FinExpert.e15.cz

Bezkontaktní platby: pohodlí a nebezpečí v jednom?

Lze od banky nyní vůbec žádat kartu bez této služby?
Bezkontaktní platby: pohodlí a nebezpečí v jednom?

Bezkontaktní karty jsou velkým hitem. Jak je to ale s jejich bezpečností? Lze od banky vůbec žádat kartu bez této služby? Na to jsme se vám pokusili odpovědět. Obecně platí, že bezkontaktní platbou můžete platit bez zadání PINu do částky 500 korun, pokud tuto částku přesáhnete, je třeba PIN kód zadat. Limit 500 korun nelze měnit. Pro Českou republiku je pevně daný. „Limity pro platby bez zadání PIN se v jednotlivých zemích liší, například v sousedním Slovensku je to 20 Eur a ve Velké Británii zase 20 liber,“ doplňuje Klára Pačesová z České spořitelny.

Je nutné od banky bezkontaktní kartu přijmout? Je možné funkci vypnout?

U České spořitelny můžete hned při výrobě karty požádat o vypnutí bezkontaktní platby. Karta vám bude tedy vyrobena bez této funkce. Vypnutí lze provést během automatické výměny karty, při žádosti o vydání nové nebo náhradní karty. Například u GE Money Bank vám nabídnou jinou variantu karty. Stejně tak ČSOB vám na vyžádání vydá kartu kontaktní.                                         

U Zuno Bank jde službu vypnout. „Všechny naše karty podporují bezkontaktní transakce, pokud ale o ně klient nemá zájem, může požádat o jejich vypnutí přes kontaktní centrum Zuno. Následně je potřeba provést alespoň jednu online transakci ověřenou PINem, například standardní platbu kartou nebo výběr z bankomatu, přičemž se dostane na kartu informace, že bezkontaktní transakce jsou zablokovány. Tato služba je samozřejmě zdarma. Není tedy potřeba si žádat o novou kartu nebo o převydání karty,“ říká Vladimír Michna, tiskový mluvčí banky.

Poplatek za elektroměr neexistuje. Za co tedy platíme?

Poplatek za elektroměr neexistuje. Za co tedy platíme?

Vyúčtování za elektřinu není jednoduché. Položky, kolonky, čísla.

U většiny karet lze natavit týdenní limit, tak aby klientovi vyhovoval. Z odpovědí bank tedy plyne, že bezkontaktní službu dávají svým klientům automaticky. Pokud o ni nestojíte, je třeba si u většiny bank vyžádat některé ze starších typů karet.

Jak snadné je bezkontaktní kartu zneužít

Banky tvrdí, že bezkontaktní platby jsou velmi oblíbené a klienti jejich používáním nic neriskují. Údajně není evidován nárůst zneužití platebních karet v souvislosti s touto službou. Například GE Money Bank tvrdí, že má technologii, která sleduje a vyhodnocuje chování při placení bezkontaktní kartou, které vypadá jako rizikové. „Při bezkontaktní platbě klient nedává kartu z ruky, nezadává u transakcí do 500 Kč PIN a snižuje tak riziko jeho okopírování. Z tohoto pohledu se dá bezkontaktní platba považovat za bezpečnější,“ vysvětluje Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Pokud je karta odcizena, a pachatel ji stihne do zablokování zneužít bezkontaktním placením bez zadání PINu, nahradí banka klientovi ztrátu? 

Jestliže je vám karta odcizena a pachatel ji stihne prokazatelně zneužít do té doby, než ji stihnete zablokovat, je vám odcizená částka bankou kompenzována. Nesmí však být prokázáno pochybení vlastníka karty.

Jaký je denní limit pro platbu kartou bez zadání PINu

„Pro zabránění zneužití je na bezkontaktních kartách ČSOB a Era nastaven kontrolní mechanismus. To znamená, že po klientovi může být náhodně požadován PIN i při placení nízkých částek. Při nákupu nad 500 Kč se z bezpečnostních důvodů PIN vždy zadává,“ vysvětluje Pavla Hávová z ČSOB.

Banky žádný denní limit nemají, některé pouze týdenní. Limitem může být maximálně limit, který má zákazník na kartě nastavený pro své transakce. 

Mohou být data z bezkontaktní karty přečtena bez klientova vědomí, třeba přes kabelku? 

„Klienti se obávají, že by mohli zaplatit transakci, pokud se pouze přiblíží k terminálu, nicméně tyto obavy jsou zbytečné, protože karta musí být v opravdu malé vzdálenosti v rámci pár centimetrů a v této vzdálenosti setrvat pár sekund. Také se obávají možnosti zaplatit jednu částku vícekrát – i to je nemožné, protože signál je vyslán pouze jednou,“ uvádí Lucie Policarová z GE Money Bank.

„Články a videa, jak lze přečíst údaje z karty NFC čtečkou se na webu čas od času objevují. První takové články se datují do roku 2013, kdy se bezkontaktní karty začaly více rozšiřovat mezi klienty českých bank. Je pravdou, že jsou dostupné aplikace, které umí z karty získat jméno jejího držitele, dále její číslo, typ a datum expirace či výpis transakcí. Z našeho pohledu se nicméně jedná o uměle vyvolaný problém, který i nezávislí experti vyvracejí. S vyčtenými údaji nelze podniknout téměř nic, a navíc jde o údaje na kartě běžně viditelné. Z karty nelze tímto způsobem vyčíst CVV/CVC kód ani PIN,“ doplňuje Tomáš Zavoral.

Jak postupovat v případě odcizení či ztrátě karty

Kartu je třeba okamžitě zablokovat. A to buď prostřednictvím internetového, nebo mobilního bankovnictví, návštěvou pobočky, zavolat na call centrum, kde kartu zablokují okamžitě.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Každopádně si kdokoli může bezkontaktní platby vypno...
Jarda80
7. 12. 2015, 07:51
"3D Secure" je exkluzivní výmysl českých bank, který...
Jarda80
7. 12. 2015, 07:42
Pokud máte "špatnou banku", která nemá 3D secure neb...
3Q
18. 4. 2015, 16:48
Napr. na Amazonu mi stacilo k provedeni platby cislo...
jaluvkap
17. 4. 2015, 16:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená