FinExpert.e15.cz

Bezkontaktní placení mobilem je realitou

Už s sebou nemusíte nosit peněženku ani platební kartu.
Bezkontaktní placení mobilem je realitou

Už s sebou nemusíte nosit peněženku ani platební kartu. Stačí vám mobilní telefon. Pokud v něm tedy máte speciální SIM kartu s technologií NFC a najdete bezkontaktní platební terminál. Těch v ČR stále přibývá.

Moderní způsob placení přes mobilní telefon (Near Filed Communication) začaly již minulý rok zavádět některé banky. Například Komerční banka otevřela speciální terminály pro bezkontaktní formu placení v květnu 2012. „Všechny nové obchodníky vybavujeme platebními terminály akceptujícími bezkontaktní karty i platby mobilními telefony vybavených technologií NFC. Dříve instalované terminály postupně obměňujeme. V současné době tak KB provozuje téměř 3 000 bezkontaktních platebních terminálů,“ uvedla tisková mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Koncem ledna 2013 oznámila rozšíření služeb pro své klienty také GE Money Bank. „Vstupujeme do nové éry placení mobilními telefony. Od 29. ledna 2013 nabízíme NFC platební karty v mobilu bez omezení všem klientům,“ uvedl Ondřej Hájek, projektový manažer GE Money Bank.

Co je třeba k placení mobilem?

Jednoduše řečeno, technologie NFC umožňuje zaplacení vašeho nákupu tak, že chytrý telefon přiložíte k bezkontaktnímu platebnímu terminálu. Musí být ovšem vybaven SIM kartou s technologií NFC. Do částky 500 korun není třeba zadávat PIN. O platbách máte přehled přímo v aplikaci telefonu. Úroveň zabezpečení platební karty v mobilu je podle vyjádření GE Money Bank stejná jako u běžných platebních karet. Tyto karty jsou dostupné ve formě debetní i kreditní.

Kde je možné platit prostřednictvím NFC?

Počet bezkontaktních terminálů, které umožňují placení NFC, neustále roste. Na webu najdete i portály, kde je seznam takových míst. Jedním z nich je například http://www.kartavmobilu.cz/places.php.

Pokud budete chtít využívat NFC platby, neobejdete se bez chytrého telefonu, speciální SIM karty, instalování aplikace do mobilu a následného propojení této aplikace s účtem v bance. Má to jeden háček – musíte počítat s tím, že operátor nemusí spolupracovat s vaší bankou. Abyste například mohli využívat placení NFC přes SIM kartu od O2, musíte mít účet v Komerční bance. Jak operátor radí na svém webu: „Následně můžete aplikaci propojit se svým stávajícím osobním bankovním účtem u Komerční banky nebo si v této bance otevřít nový účet – z tohoto účtu pak budete provádět další NFC platby.“

Již dnes je ovšem zřejmé, že spolupráce mezi bankami a mobilními operátory se bude neustále rozšiřovat. „Ve spolupráci s GE Money Bank nyní spouštíme éru masového placení mobilním telefonem,“ uvedl Jiří Vítek, Business development manager for NFC and financial services, Telefónica Czech Republic a.s.

V NFC je budoucnost, zájem o ně roste

„Mobilní platby prostřednictvím NFC technologie se již v blízké době stanou každodenní skutečností,“ sdělil Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

„Rozšiřování této technologie nahrává to, že většina nově prodaných mobilů jsou tzv. chytré a roste zároveň nabídka telefonů podporujících NFC. Alternativní variantou pro uživatele bez NFC telefonu jsou PayPass nálepky, které představují podobný platební komfort,“ dodal.

„Aktuálně mobilní platby využívají ve svých telefonech řádově stovky klientů KB. Prostřednictvím bezkontaktních plateb realizovali naši klienti v období 2011 až 2012 přibližně osm tisíc transakcí v objemu téměř 3 miliony Kč, údaje jsou včetně pilotního provozu,“ uvedla Klucová.

Ne všechny banky zatím placení prostřednictvím NFC zavedly. „Placením mobilem přes NFC ještě nenabízíme,“ sdělila tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Místo toho mají klienti k dispozici aplikaci MasterCard Mobil. Tuto službu spustila banka v lednu a v některých případech umožňuje placení přes mobilní telefon. „Platba je určená pro internetové obchody, nákupy přímo v mobilu, jako jsou jízdenky, vstupenky, taxi, dárcovské platby a nákup z QR kódů,“ doplnila Hávová.

Další článek


 

celkem 26 komentářů

Nejnovější komentáře

Škoda platit poplatek za debetní kartu, která se nep...
Opatrný
16. 8. 2014, 05:53
Re: Pointa je v tom, že např bezkontaktní platební k...
1436
6. 5. 2013, 12:22
Re: Platím zásadně hotovostí. Všechno a všude. Mám p...
1436
6. 5. 2013, 12:19
Re: A kdo ti vrátí peníze když ztratíš peněženku?
1436
6. 5. 2013, 12:18
Re: Co třeba platba přes NFC bez potřeby mít speciál...
1436
6. 5. 2013, 12:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená