FinExpert.e15.cz

Bezdomovectví jako styl, nebo úděl?

Můžou si bezdomovci za svoji životní a finanční situaci sami, nebo je to spíše shluk náhod?
Bezdomovectví jako styl, nebo úděl?

,,Když  jsem bez domova, jsem tedy bezdomovec a to i přesto, že většinou přespávám na ubytovně, tedy pokud na ni zrovna mám.“ Takto by na vaši otázku odpověděla většina občanů z této sociální skupiny obyvatel.

Bezdomovce vždy nepoznáte

Při práci s těmito lidmi je nutné zjistit  jejich potřebnost,  tedy to, zda-li on nebo ona skutečně patří k oné skupině obyvatel, která je v nouzi. Zda se jim nedostává základních lidských potřeb jako je bydlení, příjem potravin a podobně. Tato potřebnost však nemusí být vůbec patrná. Větší část bezdomovců dbá o svůj zevnějšek, a proto je někdy těžké tyto jedince v terénu odhadnout. Přesto se právě takovéto typy bezdomovců samozřejmě snadněji dostávají zpět do společnosti. To je způsobeno především tím, že se nedostali až na samé dno (pokud jim zrovna některé charitní centrum či dobrák neposkytl ošacení).

Může se to stát komukoliv

Stát se bezdomovcem je snadné. Společnost bezdomovců je velmi rozmanitá, jsou tu tací, kteří jsou nevyučeni bez jakéhokoliv vzdělání. Někteří jsou naopak bývalí úspěšní podnikatelé, ale způsobili při podnikání škodu, kterou nebyli schopni uhradit a nebyli proti ní pojištěni. Jiní jsou zkrachovalí podnikatelé, lidé s velkými dluhy, kteří o všechno přišli. Nechybí ani rozvedení lidé bez majetku nebo lidé okradení a lidé dlouhodobě bez práce, psychicky nemocní apod. Jsou zde i intelektuálové i takoví, kteří si na život venku natolik zvykli, že jim tento způsob života vyhovuje a jsou schopni venku přespávat dokonce i za tuhých mrazů. Někteří jsou zase natolik rozhádaní se svou rodinou, že se nemohou vrátit do svých domovů, nemálo je zde i alkoholiků, kteří se jen velmi těžko zbavují svého návyku, a proto je společnost nepřijímá.

Časté jsou i případy kdy se nedaří najít práci, dostáváte jen sociální minimum, ze kterého nestačíte platit nájem a živobytí a majitel bytu vás časem pro neplacení bez náhrady vystěhuje. Pokud nad vámi rodina tzv. zlomí hůl anebo ani žádnou nemáte, ne každý se dokáže s nelehkými životními situacemi vyrovnat.

Pomoc existuje, ale je nutná spolupráce

Lze bezdomovcům nějak pomoci? Možnosti existují. Je důležité prozkoumat jejich psychickou rovnováhu a dotyčného podpořit. Potom je nutné pomalu a nenásilně stavět člověka na vlastní nohy, a to je mnohdy úkol nelehký. Spousta lidí z této skupiny je velice zahořklých, kteří po více neůspěších již nejsou schopni věřit tomu, že existuje spravedlnost. Některým nevydali ani minimální dávky soc. podpory, většinou proto, že nespolupracovali s úřadem a nedocházeli ke své sociální pracovnici včas. Některým zase byly zcizeny doklady, a proto nemohou přijmout výplatu peněz apod. (vyřízení občanského průkazu může trvat i měsíc a navíc stojí po ztrátě dokladu 100 Kč, které mnohdy bezdomovci nemají).

Dnes však funguje již spousta středisek, které této sociální skupině pomáhají jsou to např. Charita, Diakonie, Armáda spásy, Betel Samaritán a další. Tyto a jiná střediska se zasloužily o lepší naplnění života u lidí, které společnost odmítá.

Se sociálním minimem se žije velmi asketicky

I se státním minimem, které dostane každý občan, se dá přežít, ale snadné to rozhodně není. Ve velkých městech není problém najít několik institucí, které bezdomovce přijímají do azylových ubytoven, přesto i tyto ubytovny mají svoji omezenou kapacitu. Zvláště v zimních měsících se u nich stojí dlouhé fronty.

Dnes je sociální minimum 2 400 Kč a k tomu můžete obdržet příspěvek na bydlení ve výši výše až 2 000 Kč. O ten můžete požádat na sociálním úřadě po předložení paragonu, a to i zpětně.

Nouzové přespání stojí od 35 korun za noc, v ceně bývá i teplá sprcha a někdy i skromná večeře, ale přespávání na pokojích, kde je 10 a více lidí není jistě mnoho příjemné.

Cesta zpět je pro některé zavřená

Člověk, který je dlouhou dobu bez bydlení a potuluje se venku, má  na své psychice hluboké šrámy. Existují však i lidé, kterým tento způsob života vyhovuje. Ty pak všichni potkáváme na ulicích, kde se snaží často až otravným způsobem vymámit "drobásek" na živobytí (a hlavně na alkohol). Přitom přibývá mnoho mladých lidí, kteří tento způsob života přijímají za vlastní.

Přestože se jedná až o druhořadou službu, je důležité u těchto sociálně vyloučených občanů podpořit nitro člověka. O to se snaží pracovníci sociální a humanitní péče, kteří berou pomoc těmto lidem jako samozřejmost i svoji práci.

Cesta zpět do společnosti  u této skupiny obyvatel je však velmi náročná, přesto však větší část z nich za mnohdy žalostný stav v životě opravdu nemůže.

Autor pracuje v azylovém domě.

Další článek


 

celkem 38 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:error
Rada
18. 11. 2006, 21:38
Re:"Dobrovolných" bezdomovců je menšina
Ivoš
16. 11. 2006, 10:54
Re:error
Jan
10. 11. 2006, 09:05
Re:mladsi a mladsi...
Nox
1. 11. 2006, 17:08
Re:mladsi a mladsi...
gofry
1. 11. 2006, 13:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená