FinExpert.e15.cz

Belgie: Království čokolády a Evropské unie

Je tady jedno z posledních evropských království, skvělá vína, pivo a čokoláda a stojí za návštěvu v každém ročním období.
Belgie: Království čokolády a Evropské unie
Barvy na belgické vlajce pocházejí z Brabantského erbu, kde byl na černém poli zobrazen žlutý lev s červeným jazykem a drápy.

Belgie má typické podnebí přímořského severně položeného státu – množství deštivých a šedivých dnů, mírné zimy s nedostatkem sněhu, kdy teploty zřídka spadnou pod bod mrazu. Nejteplejší a nejhezčí dny si užijete mezi květnem a zářím, nevýhodou tohoto období ovšem je velké množství jiných turistů a (zejména v Bruggách) vysoké ceny a horší dostupnost ubytování. Pokud se na podzim a v zimě smíříte s nepřívětivým počasím a krátkými dny, je to nejlepší čas na prozkoumání atraktivních muzeí.

  • rozloha: 30 528 km2
  • délka pozemních hranic: 1 385 km,
  • nejdelší hranice s Francií (620 km);
  • délka pobřeží: 66,5 km
  • obyvatel: cca 10,36 milionů
  • nejnižší/nejvyšší bod: Severní moře 0 m / Signal de Botrange 694 m.
Klepněte pro větší obrázek

U přátel se přihlaste

Česká republika i Belgie jsou členy Evropské unie. Díky tomu je v souvislosti s turistickými cestami pro občany ČR podstatné, že mají „právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států“. Stačí mít s sebou platný pas nebo občanský průkaz.

V případě, že máte v Belgii přátele a bydlíte u nich, se ovšem musíte do osmi pracovních dnů po příjezdu přihlásit na místním tzv. komunálním úřadě (administration communale). Jestliže jste ubytováni ve veřejném ubytovacím zařízení, pak tato povinnost odpadá. 

Autem je to nejlevnější

Vzhledem k velikosti Belgie je ideálním dopravním prostředkem pro poznání tohoto státu automobil. Přitom vám na cestu stačí zelená karta a běžné doklady od vozidla. Jízda z ČR je ovšem poměrně náročná. Z Prahy do Bruselu je to 900 kilometrů, přičemž ideální trasa vede přes Plzeň, Rozvadov a dál přes Německo kolem Norimberku, Frankfurtu, Wiesbadenu, Bonnu a Kolína až na hranici s Nizozemím. Dál projedete cípem Nizozemí poblíž Maastrichtu a pak už belgickým územím kolem Leuven, přes Evere a Schaerbeek až do centra Bruselu.

Jestliže budete rozvadovskou hranici přejíždět s nádrží plnou českého benzinu, vystačí vám pravděpodobně až na hranice s Belgií (cca 700 kilometrů z Rozvadova). Můžete s sebou vzít i náhradní kanystr. Do Belgie i Nizozemska je možné bezcelně dovézt 10 litrů pohonných hmot, Německo omezuje dovoz na 20 litrů. Na posledních zhruba sto kilometrů načerpáte až v Belgii, takže za tuto cestu zaplatíte při spotřebě 7–8,5 litrů na 100 km a ceně 33 Kč/litr dohromady cca 2 000–2 500 Kč. Bez nutnosti platit jakékoli silniční poplatky se k cíli dostanete za cca 9–12 hodin, záleží na množství zastávek a jejich délce. Vzhledem k tomu, že v Belgii vás litr benzinu vyjde na zhruba 42 Kč, za zpáteční cestu dáte cca 2 700–3 200 Kč. Na dopravu autem tam i zpět by tedy náklady neměly překročit výši 6 000 Kč. To je částka, které se už při dvou cestujících nemohou ostatní způsoby dopravy prakticky rovnat.

Jednotná cena bez záruky

Téměř Každodenní autobusový spoj do Bruselu vypravuje společnost Eurolines ve 21:30 z nádraží Praha-Florenc. Jestliže si zakoupíte zpáteční jízdenku do Bruselu alespoň tři dny před odjezdem, za jízdu z kteréhokoli nástupního místa v ČR a zpět zaplatíte okolo 3 420 Kč. Stejná částka se platí i při jízdě do Liege a Antverp. Výrazněji ušetříte při objednání jízdenky 8/15/30 dní dopředu – 3 080/2 740/2 400 Kč.

Nejpomaleji a nejrychleji

Také vlakem se můžete z Prahy do Bruselu dostat každý den. Rychlík s označením R 352 vyjíždí z hlavního nádraží ve 21:46 a v 6:21 následujícího dne přijíždí do Frankfurtu. Tam musíte počkat do 8:00, kdy odjíždí mezinárodní vlak ICE16, který je v Bruselu půlhodinu před polednem - v 11:32. Cesta tedy trvá téměř 14 hodin a jednosměrná jízdenka stojí okolo 3 405 Kč (cena zpáteční je dvojnásobkem této částky). Jestliže chcete cestovat pohodlněji, na jednu cestu si můžete zaplatit lůžko za 890 Kč.

Jestliže máte málo času a peníze pro vás nejsou až takový problém, ze všech možností dopravy si pravděpodobně vyberete tu nejrychlejší – leteckou. Zřejmě nejlevnější standardně nabízenou možností je přímý let společnosti ČSA z Prahy do Bruselu. Cena zpáteční letenky včetně letištních poplatků je 5 650 Kč a samotný let trvá jednu a půl hodiny. Můžete letět také z Vídně nebo Bratislavy – například Lufthansa nabízí oba tyto spoje za 6 500 Kč. Musíte ovšem přestupovat ve Frankfurtu nebo Mnichově a jen samotná cesta trvá přes tři hodiny.

Eura z kapsy ven

Před přijetím eura byl belgickou národní měnou frank, který byl za euro vyměněn v poměru 1 euro = 40 franků. Každopádně zůstala zachována vysoká úroveň finančního sektoru, což pro vás v prvé řadě znamená možnost širokého používání mezinárodních platebních karet pro přímé platby i výběry z bankomatů. 

Zachovány zůstaly i cenové poměry, které pro průměrného Čecha bohužel nejsou příznivé. Jestliže přespáváte v kempech a hostelích a sami si vaříte, můžete se dostat pod denní náklady kolem 30 eur. Levné hotely a občasné jídlo v restauraci zvednou vaši denní útratu asi na 65 eur. Relativně bezstarostný luxus začíná kolem 120 eur na den, i když nejen vynikající a drahá piva a čokoláda mohou útratu zvednout ještě mnohem výš.
Orientační ceny: balená voda, 1 litr – 0,75 eur, nealkoholický nápoj 0,33 litru – 1,30 eur, 1 kg chleba – 1,50 eur, mléko – 0,5 eur, rychlé občerstvení – 1,80 eur, sendvič – 3 eura, láhev piva – 3,20 eur, snídaně/hlavní chod v levné restauraci – 3–6/6–12 eur, lístek do kina – 6 eur.

Na víkend levněji

Nejlevněji se vyspíte v kempech, kterých je v Belgii dostatek a zejména v oblasti Arden. Ceny se liší, ale obecně počítejte s částkou 7–13 eur za dvě dospělé osoby, automobil a stan. Stále levnou a dostupnou možností ubytování jsou belgické hostely. Tady ceny začínají na 13 eurech za přespání ve společné noclehárně včetně snídaně. Za jednolůžkový/dvoulůžkový pokoj se platí kolem 20/30 eur.

Nejlevnější hotely si za noc v jednolůžkovém pokoji účtují 25–50 eur, dvojlůžkový pokoj stojí 40–70 eur. V hotelu střední úrovně za totéž zaplatíte 60–75 eur, respektive 75–125 eur. Ceny špičkových hotelů začínají na 100, respektive 120 eurech. Jestliže chcete do Belgie jet jen na skok, můžete využít levnější nabídky víkendového ubytování. Díky nižší poptávce mimo pracovní dny totiž především v Bruselu pro noci od pátku do neděle ceny hotelů výrazně klesají.

Kapsy a zdraví v bezpečí

Belgie jednoznačně patří k nejbezpečnějším evropským zemím. Přesto buďte zejména ve velkých městech, na nádražích, letištích, trzích apod. opatrní na obsah svých kapes. Určitě také na cestu uzavřete zdravotní pojištění pro pobyt v zahraničí. Při místních hovorech je potřeba vytáčet předčíslí města (např. Brusel má 02). Při volání ze zahraničí nula odpadá.

Důležitá telefonní čísla
  • policie – 101
  • ambulance – 100
  • ČSA Brusel – 02/217 17 92
  • České centrum Brusel – 02/641 89 44

Cestování po Belgii


Letadlem

Nejdelší vzdálenost ze severu na jih Belgie je kolem 200 km, největší rozpětí v západo-východním směru je asi 250 km. Letecká vnitrostátní doprava tedy nemá valný význam. Jediný existující spoj je mezi Bruselem a Antverpami, ale protože jak časově, tak cenově vychází lépe jízda vlakem, je velmi málo využíván.

Vlakem

Belgie má zřejmě nejhustší železniční síť v Evropě a doprava vlakem i v jiných ohledech předčí místní autobusy. K dispozici je 1. a 2. třída, přičemž lístky do druhé třídy stojí v porovnání s luxusnější možností polovinu. O víkendech stojí zpáteční lístky pro samotného pasažéra nebo prvního ze skupiny 40 % sumy platné pro všední den. Pro ostatní členy skupiny platí sleva na úroveň 60 %. Kromě toho si můžete koupit pětidenní permanentní jízdenku, která vám v průběhu jednoho měsíce umožní cestovat první/druhou třídou za částku 89/59 eur.

Autobusem

Autobusy jsou využívány především pro transport mezi městy a vesnicemi. Jedinou oblastí, kde autobusy nahrazují vlaky i v dopravě mezi většími sídly, jsou Ardenské kopce na jihovýchodě země. Tady se vyplatí koupit si předplacenou kartu společnosti TEC, kterou musíte „nabít“ minimální částkou 8 eur.

Více informací na www.b-rail.be, www.trabel.com, www.visitbelgium.com, www.belgium.com, www.belgium.be.

Autem

Policie může při porušení dopravních předpisů uložit pokutu na místě. Jestliže zaplacení odmítnete, můžete uhradit tzv. zálohu, která je sice o 110 EUR vyšší než původně uložená pokuta, ale pokud není prokázána vaše vina, záloha je později vrácena. Jestliže odmítnete zaplatit i zálohu, policie vám zajistí vůz. Pokud nezaplatíte do čtyř následujících dnů, vůz je zabaven. Za běžné přestupky se většinou uděluje pokuta 25 EUR.

Limity: v obci/mimo obec/na dálnicích je povolena maximální rychlost 50/90/120 km/h; nejnižší rychlost je na dálnicích 70 km/h. Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 ‰.

Silniční poplatky: Belgie má 1 682 km dálnic, ale dálniční poplatky se nevybírají. Platí se za průjezd tunelu Liefkenhoeks, a to pro osobní vozidlo 3,5 eur.

Orientační ceny PHM: benzín 95/98 oktanů – 1,41/1,45 eur, nafta/LPG – 1,14/0,45 eur.

Jestliže nepřijedete vlastním autem, můžete si vhodný vůz půjčit až na místě. Nejlevnější půjčovné na den/víkend/týden začíná zhruba na částce 60/80/190 EUR. 

Na skok do Lucemburska 

Bylo by vyloženě škoda nenavštívit po cestě autem do Belgie (nebo při návratu) alespoň na jeden den nezávislé území Lucemburska. Maličká země s celkovou rozlohou 2 586 km2 a 430 000 obyvatel má turistům co nabídnout. Na procházku po „nejkrásnější promenádě Evropy“, Lucemburské Chemin de la Corniche, fantaskní skalní útvary oblasti Müllerthalu nebo impozantní hrad Bourscheid budete určitě dlouho vzpomínat.

Vyslanectví

Velvyslanectví Belgického království
Valdštejnská 6, 118 01 Praha 1
provozní hodiny: Po–Čt 08.30–12.30 14.00–17.00, Pá jen do 16.00
tel.:  257 533 524
fax:  257 533 750
e-mail

Velvyslanectví ČR v Belgii
154, avenue Adolphe Buyl, Bruxelles 1050
provozní hodiny: Po–Pá 8.00–16.30
tel.: 0032/264 189 30, 264 189 35
fax: 0032/264 077 94, 264 028 60
e-mail, web

Kromě toho má ČR v Bruselu České centrum a honorární konzuláty v Lutychu a Antverpách.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená