 113 Kč. Potíž je v tom, že tyto malé banky nenabízejí příliš hustou pobočkovou síť, takže klient, který potřebuje s bankou komunikovat osobně, bude muset svou pobočku složitě hledat. Na pátém místě skončil Program Klasik Poštovní spořitelny za 125 Kč.

Tradiční velké banky, které klientům nabízejí pocit bezpečí z příslušnosti k velké a silné bance a mají hustou síť poboček či bankomatů, se podobně jako loni umístily ve druhé polovině tabulky. Cena za běžný účet včetně poplatků za transakce se za měsíc u průměrného klienta vyšplhá v průměru k 180 Kč.

Stejně jako loni tedy i letos platí, že levnější účet lze sehnat u malé banky nebo klient musí splnit podmínky, při nichž některé ústavy účet zlevní. Nejdražší zůstávají tradiční velké banky, kde klienti v podstatě platí prémii za to, že svou banku najdou téměř všude.

Článek vyšel v časopise Osobní finance.

Další článek


 

Související články


celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Průměrný klient?
JirkaKalous
9. 3. 2010, 10:14
Re: Průměrný klient?
akcius
8. 1. 2010, 22:40
Re: Průměrný klient?
Luk
5. 1. 2010, 10:37
Re: Průměrný klient?
S474N
5. 1. 2010, 09:22
Průměrný klient?
Luk
31. 12. 2009, 09:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená