Z průzkumu realizovaného Raiffeisen stavební spořitelnou vyplynulo, že tři čtvrtiny Čechů si alespoň jednou v životě půjčily peníze. Většinou ale neznáme podmínky, za kterých si úvěr bereme. Polovina z nás si nesrovná nabídky půjček, před uzavřením smlouvy. Když jsme s úvěrem nespokojení, pouze 12 % z nás to řeší refinancováním.
Lidé využívají nejčastěji bankovní (62 %) a nebankovní (51 %) spotřebitelské úvěry. Rozšířené je i sjednávání kontokorentu (48 %) a úvěru od stavební spořitelny (30 %).
Jak vysoké sociální pojištění budou OSVČ odvádět v roce 2015?
Z jakého důvodu si Češi půjčují peníze
Nejčastějším důvodem půjčení peněz od stavební spořitelny je rekonstrukce nebo přestavba nemovitostí (59 %) a pořízení vlastního bydlení (40 %). Ostatní typy úvěrů používáme na běžný provoz domácností a nečekané výdaje. „Téměř 30 % respondentů pomocí spotřebitelských úvěrů financuje i úpravy bydlení, což není příliš vhodné řešení. Úroková sazba je zde totiž mnohem vyšší než u úvěru, který je na tyto účely přímo určen,“ komentuje výsledky průzkumu Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.
Prostudujeme si podmínky před uzavřením úvěru?
Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny si téměř polovina Čechů neporovná nabídky různých společností. Po uzavření půjčky si nepamatujeme podmínky, za kterých jsme úvěr sjednávali. U úvěrů na koupi bydlení si pamatuje výši úrokové sazby jen třetina dotázaných, délku úvěru 39 %, výši splátky 65 % a RPSN pouhá 4 % respondentů. Podobná neznalost panuje i u dotázaných, který úvěr využili na rekonstrukci bydlení.